اولین تمبر پستی ایران

420913 711 خبر مرکزی

ناصر مقدم| تمبر پستی اولین بار در سال 1840 مورد استفاده قرار گرفت. در این سال یک پستچی از انگلستان به اداره پست انگلستان مراجعه کرد و پیشنهاد چاپ و استفاده از یک تمبر پستی را داد که به دلیل سهولت کار پست پذیرفته شد.

تا آن زمان پستچی ها و توزیع کنندگان نامه ها با مشکلات زیادی مواجه بودند، زیرا گیرندگان نامه برای اجتناب از پرداخت هزینه پست به ترفندهای مختلفی متوسل می شدند و در نتیجه گاهی اوقات حتی پستچی ها به دلیل دریافت نکردن نامه مجبور به ارسال نامه می شدند و هزینه را به آنها برگردانید. فرستنده ها ناگفته نماند که قبل از انتشار تمبر پستی، حق الزحمه بر اساس طول تعیین می شود.

در سال 1840، یکی از وزیران کابینه بریتانیا لایحه ای را به پارلمان بریتانیا ارائه کرد تا از تمبرهای پستی به عنوان صورت حساب استفاده شود و برای اولین بار نمونه بسیار کوچکی از تمبری که هر فرستنده باید از اداره پست در پشت پاکت بخرد، ارائه کرد. نمایندگان

این طرح تصویب شد و اولین تمبر منتشر شد. قیمت این تمبر یک پنس بود و روی آن عکس ملکه ویکتوریا چاپ شده بود که نمونه های کمیاب و گران قیمت آن در حال حاضر موجود است و در بین مجموعه داران برندهایی مانند پنی بلاک 1 شناخته شده است.

اکثر کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی از این ابتکار و اختراع که امکانات بسیاری را در امور پستی فراهم کرد استقبال کردند و ایران که زمانی بنیانگذار خدمات پستی جهان (چاپخانه) بود، 19 سال بعد سایر کشورها، در 1247 م مهر بساز.

  فیلم هایی درباره نوروز 1401 ارائه شد

اولین تمبر پستی ایران طبق کاتالوگ قهرمان در سال 1868 مطابق با 1285 هجری قمری چاپ شد. این تمبر رسمی ایران به «تمبر بیل مکانیکی» معروف است که در زمان ناصرالدین شاه قاجار صادر شد. برندها منبع بزرگ و ارزشمندی برای پیام های نمادینی هستند که دولت ها به دنبال ارسال آن به شهروندان خود و جهان هستند. امروزه مورخان از نمادهای به کار رفته در تمبرها بیشتر از سکه ها استفاده می کنند.

مطالعه شمایل نگاری چاپی می تواند بسیار آموزنده و در نتیجه اهمیت ویژه ای داشته باشد. موضوعاتی که اغلب در مهرها به آن پرداخته می شود به شرح زیر است: نمادهای ملی; قهرمانان محلی سقوط کرده؛ میراث فرهنگی؛ رویدادها و بناهای تاریخی و سیاسی مهم؛ اصلاحات؛ پیشرفت ملی؛ دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی؛ سیاست خارجی (همبستگی منطقه ای، روابط بین الملل)؛ محتوای متنوع (نمایشگاه ها، کنفرانس های بین المللی) و موارد مشابه. تقریباً همه کشورها استفاده از برخی تصاویر برندها از جمله لباس های سنتی، صنایع دستی ملی، جشنواره ها و آلات موسیقی، حیوانات و گیاهان، مناظر زیبا و عتیقه جات، مکان های باستان شناسی، آثار تاریخی (مساجد، قلعه ها و کاخ ها) و ساختمان های جدید را به اشتراک می گذارند.

تمبرها نشان دهنده ارائه خدمات آموزشی و پزشکی رایگان است. آنها با افتخار در ساختمان های دانشگاه ها و مدارس جدید به نمایش گذاشته شده اند. گاهی موضوعات و فناوری های جدید با کمک تمبر تبلیغ می شود. علاوه بر علائم تجاری، انتشار پاکت مهرروز و فرم های ثبت علائم تجاری نیز در برخی از کشورهای جهان رایج است.

  همکاری بانک رفاه کارگران و پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در حال گسترش است

در ایران انتشار پاکت مهرروز از شهریور 1320 با انتشار تمبرهای یادبود رایج شد. انتشار تمبر در ایران یکی از نتایج سفر ناصرالدین شاه قاجار به اروپا است. ناصرالدین شاه پس از بازگشت از اروپا به فکر تمبر در ایران افتاد و هیئتی از دولت ایران برای بررسی نحوه چاپ پست به فرانسه فرستاد.

این هیئت پس از مذاکره با مقامات پست و تلگراف، سرانجام نمونه هایی از تمبرهای تهیه شده توسط چاپخانه بارو را به ایران آورد و دولت تصمیم نهایی را برای چاپ آنها گرفت. اولین تمبرها نشانه های دندانه دار بسیار ظریفی بود که شیر و خورشید و نقش های ایرانی را نشان می داد که در آنها از نمونه های دو شاه و یک شاه سبز استفاده شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید