اگر به آثار هنری علاقه دارید، مراقب سندرم استاندال باشید

جامعه 24 ، شادی مکی: در چنین شرایطی فرد علائمی مانند اضطراب، گیجی و توهم از خود بروز می دهد.بعضی از کارشناسان معتقدند این اختلال تنها در گردشگرانی که سابقه بیماری روانی دارند بروز می کند.

دلیل نامگذاری اختلال استاندال این است که برای اولین بار این استاندال نویسنده معروف کتاب قرمز و سیاه بود که در حین تماشای آثار هنری از حالات خود نوشت. به گفته فابیو کامیلتی، دانشیار دانشکده زبان‌ها و فرهنگ‌های مدرن در دانشگاه وارویک در کاونتری، انگلستان، گراچلا ماگرینی، پزشک بیمارستان سانتا ماریا نوا در فلورانس، برای اولین بار اصطلاح سندرم استاندال را ابداع کرد.

او با مشاهده بسیاری از افرادی که پس از تجربه احساسات مختلف اضطراب در موزه‌ها، بناهای تاریخی و گالری‌های فلورانس به بیمارستان منتقل می‌شوند، این را پدیده‌ای نادر و به دلیل شباهت این موقعیت‌ها به آنچه استاندال درباره ایتالیا نوشته است، توصیف می‌کند. این شرایط را سندرم استاندال می نامد.

شرم هنری چیست؟

به گزارش جامعه 24، ماگرینی اولین بار در کتابی که در سال 1989 به نام سندرم استاندال منتشر کرد، این پدیده را توصیف کرد. عنوان کتاب به یکی از فصول خاطرات استاندال از سفرهایش به ناپل و فلورانس اشاره دارد: سفری از میلان به رجیو. این فصل به سفرهای او در ایتالیا در سال 1817 می‌پردازد. استاندال می‌نویسد: «از این فکر که در فلورانس باشم و با آن بزرگانی که از مقبره‌هایشان گذشتم باشم، هیجان‌زده بودم و در حالت خلسه بودم».

اکنون افراد مبتلا به این اختلال در مواجهه با یک اثر هنری زیبا احساس می کنند که در شوک هستند، این افراد معمولا تحت درمان اورژانسی قرار می گیرند و علائم آنها پس از چند روز از بین می رود. در سال 1979، یک روانپزشک ایتالیایی پس از مطالعه شرایط مشابه در بین گردشگران فلورانس، این سندرم را نوعی “شرم هنری” توصیف کرد.

  سیاهپوست آمریکایی پایگاه خبری افکارنیوز را به طرز فجیعی کتک زد

در این شرایط، مبتلایان حالتی بین رویا و واقعیت را تجربه می کنند، به این معنی که با وجود اثرات روانی بر بیماران، رنجی که متحمل می شوند چیزی بین واقعیت و خیال است.

شیوع سندرم استاندال

همانطور که گفته شد این بیماری روان تنی فقط افراد خاصی را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال در افراد 26 تا 40 ساله بیشتر دیده می شود. این افراد به ندرت خانه های خود را ترک می کردند و اغلب دچار بیماری های روانی بودند و از خدمات روان درمانی استفاده می کردند. آنها در عرض چند روز پس از بازگشت به شهر خود بهبود می یابند.

سندرم استاندال چیست؟

سندرم استاندال ترکیبی از چندین مشکل از جمله استرس سفر و حساسیت فرد است. به همین دلیل در بین افرادی که احساساتی هستند اما ابراز نمی کنند بیشتر دیده می شود زیرا این افراد با دیدن یک اثر هنری زیبا ناگهان تمام احساسات سرکوب شده خود را رها می کنند.


بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت اسکیزوئید را بشناسید


علائم سندرم استاندال

شروع این اختلال با علائمی مانند گرگرفتگی، تعریق، تپش قلب، ترس، فشار عاطفی، خستگی و افسردگی همراه است.

همچنین دانشمندی به نام ماگرینی در تحقیقات خود 3 نوع اصلی از علائم این سندرم را شناسایی کرد که عبارتند از:

– تغییر ادراک صداها و رنگ ها، افزایش احساس اضطراب، گناه و رنج
– احساس ناتوانی و ضعف و یا برعکس احساس سرخوشی و قدرت مطلق
– حملات پانیک و علائم فیزیولوژیکی که نشان دهنده اضطراب شدید مانند درد قفسه سینه است.

آیا استاندال یک اختلال واقعی است؟

برخی سندرم استاندال را به دلیل رابطه دو سویه بین ذهن و بدن یک بیماری روانی می دانند و معتقدند در این صورت تحریک عاطفی باعث بروز علائم جسمانی این اختلال می شود.

  تاکید قرقاش بر لزوم تنش زدایی و همکاری اقتصادی میان امارات و ایران

دکتر ماگرینی معتقد است که این سندرم یک پدیده روانی واقعی است، در حالی که تحقیقات اخیر نشان می دهد که شواهد کافی برای این اختلال وجود ندارد. این سندرم همچنین به عنوان یک وضعیت سلامت روان در پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ذکر نشده است، با این حال موارد مشکوک به سندرم استاندال همچنان سرفصل خبرها هستند.

توصیه های راهنمایان تور به گردشگران

به گزارش جامعه 24، رهبران گردشگری معمولا به گردشگرانی که به ایتالیا می روند توصیه می کنند که تمام بازدیدهای خود را در یک روز انجام ندهند و این فعالیت ها را همراه با کارهایی مانند خرید در چند روز انجام دهند. دلیل این توصیه امید به کاهش علائم اختلال استاندال است زیرا به نظر می رسد این بیماری بیشتر در گردشگرانی که علائم استرس را در طول سفر نشان می دهند بروز می کند.

سندرم پاریس نیز مشابه این اختلال است و گردشگران را تحت تاثیر قرار می دهد، تورگردانان تاریخی توصیه می کنند که افراد قبل از سفر در مورد مقصد خود و آنچه که در حال بازدید هستند تحقیق کنند، زیرا در برخی موارد علائم این سندرم به حدی شدید است که منجر به بستری شدن در بیمارستان می شود و او از داروهای ضد افسردگی استفاده می کند. اگرچه گفته می شود این بیماری درمان واقعی ندارد.

سندرم استاندال چیست؟

تأثیر اختلال استاندال بر سینما و نویسندگان

یکی از افراد مشهور مبتلا به این سندرم کمدین معروف نورم مک دونالد است. او علت این سندرم را شخصیت عاطفی خود می داند.

به گزارش جامعه 24، سندرم استاندال نیز موضوع فیلمی ترسناک به همین نام محصول 1996 است که به کارگردانی داریو آرجنتو ساخته شده است. رابرت ویسکوزی نیز در رمان خود به نام آستوریا به این بیماری اشاره کرده است.

  هوای تهران رو به سردی است

یک متخصص مغز و اعصاب برزیلی در مقاله ای ادعا می کند که بر اساس برخی علائم، فئودور داستایوفسکی نویسنده مشهور روسی نیز به سندرم استاندال مبتلا بوده است.

در مقاله ای دیگر، مارسل پروست ادعا می کند که مارسل پروست، نویسنده مشهور فرانسوی و خالق رمان در جستجوی زمان از دست رفته، هنگام بازدید از فلورانس از علائمی منطبق با سندرم استاندال رنج می برد.

2022-07-27 08:32:03

دیدگاهتان را بنویسید