ایجاد پوست الکترونیکی با مو و حس لامسه

پهن ترین قسمت بدن پوست است که نقش کلیدی در تسهیل حس لامسه ما دارد. اما بازتولید حساسیت آن در نسخه های مصنوعی دشوار است.

به گزارش نیواطلس؛ اکنون محققان نوع جدیدی از پوست الکترونیکی را ساخته اند که دارای موهای کوچک است. این موهای کوچک می توانند به دقت لمس و جهت حرکت را حس کنند.

پوست های الکترونیکی لایه های نازکی از مواد با خواص الکترونیکی هستند که به آن ها اجازه می دهد برخی از عملکردهای پوست طبیعی انسان مانند لمس، فشار، دما یا حتی درد را انجام دهند.

این پوست های مصنوعی می تواند برای بیمارانی که پس از صدمات شدید نیاز به پیوند دارند، یا ایجاد حس لامسه پیچیده تر برای اندام های مصنوعی و روبات ها مفید باشد.

محققان دانشگاه فناوری در کمنیتس آلمان یک پوست الکترونیکی با حسگر جدیدی ساخته اند.

این سنسور پوست را نسبت به لمس حساس تر می کند. این پیشرفت با تقلید از یک عامل مهم اما نادیده گرفته شده در حس لامسه انسان، یعنی موهای ظریفی که پوست را می پوشانند، به دست می آید.

برای ایجاد این پوست الکترونیکی، محققان موهای مغناطیسی را در یک ماده الاستومری جاسازی کردند. این موهای مصنوعی مانند موهای طبیعی دارای ریشه پیاز هستند که در زیر سطح پوست الکترونیکی قرار می گیرند و با لمس مو حرکت می کنند.

هر یک از این ریشه ها توسط یک سنسور مغناطیسی سه بعدی احاطه شده است که به شما امکان می دهد موقعیت دقیق ریشه را ردیابی کنید. این به کل مجموعه حسگرها اجازه می دهد تا نه تنها موها را احساس کنند، بلکه آنها را به صورت الکترونیکی از طریق پوست نیز لمس کنند.

  پیش غذا از نظر طب سنتی افطار

به گفته محققان، این حسگرهای مغناطیسی را می توان به راحتی در صفحات بزرگ بزرگنمایی کرد. سپس می‌توان آن‌ها را در ظروف سه‌بعدی برای نگهداری فولیکول‌های مو از طریق فرآیندی به نام «میکرو اوریگامی» ساخت.

کریستین بکر، محقق ارشد این پروژه گفت: «روش ما امکان چیدمان دقیق عناصر حسگر را در فضای سه بعدی فراهم می‌کند که می‌تواند در یک فرآیند تولید موازی به تولید انبوه برسد.» تولید این سیستم های حسگر با روش های تولید میکروالکترونیک بسیار دشوار است.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید