ایرانی ها به کدام کشورها مهاجرت می کنند؟

یک کارشناس توسعه جمعیت در ایران و جهان گفت: از جمعیت 85 میلیونی ایران، حدود چهار میلیون نفر «مهاجر» هستند.» حدود 47 درصد از این جمعیت در آمریکای شمالی، 29 درصد در اروپا، 14 درصد در آفریقا عرب و عرب هستند. 10 درصد در آسیا و اقیانوسیه زندگی می کنند.

صالح قاسمی با اشاره به وضعیت «مهاجرت» در دنیا می گوید: «هجرت یک امر کاملاً طبیعی است که در دنیا اتفاق می افتد. جمعیت در حال مهاجرت از کشوری به کشور دیگر است و این معمولا یک مشکل ناخواسته نیست.

بیش از 90 درصد مهاجرت جهانی “داوطلبانه” است

با استناد به آمار و اطلاعات جهانی از منابع سازمان ملل، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFBA) و سالنامه آماری مهاجرت ایران، آماری از وضعیت «مهاجرت» در جهان و ایران ارائه می‌کند و می‌افزاید:

در کل، بیش از 260 میلیون “مهاجر” در جهان زندگی می کنند. این بدان معناست که 260 میلیون نفر از جمعیت جهان در خارج از کشور زندگی می کنند که حدود 91 درصد آنها «داوطلبانه» و حدود 9 درصد «زور یا پناهجو» هستند.

بیش از 30 درصد از مهاجران در سراسر جهان دارای مدرک دانشگاهی هستند

به گفته دبیر مرکز تحقیقات جمعیت، بیش از 30 درصد مهاجران در سطح بین المللی دارای مهارت و تحصیلات عالی هستند و برای تحصیل، معیشت و شرایط بهتر از کشوری به کشور دیگر مهاجرت می کنند.

15 درصد از مردم در سراسر جهان خواهان مهاجرت هستند

همچنین به گفته قاسمی، طبق آخرین آمار حدود 15 درصد از جمعیت جهان حاضر به مهاجرت هستند.

  قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۰۱/۰۱/۲۰

«آمریکا، روسیه، عربستان سعودی، آلمان، انگلیس، امارات، فرانسه، کانادا، استرالیا، اسپانیا، ایتالیا و هند از جمله کشورهایی هستند که دبیر مرکز مطالعات جمعیتی به آنها اشاره کرد. آنها برای مهاجران در جهان مساعدترین هستند.

وی افزود: در واقع امروز حدود 15.5 میلیون مهاجر خارجی در آمریکا وجود دارد و این نشان می دهد که آمریکا سیاست بسیار مدون و سخت گیرانه ای برای جذب و اجرای مهاجران جهانی دارد.

«ایرانی ها» بیشتر به کدام کشورها «کوچ» می کنند؟

وی همچنین به وضعیت مهاجرت و مهاجرت در ایران اشاره کرد و یادآور شد: آمارهای متعددی از وضعیت مهاجرت وجود دارد. اما از جمعيت 85 ميليوني كنوني كشور، حدود چهار ميليون نفر «كوچ كرده اند». این بدان معناست که حدود چهار میلیون ایرانی در خارج از ایران زندگی می کنند که از این تعداد حدود 47 درصد در آمریکای شمالی، 29 درصد در اروپا، 14 درصد در کشورهای آفریقایی و عربی و 10 درصد در آسیا و اقیانوسیه زندگی می کنند.

دبیر مرکز مطالعات جمعیتی با اشاره به کشورهایی که بیشترین تعداد مهاجر از ایران را دارند، ادامه می دهد: بیشترین مهاجران ایرانی مقیم خارج از ایران به ترتیب در آمریکا، قطر، کانادا، کویت و آلمان زندگی می کنند.

پاسخ مثبت 41 درصد دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور به «بازگشت به ایران»

قاسمی خاطرنشان می کند: یکی از سوالاتی که از دانشجویان ایرانی مقیم خارج و ابراز حس میهن پرستی و تعصب نسبت به ایران پرسیده می شود این است که; آیا تصمیم شما این است که پس از فارغ التحصیلی به ایران برگردید؟ در این راستا، 41 درصد پاسخ «بله»، 13 درصد پاسخ «خیر» و 46 درصد اعلام کرده اند که در حال حاضر راه حلی ندارند. بنابراین، وضعیت مهاجرت تحصیلی ایرانیان در سراسر جهان وضعیت مطلوبی است.

  سود سهام عدالت 1400 چه زمانی واریز می شود؟

وی با بیان اینکه ایران در مقایسه با آمارهای جهانی از نظر مهاجرت در رتبه 54 جهان قرار دارد، افزود: بیشتر کشورهای مهاجرپذیر جهان بوسنی، هرزگوین، کاپورته، آلبانی، پرتغال، گرجستان، بلغارستان، لهستان و مکزیک هستند. .

کشورهای «مهاجر» به «ایران»

دبیر مرکز تحقیقات جمعیتی با اشاره به کشورهای اعزام کننده مهاجر به ایران گفت: کشورهایی که بیشترین مهاجر را به ایران اعزام کرده اند افغانستان، عراق، پاکستان، آذربایجان و ترکیه هستند.

وی همچنین می گوید: موضوعی که باید در مهاجرت به کشور مورد توجه قرار گیرد این است که باید در این زمینه استراتژی مشخص و سیاست کلان دقیقی داشته باشیم. اما متاسفانه نداریم. علیرغم وجود گروه هایی مانند شورای اجتماعی وزارت کشور و دیده بان هجرت که بر موضوع مهاجرت نظارت می کنند، مدیریت موضوع مهاجرت متولی و رهبری خاصی ندارد، در حالی که موضوع مهاجرت تاثیر بسیار شدیدی بر موضوع مهاجرت دارد. جمعیت شناسی

قاسمی ادامه می دهد که تأثیر مهاجرت بر جمعیت بیشتر از جمعیت بر کیفیت جمعیت تأثیر می گذارد.

در زمینه مهاجرت بیش از 55 درصد از ایرانیانی که از ایران به سایر کشورها مهاجرت می کنند دارای مدرک دانشگاهی هستند اما در مقابل کمتر از 5 درصد از اتباع خارجی که به ایران مهاجرت می کنند و در ایران زندگی می کنند دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. یعنی ما استراتژی خاصی در این زمینه نداریم.

ایران؛ سکوی پرتاب برای جوانان افغان

دبیر مرکز مطالعات جمعیتی می گوید: همچنین «مهاجرت» در حوزه کارهای معمولی که در کشور اتفاق می افتد مدیریت نمی شود، بنابراین جوانان افغانستانی که به دلیل نداشتن هویت، دو تابعیتی و نداشتن تابعیت وارد ایران می شوند. خدمات اجتماعی، ایران سکوی پرتاب کسانی شده است که در ایران تحصیل کرده اند و انواع مهارت های فنی و کاری را کسب کرده اند و در مهاجرت دوم از ایران به غرب. در واقع ایران به سکوی پرتابی برای جوانان افغان و نیروی کار عادی مهاجر به ایران تبدیل شده است.

  بازگشت کرونا؛ گوش خیلی ها هنوز بدهکار نیست!

او معتقد است که باید بلافاصله یک متولی در مورد مهاجرت تعیین شود. تشکیل ستاد ملی جمعیت، همانطور که در قانون جوانان در جمعیت پیش بینی شده است، ممکن است هنوز صورت نگیرد، در حالی که ایجاد چنین ستادی می تواند کمک بزرگی به مدیریت مشکل مهاجرت کند.

دیدگاهتان را بنویسید