این سریال ها هیچ وقت پخش نشد! + تصاویر

در گزارش بعدی به نام سریال هایی اشاره شده است که علیرغم گذشت چندین سال از ساخت آن ها و توسط کارگردانان مشهوری مانند. کمال تبریزی ، کیانوش عیاری ، بهروز افخمی و … ساخته شده اند، اما هر کدام به دلایلی هنوز اجازه پخش ندارند. برخی نیز پس از انتشار چند قسمت اول و رنگ های دیگر، سیم تلویزیون را به طور کامل حذف کردند آنتن خودشان را نمی دیدند.

اکثر این سریال ها یا به دلیل حاشیه ها و یا به دلیل سانسور یا مشکلات تولید، ایزوله و پخش می شوند.

یعنی در حالی که بودجه نسبتا زیادی صرف ساخت هر سریال در تلویزیون می شود; به خصوص سریال های تاریخی و پرمخاطب که هزینه های بیشتری را به سازمان و سازندگان آن تحمیل می کنند.

به علاوه صدها نفر برای ساخت هر کدام از این سریال ها ماه ها و گاهی سال ها زحمت کشیده اند. به امید روزی که نتیجه زحماتشان یعنی پخش سریال از آنتن ملی را ببینند.

در ادامه این گزارش با سریال هایی که هنوز ندیده اند آشنا می شوید:

“وطن”

میهن با نام اصلی سرزمین کهن یک مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی کمال تبریزی است. این مجموعه به بررسی وقایع سیاسی ایران از سال 1320 هجری شمسی تا پیروزی انقلاب اسلامی در بستر زندگی یک نوجوان می پردازد. سریال تاریخی سرزمین کهن در سال 1392 روی آنتن تلویزیون رفت اما پس از گذشت تنها چهار قسمت به دلیل آنچه توهین به ایل بختیاری تلقی می شد متوقف شد و سپس به روی آنتن نرفت.

در آن زمان مرزهای سریال تبریز به حدی بالا رفت که سید عزت الله ضرغامی رئیس وقت سازمان صدا و سیما مجبور شد لباس مردم بختیاری را بپوشد و به آن مناطق سفر کند. چندین مدیر در آن زمان از صداوسیما اخراج شدند اما زمین قدیمی عاقبت خوبی نداشت و تنها راه حل آن حذف آن از روی آنتن بود.

این سریال ها هیچ وقت پخش نشد!  + تصاویر

در این سال ها با آمدن هر یک از مدیران جدید سازمان صدا و سیما، تلاش هایی برای پخش سریال انجام شد; حتی یکی از پژوهشگران تاریخ بختیاری در یک برنامه تلویزیونی گفت که ما بختیاری ها زود قضاوت می کنیم و فقط چند قسمت از این سریال را دیدیم در حالی که قهرمان داستان قهرمان لر و بختیاری است و گفت که اواسط داستان تعارف این مردم ایران است و مورد ستایش قرار می گیرد. این محقق همچنین گفت: چند تن از بزرگان ایل بختیاری سریال «میهن» را تا پایان تماشا خواهند کرد و با مذاکره با آنها این سریال پخش خواهد شد. اما حدود سه سال از آن سخنان می گذرد و هنوز بن بست سریال کمال تبریزی باز است.

  به فاسدترین کشور اروپا خوش آمدید!

«میهن» یکی از پرهزینه ترین و پرهزینه ترین پروژه های صدا و سیما است که در آن بازیگران مشهوری چون شهاب حسینی، نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، محسن تنابنده و مرحوم پرویز پورحسینی نقش آفرینی کردند.

“87 متر”

سریال 87 متری کیانوش عیاری که حدود پنج سال از ساخت آن می گذرد از جمله سریال هایی است که هنوز رنگ آنتن به خود ندیده است!

مردادماه سال گذشته سایت رسمی سریال اعلام کرد «87 متر» پخش خواهد شد اما در نهایت این شبکه به جای عیاری «افرا» بهرنگ توفیقی را روی آنتن برد.

3

عیاری سال گذشته در گفت و گو با یکی از مجله های سینمایی گفته بود که صداوسیما از او خواسته است تا صحنه های مربوط به گربه را از سریالش حذف کند. عیاری در بخشی از سخنان خود گفت: من می خواهم پیش آقای جبلی (مدیر صدا و سیما) بروم و بگویم گربه مثل سگ نیست که مثلا بگویم با توجه به تلویزیون برای تلویزیون مشکل ایجاد می کند. شریعت همه جای ایران پر از گربه است…

برخلاف ادعای آقای عیاری، سابقه سریال‌های تلویزیونی مختلف نشان می‌دهد که نشان دادن طبیعی بودن برخی حیوانات مانند گربه‌ها و پرندگان در نمایشنامه‌ها مشکل یا حذفی نیست، بلکه بازبینی و تصاویر نامناسب در صحنه‌ها از سریال برای نشان دادن حرکت حیوانات در محیط خانه و برخی تصاویر مانند غذا دادن به گربه در سریال مورد انتقاد منتقد قرار نگرفت و فقط تصاویر تکراری بود. محل دردسر بود.»

اما در نهایت پس از حواشی و با وجود تغییر معاون و مدیران سیما هنوز خبری از پخش سریال «۸۷ متر» نیست.

سریال «۸۷ متر» به تهیه کنندگی و کارگردانی کیانوش عیاری برای پخش از شبکه یک ساخته می شود. علی دهکردی، مهران رجبی، شاهین تسلیمی، فریده سپاه منصور، محمد بحرانی، داریوش کاردان، زنده یاد علی انصاریان، حسین سلیمانی، فریبا کامران، دیبا زاهدی، ملیکا نصیری و …. بازیگران این سریال هستند.

در خلاصه داستان 87 متری آمده است: علیرضا پوردوانی به همراه همسرش، دو دختر و یک پسرش از فروشنده ای به نام فرج ناصری خانه ای خریدند اما در روز جابجایی متوجه شدند خانه به مرد دیگری به نام فروخته شده است. محسن خلیلی. محسن به همراه پسر، همسر و دو دخترش صبح زود از پوردوان بازگشت و وسایل خود را در خانه گذاشتند اما با رسیدن خانواده پوردوان ماجرای کلاهبرداری مشخص شد.

“فلاش”

«رعد و برق» دیگر سریالی است که پس از پخش قسمت اول از تلویزیون حذف شد.

  بازپرداخت 68900 میلیون ریال وام ازدواج از بانک در اسفند ماه 1400.

این سریال که قرار بود سال گذشته پخش شود، بارها از سوی تلویزیون به تعویق افتاد و در نهایت از شبکه تلویزیونی حذف شد. این سریال قرار بود در ماه مبارک رمضان سال گذشته از شبکه پنج سیما پخش شود اما پس از پخش یک قسمت، با چند ایراد از روی آنتن رفت و سریال خارجی جایگزین آن شد.

4

سازندگان و دست اندرکاران شبکه پنج درباره دلایل این تاخیر اظهارنظرهای مختلفی کردند و گناه خود را نمی دانستند.

بهروز فهمی توپ را روی زمین پرتاب کرده بود و به سریال رعد و برق گفت: سعی کردیم بعد از پخش یک قسمت سریال را به موقع آماده کنیم، به همین دلیل از مدیریت شبکه پنج خواستم که یک روز قسمت اول را دوباره پخش کنند. قسمت دوم را آماده کنید، اما با وجود حرفه ای بودن ما، سریال دیگری جایگزین شد.

شبکه پنج نیز در واکنش به اظهارات افهمی اعلام کرد که قرار بود سازندگان سریال «رعد و برق» را برای ماه رمضان سال 1399 وارد فضای مجازی کنند اما در نهایت اعلام کردند که 1400 سریال در ماه رمضان آماده پخش می شود. اما پس از پخش قسمت اول، بهروز افهمی از ارائه قسمت های باقی مانده ابراز بی میلی کرد و شبکه پنج مجبور شد در ماه رمضان سال گذشته تکرار سریال شکرانه و سریال چینی هم هام را پخش کند.

سریال «رعد و برق» روایتی از مناطقی است که در نوروز سال ۱۳۷۷ دچار سیل شدند.

شهرام گائدی، محمد فیلی، مهران رجبی، محتر ساقی شاهین تسلیمی، سام کبودوند، تورج فرامرزیان، مهدی زمین رد پرداز، ابراهیم امیرهانی، مزدک رستمی، مریم عبادی، گلم علی رضایی، ای مجید موجی … از جمله بازیگرانی هستند که بازی می کنند. نقش های این سریال

“کتون هوشمند”

«کاتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور یکی دیگر از سریال های توقیفی است که قرار بود سه سال پیش پخش شود که پیش از پخش به دلیل آنچه «اشتباه فاحش کارگردان» از سوی شبکه سه سیما خوانده شد متوقف شد.

ملاقلی پور دو ماه پیش با انتشار متنی خواستار تشکیل کمپینی برای ردیابی تاریخ این سریال شد. این کارگردان در این متن خاطرنشان کرد که با وجود بازتاب های فراوان تلویزیونی از ساخت این سریال و رضایت مدیران آن، پس از گذشت دو سال هنوز این سریال پخش نشده است.

5

ملاقلی پور در بخشی از سخنان خود گفت: گروه سازنده مدت هاست که در حال آماده سازی این سریال بوده و آن را به سازمان صدا و سیما مخابره کرده و حتی برای احتیاط آن را سانسور کرده اند تا از دید هر ناظری یکپارچه به نظر برسد.

  240 ایرانی مقیم اوکراین از لهستان وارد ایران شدند

بازیگران این سریال عبارتند از: هدایت هاشمی، افسانه چهره آزاد، ملیکا شریفی نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر با بازی علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جهاریکا ژاندری آردی و بور امیرهدی و امیر. حوضو ولد بازیگران جوان رادمهر رزمجویی و عماد شعبانی.

در خلاصه داستان این کمدی اجتماعی آمده است: «آکام همیشه می گوید ته چاه باهوش است… اما نمی داند اگر من ته چاه باشم، کبوتر چاه من، بالاخره می کنم. بپر!”

“عالیجناب”

سریال طنز سیاسی-اجتماعی «عالیجناب» قرار بود در نوروز 1401 از یکی از شبکه های تلویزیونی پخش شود که احتمالاً پخش این مجموعه تلویزیونی به دلیل محتوای سیاسی لغو شد و این مجموعه طنز با پایان نوروز و آغاز به کار به پایان رسید. ماه مبارک رمضان به عنوان اولین نمایش اختصاصی صدا و سیما از طریق این سامانه منتشر شد.

«عالیجناب» به تهیه کنندگی مصطفی رضوانی، کارگردانی عادل تبریزی و نویسندگی مشترک عادل تبریزی و رویا خورنجادی تولید شد.

امیرحسین رستمی، حسین سلیمانی، بیژن بنفسخا، میرطاهر مظلومی، مهوش وگاری، گیتی معینی، رضا بنفسخا، سروش طاهری، محمد الهی، امیر محاسبی، ایمان اسماعیل پور، کیوان صداان صدا صدا و کده صدا و کده صدا. .

6

رضوانی تهیه کننده «عالیجناب» درباره داستان این سریال توضیح داد: داستان این سریال داستان مردی سالم و تحصیلکرده است که با کمک استاد دانشگاهش از بیکاری فرار می کند و خیلی غیر منتظره رئیس یک وزارتخانه خیالی می شود. نماد تمام دستگاه های دولتی کشور باشد. در واقع از فضا برای کمدی و فانتزی استفاده کردیم تا در مورد برخی مسائل راحت صحبت کنیم.

وی در توضیح علت پخش نشدن این سریال از تلویزیون گفت: تعدیل هایی در شبکه نسیم که قرار بود پخش کننده سریال باشد انجام دادند و سپس با موانع دیگری مواجه شدند. شبکه نسیم معرفی شد. مثلا گفته شد که سریال ایده یک وزیر جوان را زیر سوال می برد! حالا چطور می‌توانیم ایده یک وزیر جوان را زیر سوال ببریم، در حالی که همیشه از فرسودگی و میانگین سنی مسئولان گله داریم؟ در حالی که خود ما همیشه طرفدار جوانی بوده ایم. بنابراین به نظر می رسد کسانی که این نکته را مطرح کردند و باعث توقف پخش نوروزی این برنامه شدند، سریال را درست و دقیق ندیده و متوجه نشده اند. یا نگرانی دوم این بود که گروهی در سازمان نگران واکنش دولت بودند در حالی که «جنابعالی» به دولت خاصی اشاره نکردند و به مشکلات ساختاری اشاره کردند که می تواند به شکست ایده «وزیر جوان» منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید