«ایران» سه قلو به دنیا آورد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نوزادان یوزپلنگ «ایرانی» در محل مرکز پرورش یوزپلنگ ایرانی توران واقع در استان سمنان به دنیا آمدند.

علی سلازگه با اعلام خبر تولد بچه یوزپلنگ در سایت مرکز پرورش یوزپلنگ ایرانی گفت: با توجه به وضعیت جسمانی گونه و عدم توانایی زایمان طبیعی با نظر دامپزشکان مشاوره و دامپزشک مورد اعتماد سازمان، سزارین میدانی انجام شد.

وی افزود: با توجه به حضور تیم مجرب دامپزشکی، سه توله یوزپلنگ ایرانی با عمل سزارین سالم در این منطقه به دنیا آمدند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: اقدامات اولیه دامپزشکی برای یوزپلنگ ایرانی انجام شده و مادر و توله ها هم اکنون در حالت عادی و تحت مراقبت های ویژه هستند.

سلازگه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این اولین تولد یوزپلنگ آسیایی در اسارت است، می توانیم با نگهداری این جوان ها جمعیت یوزپلنگ را در اسارت و سپس نیمه اسارت نگه داریم که کمک بزرگی به حفظ این گونه ژن های در حال انقراض است. .

وی با اشاره به اینکه تاکنون کمتر از 20 قلاده یوزپلنگ در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، رضوی، خراسان شمالی و جنوبی که زیستگاه اصلی یوزپلنگ است، مشاهده شده است، خاطرنشان کرد: یوزپلنگ ها در هر بار بارداری دو تا شش بچه به دنیا می آورند و اگرچه این فرآیند به نوبه خود برای حفاظت از این گونه مهم ژنتیکی بسیار حائز اهمیت است، اما علاوه بر این اقدام، اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه های طبیعی یوزپلنگ در منطقه است. کشور. .

  یلدا؛ شب بی شرم و روز پر برکت؟!

این یک یوزپلنگ با ارزش گربه است که به شدت در معرض خطر انقراض است. زمانی اکثر مناطق آفریقا و بیشتر آسیای مرکزی و شبه قاره هند محل زندگی این حیوان زیبا بود، اما امروزه جمعیت آن به حدی کاهش یافته است که در ایران فقط گونه آسیایی وجود دارد که به آن یوزپلنگ ایرانی می گویند، البته این گونه نیست. حسن اکبری گفت: چندی پیش معاون محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از بحرانی بودن وضعیت یوزپلنگ ایرانی خبر داد. آمارها حاکی از وجود 20 قلاده یوزپلنگ در این زیستگاه است.

این آمار سیگنالی برای بیداری جمعیت یوزپلنگ است که البته چندین سال است که سازمان حفاظت محیط زیست با کمک سه یوزپلنگ صید شده کوشکی (نر) و ایران (ماده) اما جهانی سعی در حفظ این گونه دارد. تجربه نشان می دهد که پرورش یوزپلنگ در اسارت کار بسیار سختی است و ریسک بالایی در تهران دارد، اما پس از چند سال توله ها موفق نشدند، بنابراین تصمیم بر این شد که یوزها به زادگاهشان توران سمنان بازگردانده شوند. سازمان حفاظت محیط زیست معتقد بود که پرورش باید به طور طبیعی انجام شود.

داستان از این قرار است که یوزپلنگ نر در فوریه 2007 در سن چهار ماهگی و یوزپلنگ ماده در پایان آوریل 2011 در سن سه ماهگی صید شدند.

بعداً در سال ۱۳۹۶ یک یوزپلنگ ماده دیگر به نام ایران در هشت ماهگی به آن دو یوزپلنگ اضافه شد و توسط قاچاقچیان در تهران برده شد. در فروردین 1395 کارکنان سازمان محیط زیست تصمیم گرفتند این یوزپلنگ ها را به زادگاهشان توران سمنان بازگردانند که با وجود حواشی فراوان با موفقیت انجام شد.

  قرارداد وثوق الدوله با بریتانیای کبیر; فقط سه نفر می دانستند!

این انتقال مخالفان و موافقان زیادی داشت و سوال همه این بود که آیا کوشکی، دلبر و ایران می توانند بازسازی شوند؟ با این حال تلاش برای لقاح طبیعی یوزپلنگ ماده ادامه یافت، اما پس از مدتی کارشناسان به این نتیجه رسیدند که سن یوزپلنگ برای باروری و تولیدمثل بالا بوده است، بنابراین یوزپلنگ نر دیگری به نام فیروز که سن کمتری از یوزپلنگ دارد و مدتی در طبیعت است. توسط متخصصان با روش‌های کاملاً علمی احیا شد و سپس اقداماتی برای نزدیک‌تر کردن فیروز و ایران انجام شد.

در عین حال سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد با توجه به زمان جفت گیری ایران و فیروز (یوزپلنگ نر و ماده)، معتقدیم تولد در دهم اردیبهشت ماه اتفاق می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید