اولین خانه سالمندان در ایران کجاست؟

بهاره خسروی| در زمان شاه عباس صفوی برای اولین بار ارامنه به ایران باز شدند. از آنجایی که ارامنه تاجر و صنعتگر توانمندی بودند، در دوره های بعدی که تهران پایتخت شد، پادشاهان زند و قاجار گروهی از ارامنه را به تهران آوردند تا شهر را آباد کنند. یقیناً طبق اسناد موجود در سال 1750 میلادی تعدادی از ارامنه در دروازه شاه عبدالعظیم (ع) تهران زندگی می کردند.

بسیاری از آنها قبل از سلطنت کریم خان از جلفا به تهران رفتند تا از رفتار بد نادرشاه خلاص شوند. اما در دوره قاجاریه و قرآنی جنگ جهانی دوم مهاجرت آنها به پایتخت افزایش یافت. با توجه به اینکه تعدادشان چندان زیاد نبود، در یک محل و در یک محله زندگی نمی کردند.

مثلاً در دوره قاجاریه بیشتر آنها در نواحی دولاب و عشرت آباد زندگی می کردند. تا همین اواخر جمعیت آنها در نواحی شرقی و شمالی تهران رو به افزایش بود.

بسیاری از آنها منطقه 7 امروزی یعنی محله های مجیدیه، ارامنه و عشرت آباد و همچنین سایر نقاط بافت شهری تهران را برای سکونت انتخاب کردند. طبیعتاً سکونت در این محله ها ضرورت زیستی، فرهنگی و مذهبی برای انجام فرایض و مراسم دینی وجود داشت.

یکی از معروف ترین کلیساهای تهران که می توان آن را اولین سرای سالمندان ایران نامید، کلیسای سنت است. نیکلاس در اینجا نگاهی داریم به این کلیسای قدیمی از پازل هفتم تهران.

اولین خانه سالمندان در ایران

کنیسه ارتدوکس روسیه شرقی

این کلیسا مخصوص مسیحیان ایرانی وابسته به کلیسای ارتدکس شرقی روسیه و روس های ایران است. در اواسط سال های 1945-1947 میلادی، تغییراتی در دولت روسیه به موازات دهه 20 ایران رخ داد.

  ویدیو / گربه ای که مهمان برنامه زنده تلویزیونی بود

در این سالها دولت تزاری نابود شد و استالین به قدرت رسید. مردم و نیروهای ارتش سفید روسیه که برای تزارها می جنگیدند از ترس استالین به ایران پناه بردند. مهاجرت این گروه از روس ها منجر به اسکان آنها در شهرهای ایران شد و طبیعتاً این امر با ساخت بناهای جدید مانند کلیساها همراه بود.

کلیسای سنت نیکلاس بین سالهای 1320 تا 1323 ساخته شد. پس از جنگ جهانی دوم، مهاجران روسی که به ایران پناه بردند، تصمیم گرفتند با جمع آوری پول کلیسایی بسازند. معمار این کلیسا یکی از مشهورترین معماران روسی در ایران است.

نیکلای مارکوف که در ایران بناهای معروفی مانند دبیرستان معارف، دبیرستان انوشیروان دادگر، زندان قصر، شهرداری، مدرسه زنده دارک، اداره پست، مدرسه البرز، سفارت ایتالیا و کارخانه قند شهرری ساخته است، این بار تصمیم گرفت تا برای هموطنانش بنای مذهبی بسازد رفت کلیسای سنت نیکلاس یکی از کلیساهای ارتدکس در جهان است که تعداد این گروه از مسیحیان در تهران و ایران رو به کاهش است.

معماری سبک روسی

نام کلیسا از نام آخرین تزار روسیه گرفته شده است. نیکلاس دوم و خانواده اش توسط بلشویک ها کشته شدند و روس های مخفی شده در تهران این کلیسا را ​​به یاد او نامگذاری کردند. نیکلاس یکی از مقدسین کلیسای ارتدکس روسیه است و به او “قدیس نیکلاس رنجور” می گویند.

مارکوف این کلیسا را ​​به سبک ساختمان های روسی ساخته است. رنگ ها، طاق ها و نقاشی ها و همچنین پنجره های رنگی کلیسا شما را به یاد کلیساهای روسی می اندازد. پنجره های رنگارنگ و شیشه های رنگی، نقاشی ها، طاق ها و محراب زیبای کلیسا نشانه هایی از معماری روسی است.

  راننده اتوبوس با تمام ظرفیت با «سلام فرمانده» سر کار آمد

پس از انقلاب اسلامی، کلیسا تعطیل شد و در سال 1995 دوباره فعال شد و اسقفی از مسکو اعزام شد. این روزها نزدیک به 100 نفر در مراسم ویژه مسیحیان متعلق به کلیسای ارتدوکس شرقی ایران شرکت می کنند، جماعت کلیسای محلی و مسئولان دستگاه های دیپلماتیک سایر کشورها نیز در این مراسم حضور دارند.

اولین خانه سالمندان در ایران

مادر ایمن برای سالمندان مجرد

بسیاری از روس هایی که به ایران مهاجرت کردند اغلب تنها بودند و به مرور زمان و با افزایش سن نیاز به مراقبت داشتند. این موضوع بهانه ای شد تا اولین آسایشگاه ایران در کنار کلیسای سنت نیکلاس برای نگهداری از سالمندان روسی راه اندازی شود.

این سرای سالمندان برای مهاجران روسی بود که به تنهایی یا بدون خانواده به ایران مهاجرت کردند. بعدها این خانه سالمندان به یک مرکز خیریه تبدیل شد که در حال حاضر به عنوان یک مرکز خیریه با 21 کارمند که از 27 سالمند روسی، مسیحی، مسلمان و سایر افراد مذهبی مراقبت می کنند، استفاده می شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید