اگر سیل گرفتیم چه کنیم؟

جامعه 24 – سیل همیشه غافلگیرکننده است، اما اگر در تابستان سیل اتفاق بیفتد، با توجه به اینکه تنها با چند دقیقه بارندگی، سیل منطقه ای یا منطقه ای رخ می دهد، معمولاً مردم بیشتر غافلگیر و گرفتار سیل می شوند و ممکن است. حتی جان خود را از دست بدهند

یکی از مصادیق مهم سیل تابستانی در مرداد 1401 در 18 استان کشور رخ داد و بیش از 100 نفر کشته و 26 نفر مفقود شدند و اثری از آنها نبود.

این در حالی است که مناطق شرق و غرب تهران با 50 کشته بیشترین تلفات را متحمل شدند، بنابراین وقوع سیل تابستانی دوباره نگران کننده است، بنابراین مردم با رعایت نکاتی و آشنایی از قبل با روش های مقابله با سیل می توانند از تعداد تلفات بکاهند. و آسیب.

به گزارش جامعه 24، سیل رخ داده در تابستان 1401 تنها به بخش کشاورزی بیش از هفت هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده و صدها خودرو را تخریب کرده و میلیاردها تومان خسارت مالی به شهروندان وارد کرده است.

قبل از سیل چه کنیم؟

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از وقوع سیل در کشور این است که هرگز در بستر رودخانه یا زیر کوهی که دارای آبراهه است خانه نسازیم. اگر حریم رودخانه ها رعایت شود و مردم به بستر رودخانه حمله نکنند و ساخت و ساز صورت نگیرد قطعا از میزان خسارت کاسته می شود.

اگر سیل گرفتیم چه کنیم؟

به هیچ عنوان نباید در بستر رودخانه، اطراف کانال ها یا در دامنه کوه ها خانه بسازید. همچنین دیوارها و ورودی ساختمان باید با مصالح مناسب و مقاوم ساخته شود تا در صورت وقوع سیل از ورود آب به داخل ساختمان جلوگیری شود.

  چه کسانی در معرض آسپرین هستند؟

مردم همیشه هشدارهای اداره هواشناسی را جدی بگیرند و در صورت اعلام اخطار سیل چه در تابستان و چه در پاییز و زمستان اگر در مجاورت رودخانه یا کانال هستند بلافاصله چند روزی را ترک کنند.


بیشتر بخوانید: مرگبارترین سیل در ایران


همچنین اگر لحظه ای شاهد بارندگی بودند، در مسیر رودخانه یا آب جاری قرار نگیرید.

در زمان سیل و بعد از آن چه باید کرد؟

سیدجلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران که در سیل تابستان 1401 به همراه سایر تیم های آتش نشانی حضور فعال داشتند، در مورد اینکه اگر باران و سیل گرفتار شدیم چه کنیم؟ وی به جامعه 24 گفت: مردم قبل از هر چیز باید بدانند در صورت سیلاب شدن سریعا گاز و آب را خاموش کرده و تمام وسایل برقی را از برق بکشند. همچنین نباید با لباس یا سر خیس با الکتریسیته تماس داشته باشند و حتی زمانی که لباس هایشان خیس است به کنتاکت ها دست نزنند.

وی افزود: بهتر است در طبقه همکف یا حیاط وسایل نباشد و در صورت چند طبقه بودن منازل باید وسایل را به طبقات بالا منتقل کرد تا در صورت وقوع سیل از خسارت مردم کاسته شود. همچنین بهتر است از جعبه آهنی برای نگهداری اسناد استفاده کنید و در جای امنی قرار دهید.

وی با اشاره به اینکه در زمان سیل نباید در مسیر رودخانه و مسیل قرار بگیریم، گفت: باید حریم رودخانه را رعایت کنیم اما متاسفانه در سیل اخیر شاهد هستیم که افراد زیادی برای ثبت به آن بسیار نزدیک شده اند. فیلم یا تماشای سیل که خیلی مهم است خطرناک است شما نمی دانید مقدار آبی که در اثر بارندگی چند دقیقه و چند ساعته از نهر بالا آمده است و حجم آب به طور ناگهانی دو یا سه برابر می شود. و تو را با خود ببرد

  چه کسی طوفان را صدا می کند؟

اگر سیل گرفتیم چه کنیم؟

به گفته ملکی، 15 سانتی متر آب می تواند تعادل انسان را به هم بزند، در حالی که اگر آب به 30 سانتی متر برسد، خودرو در آب شناور می شود و اگر حجم آب سیل زده به 60 سانتی متر برسد، فرد و خودرو به راحتی جابه جا می شوند. در کنار سیل، دیگر تعادلی وجود ندارد و متأسفانه مرد جان خود را از دست خواهد داد.

ملکی با بیان اینکه آب سیلاب اصلا مناسب مصرف نیست و ممکن است آلوده به نفت، گازوئیل یا خاک و حتی چوب باشد، گفت: با فروکش سیل بلافاصله به محل زندگی خود برنگردید زیرا احتمال سیل وجود دارد. سیل باعث کاهش پایداری ساختمان می شود یا در برخی مناطق هنوز آب زیادی از خانه مانند زیرزمین وجود دارد. بهتر است تا زمان اعلام نیروهای امدادی و مدیریت بحران مردم به خانه های خود برنگردند.

اگر سیل گرفتیم چه کنیم؟

وی افزود: همچنین موضوع مهمتر این است که اگر در منطقه ای سیل به خصوص در تابستان رخ داد و آب فرو رفت، مردم وارد مسیر رودخانه نشوند زیرا ممکن است مانند سیل در آن منطقه سیل دیگری رخ دهد. امامزاده داود را شاهد بودیم. برخی فکر می کردند که دیگر سیل پس از سیل مرگبار اولیه وجود نخواهد داشت، اما در عرض 72 ساعت آب دو بار کاهش یافت و جاده یک بار به دلیل شن و ماسه کوه ها بسته شد.

به گفته ملکی، در روزهای آینده بارش باران و احتمال وقوع سیلاب پیش بینی می شود و به همین دلیل بهتر است مردم مناطقی که برای آنها اخطار داده شده است، تمامی نکات ایمنی را رعایت و در صورت نیاز مناطق را تخلیه کنند.

  این نکات را هنگام بازگشت از سفر به خاطر بسپارید

2022-08-04 19:39:01

دیدگاهتان را بنویسید