اینفوگرافیک/ 15 علت نوسانات قند خون

از آنجایی که دیابت یکی از بیماری هایی است که هر روز در حال افزایش است، مهم است که بدانید کدام غذاها، داروها یا شرایط زندگی باعث افزایش یا کاهش سطح قند خون می شود.

در اینجا 15 دلیل برای نوسانات قند خون در افراد مبتلا به این بیماری آورده شده است:
اینفوگرافیک/ 15 علت نوسانات قند خون
نوشیدن قهوه حتی نسخه بدون قند آن قند خون را افزایش می دهد. چای سیاه، چای سبز و نوشیدنی های انرژی زا نیز به کنترل قند خون در افراد دیابتی کمک می کند. از آنجایی که هر دیابتی به طور متفاوتی به غذاها و نوشیدنی های شیرین واکنش نشان می دهد، مهم است که ببینیم این افراد چگونه به چنین غذاها واکنش نشان می دهند.

غذاهای بدون قند: بسیاری از غذاهای بدون قند سطح قند خون را افزایش می دهند، اما چرا این غذاها می توانند حاوی کربوهیدرات های نشاسته ای باشند؟ مهم است که قبل از انتخاب این غذاها، محتوای کربوهیدرات را بررسی کنید. همچنین باید به سوربیتول و زایلیتول آنها توجه کنید. این شیرین کننده های مصنوعی حاوی کربوهیدرات هستند و قند خون را افزایش می دهند.

سرما: وقتی بدن شما با بیماری مبارزه می کند، قند خون شما افزایش می یابد. آنتی بیوتیک ها، ضد تشنج ها و سایر داروهای مشابه می توانند بر قند خون شما تأثیر بگذارند.

نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات برای جذب آب کافی در بدن توصیه می شود. اگر بیش از دو ساعت دچار اسهال و استفراغ شدید یا دو روز متوالی احساس تهوع داشتید و بهبود نیافتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

  حال و هوای داغ ترین زن در فاجعه کلان شهر

استرس محل کار: نارضایتی از کار و به طور کلی استرس ناشی از کار می تواند هورمون هایی را در بدن ترشح کند که باعث افزایش قند خون می شود. این روند در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بیشتر دیده می شود. سعی کنید استرس خود را با استراحت، تنفس عمیق و ورزش مدیریت کنید و در صورت امکان موقعیت و مسئولیت خود را تغییر دهید.

نوشیدنی های ورزشی: برخی از این نوشیدنی ها سرشار از قند هستند، اگرچه کمبود آب در بدن را جبران می کنند. اگر قرار است در کمتر از یک ساعت تمرین کنید، بهترین نوشیدنی آب است. اگر می خواهید طولانی تر و سخت تر تمرین کنید، باید در مورد کالری، کربوهیدرات ها و مواد معدنی موجود در این نوشیدنی ها با پزشک خود صحبت کنید.

میوه خشک شده: انتخاب میوه یک انتخاب سالم است، اما باید بدانید که میوه خشک حاوی کربوهیدرات بیشتری است و به سرعت قند خون را بالا می برد.

استروئیدها: کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون برای درمان جوش ها یا تاول ها، آرتریت، آسم و بسیاری از بیماری های پزشکی دیگر می توانند قند خون را افزایش دهند و حتی خطر ابتلا به دیابت را در برخی افراد افزایش دهند. دیورتیک ها یا کمک کننده ها همین اثر را در کنترل فشار خون بالا دارند. برخی از داروهای ضد افسردگی نیز باعث نوسانات قند خون می شوند.

داروهای سرماخوردگی: داروهای ضد تشنج مانند سودوافدرین یا فنیل افرین ممکن است قند خون را افزایش دهند. داروهای سرماخوردگی گاهی حاوی قند هستند. آنتی هیستامین ها مشکل زیادی در قند خون ایجاد نمی کنند. قبل از خرید در مورد اثرات احتمالی این داروها با داروساز یا پزشک خود صحبت کنید.

  آیا آلودگی هوا باعث می شود نوزاد ما دختر شود یا پسر؟

فعالیت های خانگی: این فعالیت های با شدت متوسط ​​به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند و می تواند قند خون بیماران را کاهش دهد.

ماست: پروبیوتیک ها حاوی باکتری های سالمی هستند که هضم را بهبود می بخشند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و قند خون را کنترل می کنند. از مصرف ماست های حاوی شکر خودداری کنید.

رژیم گیاهخواری وگان: یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از رژیم غذایی پیروی می کردند، کنترل بهتری بر قند خون خود داشتند و نیاز به انسولین را کاهش دادند. البته قبل از هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود باید با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش ها: وقتی فردی آنقدر تمرین می کند که عرق می کند و ضربان قلبش تند می شود، ممکن است قند خون او افزایش یابد و سپس کاهش یابد. ورزش شدید یا پایدار می تواند قند خون را حداقل برای 24 ساعت کاهش دهد. قند خون خود را قبل، حین و بعد از تمرین چک کنید.

هورمون های زنانه: وقتی هورمون یک زن تغییر می کند، سطح قند خون او نیز تغییر می کند. قند خون خود را ماهانه چک کنید تا ببینید قاعدگی چگونه بر قند خون شما تأثیر می گذارد. تغییرات هورمونی در یائسگی می تواند مشکلاتی را در کنترل قند خون ایجاد کند. در مورد خطرات و مزایای هورمون درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

خواب: برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در هنگام خواب قند خون بالایی دارند. بهتر است قند خون خود را قبل از خواب و بعد از بیدار شدن چک کنید. خوردن یک میان وعده قبل از خواب می تواند مفید باشد.

  کاپیتان پرسپولیس همچنان پایگاه خبری افکارنیوز است

دارچین: برخی از مطالعات نشان می دهد که دارچین به بدن در استفاده از هورمون انسولین کمک می کند و می تواند قند خون را در بیماران دیابتی نوع 2 کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید