اکونومیست رویارویی ایران و آمریکا در سال 2022 را پیش بینی می کند

طبق معمول در شب سال نو، اکونومیست پیش بینی تحلیلگران خود را از چشم انداز جهان پیشرو در سال 2022 منتشر کرد.

نیک پلهام، اقتصاددان خاورمیانه، در سلسله پیش بینی های سال آینده احتمال «تشدید تقابل ایران و غرب در سال 2022» را عنوان کرد و گفت: «بسیاری از غربی ها فکر می کنند توافق هسته ای ارزش تلاش را ندارد». او چشم‌انداز کمتری برای همکاری ایران و غرب در سال آینده دارد.

آیا تقابل ایران و غرب در سال 2022 تشدید خواهد شد؟

تحلیلگر اکونومیست نوشت: علیرغم مذاکرات در سال 2021، به نظر نمی رسد ایران و آمریکا به احیای معاهده چندجانبه منع گسترش سلاح های هسته ای (برجام) که دونالد ترامپ در سال 2018 آمریکا را از آن اخراج کرد، نزدیک نباشند. .

هر دو طرف اعلام کرده اند که آماده انجام تعهدات خود و بازگشت به مفاد قرارداد اصلی هستند، در صورتی که طرف اول این کار را انجام دهد.

احتمال مرگ برجام بیشتر از قیامت است؟

اما از آن زمان، جهان تغییر کرده است و دورنمای رکود در مسیر احیای برجام در سال 2022 – و متعاقب آن مرگ برجام – به معنای تشدید تنش ها است.

اکونومیست احیای برجام را پیش بینی می کند

یک تغییر بزرگ این است که اگرچه دموکرات‌ها دوباره کنترل قدرت را در ایالات متحده به دست گرفته‌اند، اما اکنون محافظه‌کاران همه اهرم‌های قدرت را در ایران در اختیار دارند. ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید چندین ماه است که تلاش های دیپلماتیک برای احیای برجام انجام داده است. [به دلیل اقتضائات انتقال دولت]معلق.

پلهام بدون اشاره به خروج غیرقانونی دولت دونالد ترامپ از این توافق، با وجود پایبندی کامل ایران به مفاد برجام (حتی تا یک سال پس از نقض عهدنامه آمریکا)، استدلال می کند که اکنون پس از ماه ها مذاکرات مبهم، قدرت های جهانی ممکن است در نظر بگیرید “به این نتیجه برسیم که تهران دیگر علاقه ای به توافق هسته ای تمام عیار ندارد.”

  قتل یک جوان به نفع برادران

اکونومیست احیای برجام را پیش بینی می کند

به گزارش اکونومیست، محافظه کاران ایرانی نگران این هستند که غرب بتواند از برجام به عنوان اولین گام برای محدود کردن نفوذ منطقه ای خود، برنامه موشکی ایران و سایر موضوعات مورد مناقشه استفاده کند. روابط بهتر با غرب نیز باعث احیای اصلاح طلبان ایرانی در رقابت با جناح حاکم و افزایش امید آنها به تغییر در سیاست ایران می شود.

نویسنده بر اساس این ادعاها چنین استدلال می کند: «بنابراین، محافظه کاران ایرانی ممکن است تصمیم بگیرند که بهتر است از توافق اجتناب کنند». با این حال، به گفته اکونومیست، برخی در غرب نیز بر این باورند که احیای برجام ارزشی ندارد.

پلهام گفت: در حالی که ساعت در حال حرکت است، قدرت های غربی ممکن است از برجام خسته شده باشند. توافقنامه 2015 مملو از بندهای “غروب آفتاب” بود که مدت محدودیت های هسته ای را محدود می کرد.

تحریم تسلیحاتی علیه ایران (تحریم تسلیحاتی) قبلاً منقضی شده است. اولین محدودیت های برنامه هسته ای ایران در سال 2024 برداشته می شود و تا سال 2031 این محدودیت ها به طور کامل برآورده می شود. به همین دلیل، برخی از دیپلمات های غربی آشکارا نگران هستند که این توافق ارزش تلاش را ندارد.

مذاکرات بارهام

سناریوهای دیپلماتیک جایگزین احیای برجام

به گفته تحلیلگر اکونومیست، در نتیجه این کاستی ها و گلایه های مطرح شده از سوی دو طرف در مورد برجام، دیپلمات های غربی ابتدای سال 2022 را صرف تلاش برای ارائه جایگزین های خلاقانه خواهند کرد.

بیشتر برای بیشتر ایران را از تحریم های بیشتری نسبت به توافق اولیه در ازای تعلیق طولانی تر برنامه هسته ای اش رها می کند. کمتر برای کمتر، آزادسازی حدود 100 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران در خارج از کشور در ازای بازگرداندن سطح غنی سازی اورانیوم است.

  ماشین های یخ زده در وسط خیابان های روسیه

ایران از ایالات متحده می خواهد که همه تحریم های اعمال شده توسط آقای ترامپ را لغو کند و قول خواهد داد که دیگر هرگز توافق را نقض نکند. ایالات متحده از ایران خواهد خواست ابتدا برنامه هسته ای خود را لغو کند.

پلهام گفت: «این بن‌بست احتمالی حتی می‌تواند محافظه‌کاران را در ایران تقویت کند، زیرا نویسنده می‌گوید این گروه استدلال می‌کند که تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌ها و نفت مقاومت ایران را افزایش می‌دهد و اقتصاد آن را متنوع می‌کند». فسیل در حال شتاب است.

آقای رئیسی همچنین سیاست نزدیکی با چین و بهبود روابط تجاری با سازمان همکاری شانگهای را دنبال می کند، باشگاهی که ایران در سال 2021 به آن پیوست و شامل چین، هند و روسیه است. فروش نفت ایران به چین در سال 2021 دو برابر شد و به رشد خود ادامه خواهد داد. افکار عمومی ایران ممکن است سردتر از ایالات متحده باشد.

سناریوهای تشدید تنش در بن بست دیپلماتیک

این کارشناس اقتصادی می افزاید: در چنین بن بست احتمال تشدید تنش وجود دارد.

اولین سناریویی که او با آن روبرو خواهد شد، توسعه برنامه هسته ای ایران خواهد بود. تا سپتامبر 2021، ایران 5 تن اورانیوم غنی شده با خلوص قابل تقسیم تا 3.67 درصد داشت که بیش از 200 کیلوگرم توافق شده در توافق هسته ای بود. همچنین 85 کیلوگرم تا 20 درصد و 10 کیلوگرم دیگر تا 60 درصد غنی شد.

پارلمان نسل جدیدی از سانتریفیوژها را شناسایی کرده است که اهداف غنی‌سازی را تا خلوص 90 درصد یا بیشتر گسترش می‌دهند.

  نکاتی برای راحت خوابیدن کودکان

سناریوی دوم منطقه ای خواهد بود. ایران ممکن است در مرز خود با آذربایجان که روابط نظامی نزدیکی با اسرائیل دارد، با تنش های نظامی مواجه شود. اسرائیل به نوبه خود می تواند عملیات خرابکاری علیه تاسیسات هسته ای ایران انجام دهد و ایران می تواند متحدان منطقه ای خود را در پاسخ به حملات هواپیماهای بدون سرنشین علیه منافع و متحدان آمریکا در منطقه افزایش دهد. این امر خطر جنگ منطقه ای را برجسته می کند.

به گفته پلهام، ایران همچنین فرصت همکاری با نیروی دریایی چین در خلیج فارس را دارد و برخی ناظران معتقدند که اولین رویارویی نظامی چین و غرب ممکن است در دریای عمان باشد نه در دریای چین جنوبی. .

نویسنده نتیجه می گیرد: ترس از چنین سناریوهایی می تواند دشمنان را از لبه پرتگاه خارج کند. هیچ کس جنگ نمی خواهد. غرب می تواند شرایط بهتری ارائه دهد و به محافظه کاران ایرانی اجازه دهد وجهه خود را حفظ کنند.
از سوی دیگر، با وجود تمام اقدامات نظامی، جناح حاکم خواهان اقتصاد قوی‌تر است. آقای رئیسی فاقد ذخایر ۶۰۰ میلیارد دلاری است که دولت روحانی با لغو تحریم‌های یک دهه پیش و مسدود کردن بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران از آن بهره می‌برد.

ریال از سال 2015 حدود 90 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. دستمزدها و پس انداز جامعه تحت تأثیر قرار گرفته است. قیمت کالاهای اساسی مانند برنج افزایش یافته و قطعی برق و آب موجب نگرانی شهروندان شده است.

اما به گفته یک تحلیلگر اکونومیست، رهبران ایران ممکن است در نهایت محاسبه کنند که کشورشان بدون دخالت غرب امن تر است.

منبع: اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید