بازار سهام در حال بازگشت به روند صعودی است

بازار سهام روز چهارشنبه پس از کاهش چشمگیر نماگرها به روند صعودی بازگشت و 1.78 درصد رشد کرد. کارگزاران نیز پس از 24 روز غیبت به بورس بازگشتند.

دریافت سیگنال های مثبت از صحبت های رئیس جمهور و پیام جدید معاون اول رئیس جمهور در حمایت از بازار سرمایه باعث عقب نشینی فروشندگان و فعال شدن خریداران هر چند محدود شد. با این حال، نمی توان به طور قاطع در مورد پایداری این رشد صحبت کرد. زیرا ساختارهای ناکارآمد همچنان در این بازار وجود دارد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز هفته شاهد افزایش چشمگیر قیمت نمادهای بازارگردان بود که منجر به پیشرفت روز گذشته دماسنج مذکور در بازار مذکور به میزان 1.78 درصد شد. این افزایش پس از آن صورت گرفت که نامه معاون اول رئیس جمهور به همراه سخنان وزیر اقتصاد درباره نرخ ترجیحی صنعتی و ارز بانکی موجی از امید را به سرمایه گذاران بازار بازگرداند.

اما مطالعه سخنرانی ها نشان می دهد که این تغییرات در صورتی که با سخنرانی ها برعکس یا معکوس نشوند، می توانند اثر ماندگاری داشته باشند. البته نباید فراموش کرد که اصرار مکرر دولت بر مصوبات ستاد اقتصادی همچنان با تاکید بر لزوم تغییرات ساختاری در بورس همخوانی ندارد و نیاز به توجه بیشتر در این زمینه است.

به گفته کارشناسان، مشکل امروز و دیروز بازار نه این گونه مشکلات، بلکه ساختارهای معیوب و ناکارآمد است، اما تاکنون تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است.

بهبود وضعیت مانیتورها

سرنوشت بازار سهام در آخرین روز هفته به گونه دیگری رقم خورد. معاملات روز چهارشنبه زمانی آغاز شد که خبر تصویب مجدد مصوبه ستاد اقتصادی دولت بر قیمت خوراک پتروشیمی ها 50 هزار تن بر مترمکعب و پالایشگاه ها تا 2 هزار تن تایید شد.

این امر باعث شد تا در بیشتر هفته گذشته فشارهای عرضه بر بورس اوراق بهادار تهران وارد شود تا جای خود را به تقاضای بالای واقعیات در بسیاری از نمادها در معاملات روزانه بدهد. سپس در آخرین روز هفته بسیاری از نمادهای تولید پالایشی و پتروشیمی تا 50 درصد افزایش یافت. همین امر باعث شد طی معاملات روزانه مذکور شاهد تشکیل صف خرید در برخی از نمادها باشیم.

  شوهر لیوان زنش را روشن کرد

افزایش قیمت سهام در آن روز در شرایطی رخ داد که نمادهای مذکور به ویژه پتروشیمی ها در روزهای اخیر به دلیل انتشار خبر ناگهانی وضع مالیات و عوارض بر صادرات به کلی معکوس شدند. همه این عوامل در کنار تاکید بر بهبود نرخ ارز بانک ها با سامانه نیما موجب شد تا در معاملات دیروز شاخص بورس افزایش غیرمنتظره ای داشته باشد.

بر این اساس طی روز گذشته نماگر اصلی بورس 1.78 درصد افزایش یافت و با توجه به افزایش چشمگیر تقاضای نمادها از گروه فلزات اساسی و نمادهای فعال در صنعت پتروشیمی، به محدوده یک میلیون و 229 هزار رسید. واحدها این افزایش در حالی رخ داد که بسیاری از فعالان بازار سهام انتظار داشتند به دلیل کاهش شدید شاخص در روزهای اخیر و خروج نزولی از کانال فنی، 1.2 میلیون واحد حمایت خود را در روز چهارشنبه از دست بدهند.

اما این اتفاق نیفتاد و بهبود انتظارات برای آینده بازار سرمایه توانست شرایط شاخص ها به ویژه شاخص همگن را بهبود بخشد. اما این بهبود در سطحی قابل مقایسه با وضعیت روزهای گذشته نبود و رابطه این شاخص با شاخص کل در روندی منفی بود.

بر این اساس، در آخرین روز هفته رشد شاخص همگن آنقدر قوی نبود که فرصتی برای فراتر رفتن از 0.53 درصد داشته باشد. با این حال، این موضوع حاکی از آن است که شاید بتوان نسبت به روزهای گذشته به وضعیت نمادهای کوچک بازار تا حدودی خوش بین بود.

نوسانات امید

اما جدای از تغییرات شاخص های بورس، تغییرات قیمت مواد اولیه و برخی از متغیرهای اصلی بازار سرمایه قابل توجه است. بازار سهام در مصاحبه سه شنبه شب رئیس جمهور مطرح شد و رئیس جمهور حمایت خود از بورس را تکرار کرد.

  درآمد محافظه کار جدید - جزئیات حقوق نجومی

در پی همین اظهارات روز گذشته احسان هندوزی وزیر اقتصاد و دارایی، وی به تشریح برنامه دولت برای بازار سرمایه پرداخت و به تفصیل گفت که در صورت عدم تغییر، کاملاً به نفع بورس و بورس خواهیم بود.

بر این اساس به استثنای سرعت انتقال گاز خوراک پتروشیمی ها به حداکثر 50 هزار تن، سرعت گاز برای پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و صنایع پایین دستی، مجتمع های بازیافت فولاد و هزینه های مربوط به تاسیسات مشترک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها. همچنین حداکثر 10 هزار تن تعرفه ترجیحی برای پتروشیمی ها تعیین شود، نرخ سود معادن ثابت بماند و زمان بندی اوراق دولتی به گونه ای تنظیم شود که فروش اوراق بهادار در بازار سرمایه بدون احتساب فروش صندوق های با درآمد ثابت باشد. حداکثر 50 درصد از ورود سرمایه به بازار پول در ماه است.

البته اعمال همه این موارد برای بورس مفید است. هندوزی حتی برای نمادهای بانکی هم خبر خوبی داشت. براساس تغییرات اعلامی رئیس کل بانک مرکزی، نرخ دارایی های ارزی بانک ها و موسسات حداقل معادل 90 درصد نرخ ارز شش ماهه 6 ماه گذشته است.

همچنین پیش بینی می شود بانک مرکزی در بازار بین بانکی به گونه ای فعال مداخله کند که میانگین نرخ سود ماهانه در بازار بین بانکی حداکثر 20 درصد باشد.

اما نکته مهم در همه این تغییرات این است که مردم و فعالان اقتصادی باید احساس راحتی کنند تا آنها را تغییر ندهند. همانطور که در هفته های اخیر شاهد بودم تصمیم ستاد اقتصادی دولت با اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس در بازار به راحتی اثر خود را از دست داد و همین امر منجر به افت شدید قیمت بسیاری از سهام شد.

  هرم غذایی چیست؟ | جامعه 24

این امر نشان می دهد که مشکل بازار سرمایه و نه حتی کاهش هزینه ها و عدم حمایت، ترس شدید از مداخلات دفعی و عدم اطمینان است که در بورس رخنه کرده است، علاوه بر تغییرات ساختاری مورد نیاز بازار سهام، همچنان بر بازار سهام حاکم است. دستور کار مسئولان جدای از تعیین نرخ سود موثر بر بورس، انتظار نمی رود زمینه ساز تغییرات ساختاری در این بازار باشد.

در آینه فیگورها

از 334 سهم معامله شده دیروز، قیمت پایانی 190 سهم (57 درصد) مثبت و 124 سهم (37 درصد) در سطوح منفی معامله شد. در این بازار 71 نماد (21 درصد) به ارزش 196 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند. اما برخلاف آنها شاهد تشکیل صف فروش 21 نماد بورسی (60 درصد) به ارزش 75 میلیارد تن بوده ایم. همه این ارقام ثبت شد تا اینکه ارزش معاملات خرد در بورس به حدود 2047 میلیارد تن رسید.

اگرچه این رقم نسبت به روز گذشته کمتر است، اما با توجه به مثبت خرید خالص پس از 24 روز، این خبر بسیار خوبی برای بورس تهران است. خبری که بدون شک در صورت تداوم می تواند امیدها را برای تغییر در بورس افزایش دهد. گفتنی است دیروز خالص تغییر مالکیت سهام به صورت قانونی به حقیقی به حدود 17 میلیارد تن رسید.

در این روز نمادهای «محصولات شیمیایی»، «فرآورده های نفتی» و «ماشین آلات» بیش از سایر گروه ها در جلب اعتماد سرمایه گذاران واقعی موفق هستند. در مقابل گروه‌های «داروسازی»، «ساخت وسایل نقلیه موتوری و قطعات» و «سرمایه‌گذاری» نیز بیشترین خروج پول از سرمایه‌گذاران واقعی را داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید