اولین قاره های جهان 700 میلیون سال پیش ظاهر شدند

اولین قاره های جهان 700 میلیون سال پیش ظاهر شدند

فرادید| تجزیه و تحلیل جدید سنگ های قدیمی نشان می دهد که اولین قاره های جهان 700 میلیون سال زودتر از آنچه قبلا تصور می شد از اقیانوس ها پدید آمدند.

به گزارش فرادید، محققانی که بر روی رسوبات سنگی در هند شرقی مطالعه می کنند، معتقدند که این کشف ممکن است افزایش اکسیژن در جو و تشکیل یخچال های طبیعی را در این دوره از تاریخ زمین توضیح دهد.

تجزیه و تحلیل رسوبات سنگاپور، نزدیک کلکته، نشان می دهد که اولین قاره های پایدار – معروف به کراتون – بین 3.3 تا 3.2 میلیارد سال پیش در دریا ظاهر شدند.

دکتر Paryadarshi Chaudhry از دانشگاه موناش و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید که تیم تحقیقاتی دریافتند که سنگ ها باید در خشکی به دلیل ویژگی هایی مانند الگوها – درست مانند الگوهایی که باد و امواج در سواحل شنی به جا می گذارند – روی آنها شکل گرفته باشند. .

دانشمندان پیشنهاد می کنند که اولین قاره ها از اقیانوس جهانی پس از 300 تا 400 میلیون سال فعالیت مداوم آتشفشانی تشکیل شده اند.

Chaudhri می گوید: «کراتون های Singobam ممکن است به دلیل تجمع مواد مذاب در طول زمان تشکیل شده باشند. پوسته – که حدود 500 کیلومتر عمق دارد – بسیار ضخیم شده و در آب شناور است… درست مانند کوه یخی که روی آب شناور است.

تیم تحقیقاتی ذرات ریز یک ماده معدنی به نام زیرکون را از رسوبات سینوبام استخراج کردند. با تابش لیزر با زیرکون و سپس اندازه گیری میزان عناصر آزاد شده، توانستند سن سنگ ها را تخمین بزنند.

  مثبت فکر کن؛ واکسن نزنید!

شباهت های زمین شناسی کراتون سینگبام کراتون های آفریقای جنوبی و استرالیای غربی را به هم متصل می کند. محققان بر این باورند که هوازدگی کراتون ها باعث آزاد شدن مواد مغذی می شود و اقیانوس ها را با فسفر و سایر مواد مغذی برای زندگی اولیه تامین می کند.

چودری افزود: «وقتی زمین را ایجاد می‌کنید، چیزی که آن نیز ایجاد می‌کند، دریاهای کم‌عمق است، مانند تالاب‌ها، که رشد اشکال حیاتی تولیدکننده اکسیژن را تسریع می‌کنند و می‌توانند میزان اکسیژن را در جو و اقیانوس افزایش دهند.»

Chaudhry می گوید ظهور اولین قاره ها همچنین دی اکسید کربن را از جو حذف می کند و منجر به بسته های هوای سرد محلی و یخچال های طبیعی می شود.

“همه اینها اولین گام برای قابل سکونت کردن زمین است.

منبع: گاردین
ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید