بازار سهام انتظار ثبات بازارهای رقابتی را دارد

علیرغم انتظارات تورمی قوی و افزایش شدید بازارهای دارایی برای افزایش متوالی قیمت، بازار سهام در مسیر درستی حرکت می کند.

حرکت در زنجیره ای نوسانی که مدت هاست آرای سهامداران را منعکس می کند، با قدرت عجیبی دنبال می شود. افزایش انتظارات تورمی مورد حمایت تحلیلگران قرار گرفته است زیرا بازار سهام نه رونق می گیرد و نه خریداران جدیدی در این سمت از بازار می دهد، اما این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و معامله گران سهام تا چه زمانی می توانند پرواز بازارها را تماشا کنند؟ آیا آنها متفاوت هستند

بازار سهام به نوبه خود؟

این موضوع در روزهای اخیر به چالشی جدی در بین سرمایه گذاران تبدیل شده و واکنش های مختلفی از سوی کارشناسان را به دنبال داشته است. بازار سرمایه به طرز عجیبی از انتظارات تورمی منحرف شد.

دخالت منفی دولت در مکانیزم قیمت باعث شده است که بازار سرمایه نتواند با سایر بازارهای دارایی همراه شود. برخی تحلیلگران بر این باورند که ناتوانی دولت در تنظیم بازارهای دارایی (غیر از بازار سرمایه)، این بازارها را با نرخ تورم و انتظارات تورمی منطبق کرده است. بازار سرمایه از اولین ماه قرن جدید توانسته بر بازارهای سرمایه گذاری مسلط شود، اما نمی تواند مسیری را که آغاز کرده است ادامه دهد. این در حالی است که فعالان حقیقی و حقوقی چندان علاقه ای به ورود ناامید از سرمایه گذاری های بورسی به بازار ندارند.

سیاستمداران وارد بازار سرمایه شده اند

کاهش ارزش معاملات روزانه منجر به از دست دادن کارایی در بازار سهام در هفته های اخیر شده است. برخی از تحلیلگران اقتصادی این موضوع را با توجه به دخالت دولت در سازوکار نوظهور قیمت بازار سرمایه مهم می دانند. باخمن فالا، کارشناس بازار سرمایه می گوید: دولت نمی تواند با قیمت گذاری دستوری این بازارها را در بازارهای کالایی و حتی خودرو کنترل کند.

از آنجایی که این بازارها با دلار آزاد کار می کنند، دولت نمی تواند انتظارات تورمی را در این بخش ها مهار کند. در واقع محاسبات این گروه ها بر اساس انتظارات تورمی است و با افزایش انتظارات، افزایش قیمت را تجربه می کنند.

در بازار ارز نیز وضعیت به همین منوال است. دولت و بانک مرکزی با وجود تمرکز چند جانبه بر بازار ارز نتوانسته اند رونق قیمت ها را مهار کنند. همانطور که دیدیم عدم مداخله فعالان اقتصادی در بازار ارز منجر به افزایش شدید قیمت دلار شده است. در همین حال، دولت سیزدهم خواستار کنترل و کاهش قیمت اسکناس های آمریکا پس از اجرایی شدن آن شده است.

  مزایای Thin Client و Zero Client هنگام راه اندازی دسکتاپ مجازی

وی با اشاره به روند منطقی همه بازارهای دارایی برای افزایش انتظارات تورمی، گفت: برخی تحلیل ها حاکی از روند پر زرق و برق بازارهای سرمایه گذاری است، اما واقعیت این است که در حال حاضر اکثر بازارها به استثنای بازار سرمایه در حال حرکت صعودی هستند. ” قیمت ها در این بازارها بر اساس عرضه و تقاضا شکل می گیرند و در نهایت با تثبیت ارزش نهایی قیمت ها به تعادل می رسند.

در این راستا می توان گفت که بازارها نمی توانند نسبت به حجم نقدینگی، رشد پایه پولی و تورم بی تفاوت باشند. بر اساس گزارش مرکز آمار اسپات، تورم اردیبهشت ماه 39.3 درصد بوده است. طبیعتا بر اساس این آمار نرخ ارز کاهش نخواهد یافت.

به گفته وی، ناتوانی دولت در تنظیم بازارهای دارایی (غیر از بازار سرمایه) منجر به همگرایی این بازارها با تورم شده است. وی توضیح می دهد: تنها بازاری که دولت با سازوکار مداخله در مکانیزم قیمت، این بخش را از چند جهت کنترل می کند، بازار سرمایه و بورس است.

از یک سو وزارت صمت بارها با صدور بخشنامه های مالیاتی ناگهانی، عوارض صادراتی و اختلالات فصلی برق و گاز، فولاد، پتروشیمی و فلزات اساسی را غافلگیر کرده و از سوی دیگر مداخله سازمان برنامه و بودجه در بازار سرمایه از جمله بودجه متناقض. افزایش قیمت گاز وضعیت ناامید کننده ای را در بین صنعت پتروشیمی ایجاد کرده است.

وی با انتقاد از تاثیرات منفی مداخله مستقیم در بازار سرمایه گفت: بارزترین نوع مداخله در بازار سرمایه، سیاست های قیمت گذاری دستوری است. قیمت گذاری ساده در صنعت تایر، داروسازی، خودروسازی و فولاد صدای سهامداران این گروه ها را درآورده است. کنترل قیمت های نظارتی، همراه با عدم حمایت از صنعت، ضرر فعلی را ایجاد کرده است، در حالی که در بازارهای موازی وضعیت مطلوب تر است.

بر این اساس سرمایه گذار تمایلی به ورود به بازار سرمایه ندارد. این باعث می شود منابع مالی به طور غیرمنتظره ای از بازار خارج شود. بازار سرمایه در ماه گذشته شاهد خروج بیش از هزار میلیارد تن نقدینگی بوده است. در واقع بازار سرمایه به جای جذب منابع مالی شاهد خروج منابع از بازار بوده است.

به گفته این کارشناس، شرکت های صادرات محوری که درآمد ارزی در سامانه نیما دارند حدود 25 درصد کمتر از نرخ واقعی ارز مبادله می کنند. این امر به خودی خود نه تنها حاشیه سود این شرکت ها را کاهش می دهد، بلکه باعث گرانی آنها نیز می شود. تصمیمات غیرمتخصصان ضرر هم برای اقتصاد و هم برای صنعت است.

  آمار متوفیان تاج امروز 1400/11/13

متاسفانه باید گفت پاشنه آشیل بازار سرمایه در کنار پایین بودن نرخ دلار از تصمیمات اشتباه بانک مرکزی است. برخی سیاست های پولی نیز باعث رونق سفته بازی و جلوگیری از ورود پول به بازار سرمایه می شود. باخمن فالا خاطرنشان می کند: قطعی برق را باید به این وضعیت اسفبار اضافه کرد.

در حالی که بازارهای رقیب به سمت ارتفاعات بالاتر می روند، صنایع فولاد و سیمان با قطع برق مواجه هستند و قول داده اند در تابستان برای چند هفته تعطیل شوند. در هر بازاری که اثری از دخالت دولت باشد، سرمایه گذار در حال فرار است.

بازار سهام انتظار ثبات بازارهای رقابتی را دارد

اما حسن رضایی پور، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه، نسبت به چشم انداز مثبت بورس تهران در ماه های آینده ابراز خوش بینی کرد و گفت: با ثبات بازارهای رقابتی، تالارهای شیشه ای نیز رونق خواهند گرفت.

وی تاکید می کند که تشدید انتظارات تورمی معمولاً سریع ترین و بیشترین تأثیر را بر بازارهای مبتنی بر دارایی دارد. بازارهای کالا، ارز، طلا و سکه و حتی بازار خودرو و مسکن از جمله بازارهایی هستند که با تورم همخوانی بیشتری دارند.

زمانی که این بازارها خود را با این امر وفق دهند، پس از مدتی بازار سرمایه نیز تحت تاثیر این روند تورمی، تحت تاثیر تاثیر افزایش قیمت ها وارد وادی تورم می شود. این کارشناس با عادی دانستن این اتفاق در بازار سرمایه ایران اظهار می کند: در این چرخه طبیعی بازار سرمایه چاره ای جز ورود به فاز صعودی برای عقب ماندن از سایر بازارهای دارایی ندارد. البته این امر مستلزم شرایطی است.

به گفته وی، بر اساس قانون «تعادل بازار»، بازار سرمایه تحت تأثیر انتظارات تورمی تغییر مسیر می دهد. مسلم است که تورم در کشور اتفاق افتاده و قابل انکار نیست. این چاره ای جز سقوط همه بازارها به ورطه تورم باقی نمی گذارد. این اتفاق به تدریج در بازار سرمایه ظاهر می شود.

هر چه تفاوت بین بازارهای رقابتی و بازار سرمایه بیشتر باشد، انتظار افزایش شدید قیمت سهام بیشتر می شود. اتفاقی که در سال 1999 و پس از افزایش انتظارات تورمی در این بازار رخ داد، جهش تاریخی قیمت ها را نشان می دهد.

رضایی پور می‌گوید این رویداد اگرچه می‌تواند خوش‌بینی جدیدی ایجاد کند، اما می‌تواند یک نگرانی بزرگ برای بازار تلقی شود. آسیب پذیر خواهد بود، در واقع سیاستمداران بازار سهام می توانند از ابزارهای موجود برای مدیریت و کنترل انتظارات استفاده کنند تا بازار سهام از این رالی غرورآفرین بالقوه خارج شود.

  یحیی ستاره عصبانی دو پیشنهاد اروپایی دارد

بررسی عملکرد بازار سرمایه نشان می دهد در دو سال اخیر این بازار در کنار عوامل خارجی بارها و بارها تحت تاثیر رفتارهای هیجانی از ریل سقوط کرده است.

در پاسخ به این سوال که آیا با وجود اخبار منفی از مذاکرات وین و بدبینی های احتمالی نسبت به احیای برجام، می توان به رونق بازار سرمایه امیدوار بود یا خیر؟ تا زمانی که بازارهای رقابتی رنگ ثبات و آرامش را نبینند، بازار سهام راه میانبری برای جبران بقایای تورم نخواهد داشت.

تثبیت بازارهای موازی سرآغاز تاثیر تورم بر چرخه بورس خواهد بود. بازار در حال حاضر نیازمند ثبات است اما شواهد حاکی از اخبار منفی در حوزه اقتصادی و سیاسی است و این مهم تا حدودی روند ورود به بازار سرمایه در فاز تورمی را مختل می کند. در حال حاضر بازارها در نوسان هستند.

با توجه به اینکه اکثر فعالان بازار سرمایه در سایر بازارهای دارایی نیز فعال هستند، تا زمانی که در آن بازارها تثبیت نشوند، به بورس نمی روند.

زمانی که نرخ ارز و قیمت مواد اولیه در نوسان است، شرکت های سهامی فعال نمی توانند گزارش های مثبتی را بر اساس واقعیت موجود منتشر کنند. از سوی دیگر، سیاست گذاران اقتصادی به دنبال کنترل نظم قیمت های بازار سهام هستند. این سیاست همچنین باعث می شود بازار سهام نتواند با انتظارات تورمی همراه باشد.

وی با اشاره به برخی اخبار منفی در بخش تحریم ها گفت: صنعت بورس سال هاست که با تحریم های بین المللی دست و پنجه نرم می کند. در چنین شرایطی که صنایع مرتبط با آن مواجه می شوند، اقدامات منطقی می تواند از خروج سرمایه بیشتر از بازار جلوگیری کند.

تحریم ها اثرات جبران ناپذیری بر صنعت بورس دارد، اما تا زمانی که ریسک ناشی از آن در نهایت ارزیابی نشود، مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. شرکت های پتروشیمی که سال ها درگیر تحریم ها بودند، با دور زدن تحریم ها مشتریان خود را پیدا کردند و حالا با وجود عدم شفافیت در فعالیت هایشان، راه های دیگری برای ادامه فعالیت با تشدید این وضعیت وجود دارد.

بر این اساس نباید از بازگرداندن رونق در بورس ناامید شد. وی علت خروج سرمایه از بازار را با وجود رونق نسبی سایر بازارها، عدم محاسبه ریسک های تحمیل شده به بازار عنوان کرد و در این خصوص گفت: سرمایه گذاران تمایلی به بازگشت به بازار ندارند. . بازار در شرایط غیر قابل پیش بینی در روزهای آینده.

دیدگاهتان را بنویسید