باروری با وعده و وعید!

447551 583 خبر مرکزی

روز گذشته وزیر بهداشت از پوشش 90 درصدی خدمات درمان ناباروری خبر داد. به گفته بهرام عین اللهی در حال حاضر 3.5 میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد. از این رو از بیمه ها خواسته شده تا هزینه درمان این افراد و همچنین افزایش مراکز درمان ناباروری در استان های مختلف را بپردازند.

پیش از این در آذرماه سال گذشته، مدیرعامل بیمه سلامت نیز همین قول را داده بود. به گفته محمدمهدی ناصحی، هزینه حداقل 550 هزار تن تا 4 میلیون و 100 هزار تن در بخش دولتی و از 976 هزار تن به 6 میلیون و 900 هزار تن در بخش غیردولتی و دولتی خصوصی تحت پوشش بیمه سلامت است. .

بر این اساس زوج های نابارور می توانند از خدمات سه دوره درمان ناباروری IVF، میکرواینجکشن، آی یو آی و FET با 90 درصد پوشش بیمه ای استفاده کنند. وی همچنین گفت: در سال 99 نزدیک به 100 میلیارد تومان برای داروهای ناباروری از سوی سازمان بیمه سلامت پرداخت شده است.

وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت از افزایش پوشش بیمه ای صحبت می کنند اما خانواده هایی که برای درمان ناباروری تلاش می کنند از هزینه های بالای آن با وجود قوانین بیمه گلایه دارند. همه اینها در شرایطی است که در بند 3 سیاست ابلاغی مدیریت سلامت مربوط به سال 93 بر پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری تاکید شده است.

روش های زیادی برای درمان ناباروری استفاده می شود. یکی از آنها داروهای افزایش تخمک گذاری است. مورد دیگر درمان با آی وی اف و آی یو آی است. به این روش فرآیند شستشوی منی نیز گفته می شود.

  عکس/ سوزاندن خرس قهوه ای در چرام

تزریق میکرو (ICSI) روش دیگری است. اهدای تخمک، رحم جایگزین، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی نیز در این گروه قرار دارند. اگرچه پیش از این قائم مقام سازمان بیمه سلامت بر اساس قیمت های قبلی هزینه میکرواینجکشن را 5 میلیون تومان اعلام کرده بود، بدون احتساب دارو و هزینه مطالعه، پاراکلینیکال و IOI 2 میلیون تومان و همچنین IFF 8 میلیون تومان است. تن است، اما تعرفه های واقعی مانند بیماران است. صندوقداران این مراکز با نشان دادن شماره های دیگر پرداخت می کنند.

تعرفه دقیقی برای هزینه های درمان ناباروری در سال جاری وجود ندارد اما طبق تعرفه های سال گذشته این هزینه ها بین 1.5 میلیون تن تا 30 میلیون تن است و محدود به عمل نهایی نیست و همچنین هزینه دارو و ویزیت، آزمایش و … سفر از اتاق های مختلف را باید به آن اضافه کرد که عدد نهایی را بسیار بالا می برد.

سال گذشته هزینه IOVA یکباره 10 میلیون تومان، IOI حدود 1.5 میلیون تومان، میکرواینجکشن 12 میلیون تومان، انجماد تخمک یک میلیون تومان و دریافت تخمک اهدایی 25 تا 30 میلیون تومان بوده است. .

تعرفه ها در سال 1400 افزایش 99; به طوری که مقایسه تعرفه ها از سال 1400 نسبت به سال قبل نشان دهنده افزایش تعرفه ها از 3 به 4 میلیون تن است. اگرچه کارمندان می گویند 90 درصد هزینه ها تحت پوشش بیمه است، اما بر اساس اطلاعات و گزارش های موجود این پوشش کمتر از 30 درصد است.

بیمه حتی هزینه اتاق عمل را هم پوشش نمی دهد. یکی از نامزدهای باروری، مریم است که می گوید سال گذشته حدود 35 میلیون تن برای چندین دوره IowaF هزینه کرده است، اما شرکت بیمه تنها حدود 10 میلیون تن را پرداخت کرده است. به گفته وی میزان پیچک برای جنین دختر و پسر متفاوت است.

  هواشناسی ایران، امروز 14/08/1300

برای جنین پسر 35 میلیون تن و برای جنین دختر 5 میلیون تن کمتر پرداخت کردند. در نهایت با تمام هزینه ها نتوانست حاملگی را خاتمه دهد و جنین زودهنگام سقط شد.

مریم 45 ساله است و می گوید: «این خدمات هیچ پوشش بیمه ای کاملی ندارند. اگر باشد، برای زنان جوانتر است. زمانی که برای معالجه رفتم، به من گفتند سنم زیاد است و نمی توانم تحت پوشش بیمه باشم.» ضیایی، پژوهشگر ناباروری، پیش از این گفته بود که اگر خانمی بالای 40 سال سن داشته باشد یا در ازدواج دوم خود متوجه ناباروری شود، نمی تواند از یارانه استفاده کند.

مارزی زن دیگری است که بیش از سه سال پیش بیش از 18 میلیون تن برای انجام IVIF هزینه کرد و موفق شد باردار شود. او اکنون یک پسر یک و نیم ساله دارد اما می گوید بیمه پایه هزینه بسیار کمی را پوشش می دهد و حتی بیمه تکمیلی هم حمایت چندانی نکرده است. او می گوید هزینه های اولیه را از جیب خودش پرداخت کرده است.

نرگس زن دیگری است که در یکی از روستاهای اطراف گرگان زندگی می کند. خرداد سال گذشته علیرغم مشکلات مالی از همسایه و خانواده اش پول قرض کرد و برای درمان ناباروری خود به تهران آمد. بیش از 10 میلیون تن برای آزمایش ها، ویزیت ها و سفر او به تهران هزینه شد، اما زمانی که مجبور شد به اتاق عمل برود، تشخیص تاج گذاری او مثبت شد و جراح عمل نکرد.

او می گوید بعد از این اتفاقات درمان را رها کرده است زیرا دیگر توان سفر و معاینه را ندارد: «هر روز گریه می کنم، خیلی دلم می خواهد بچه داشته باشم، اما کوتاهی داریم. من هنوز وام های قبلی خود را بازپرداخت نکرده ام و نمی توانم دوباره به دنبال درمان باشم.»

  ده داستان اخلاقی با درس های ارزشمند

او می‌گوید پزشکان گرگانی را هم برای معالجه معرفی کرده است، اما بخش خصوصی تعرفه‌های بیشتری دارد: «درمان را رها کردم. من هنوز 44 ساله هستم و نمی دانم باردار می شوم یا نه. سمیه اهل بندرعباس است. او همچنین درمان نیمه وقت را ترک کرد: «بیش از 10 میلیون تومان برای درمان، ویزیت و بستری شدن هزینه شد، اما فایده ای نداشت و با شیوع تاج گذاری، درمان را ترک کردم. من هنوز از همسرم جدا هستم.

او می گوید بیمه پایه هیچ حمایتی از این خدمات نکرده است. خانم دیگری که تحت درمان ناباروری قرار گرفته است، می گوید 30 تا 40 میلیون تن هزینه کرده اند، اما باروری اتفاق نیفتاد و آنها درمان را ترک کردند، زیرا دیگر توان مالی نداشتند.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید