ایجاد کیت تشخیص تاج بسیار حساس

آزمایش‌های آنتی ژن سریع می‌توانند به سرعت و به راحتی نشان دهند که یک فرد مبتلا به کووید ۱۹ است. با این حال، از آنجایی که آزمایش‌های مبتنی بر آنتی‌بادی خیلی حساس نیستند، نمی‌توانند عفونت‌های اولیه با بار ویروسی کم را شناسایی کنند.

در مقاله‌ای که در ژورنال ACS Sensors منتشر شده است، محققان یک آزمایش سریع ایجاد کردند که از نانوذرات پلیمری برای شناسایی ویروس کرونا به جای آنتی‌بادی‌ها استفاده می‌کند.

استاندارد طلایی برای تشخیص کووید-19 واکنش زنجیره ای پلیمراز با رونویسی معکوس (RT-PCR) است. اگرچه این آزمایش بسیار حساس و اختصاصی است، اما معمولاً یک تا دو روز طول می کشد تا نتیجه حاصل شود. برعکس، آزمایش آنتی ژن (15 تا 30 دقیقه) سریع است و افراد می توانند آن را در خانه بدون هیچ آموزشی انجام دهند.

با این حال، این آزمایشات غیر حساس هستند و گاهی اوقات منجر به نتایج منفی کاذب می شوند. همچنین، این آزمایش‌ها از آنتی‌بادی‌هایی علیه کروناویروس استفاده می‌کنند تا متوجه شوند که نمی‌توانند طیف وسیعی از دما و pH را تحمل کنند.

مارلو پیترز و جیک مک کلمنتز از دانشگاه نیوکاسل، فرانچسکو کانفاروتا و MIP Diagnostics و همکارانش می‌خواستند با استفاده از نانوذرات غیراشباع چند غیراشباع با طراحی مولکولی، یک آزمایش تشخیص کرونا ارزان، سریع، قوی و بسیار حساس ایجاد کنند. او این کار را انجام می دهد.

محققان نانوذرات پلیمری با الگوهای مولکولی در برابر یک قطعه کوچک یا پپتید پروتئین ویروس تاج تولید کرده‌اند. این سوراخ‌های اتصال در مقیاس نانو از اندازه و شکل مناسبی برای شناسایی و اتصال پپتید و بنابراین کل پروتئین برخوردار بودند. آنها نانوذراتی را که محکم به پپتید چسبیده بودند به الکترودهای چاپ شده متصل کردند.

  قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران

پس از اثبات اینکه نانوذرات پلیمری با الگوهای مولکولی می توانند ویروس تاج را به هم متصل کنند، نمونه اولیه ای برای چاپ سه بعدی ساختند که با اندازه گیری تغییرات دما، اتصال ویروس را تشخیص می دهد.

وقتی تیم نمونه‌هایی از هفت سواب از بیماران را به دستگاه اضافه کرد، مایع از الکترود عبور کرد و محققان بیماری را تشخیص دادند. این آزمایش تنها 15 دقیقه طول کشید و نتایج اولیه نشان داد که می تواند 6000 برابر کمتر از یک آزمایش تجاری سریع آنتی ژن ویروس کرونا را تشخیص دهد.

برخلاف آنتی‌بادی‌ها، نانوذرات پلیمری با الگوهای مولکولی در برابر دماهای بالا مقاومت می‌کنند که می‌تواند در آب‌وهوای گرم دوام بیشتری داشته باشد. این کیت تشخیص می تواند برای PH اسیدی نیز استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید