اوراق بدهی دولت حتی یک ریال هم تاخیر نداشت

سید رحمت الله اکرمی خزانه داری بازدید استاندار کل کشور از چهاردهمین نمایشگاه صنعت مالی تبادل بانک و بیمه) سوالاتی را مطرح کرد.

سوال: در خصوص ارائه زودهنگام گزارش اجرای بودجه سال 1400 کل کشور به دیوان محاسبات چه لحظاتی وجود دارد؟

آقای سید رحمت الله اکرمی: ارائه زود هنگام فاکتور عملکرد بودجه سال 1400 کل کشور در دیوان محاسبات یکی از کارهایی است که باید انجام دهیم. طبق قوانین باید تا آخر آذر این کار را انجام می دادیم. ما با آقای بازرپاش رئیس دیوان محاسبات جلساتی داشتیم که برای تهیه گزارش عملکرد در زمانی که مجلس و دولت بتوانند از آن برای بودجه سال آینده به درستی استفاده کنند، طبیعتاً باید گزارش سریعتر ارسال می شد.

با تلاش شبانه روزی در اداره کل گزارشگری مالی و محاسباتی بخش عمومی، توانستیم حساب را چندین ماه زودتر تهیه و تنظیم کنیم و همه چیز را به صورت سیستمی و مکانیزه در اختیار دیوان محاسبات قرار دهیم و آنها نیز توانستند. برای گزارش کسر بودجه از سال 1400 قبل، بنابراین در رسانه ها نیز منتشر شده، این کار حدود 6 ماه زودتر انجام شده است.

سوال: دولت برای کاهش کسری بودجه چه اقداماتی انجام داده و خواهد کرد؟

آقای سید رحمت الا اکرمی: در خصوص اقدامات دولت برای کاهش کسری بودجه، سازمان برنامه و بودجه باید به این سوال پاسخ دهد. برای رفع کسری بودجه در سال 1401 دو کار می توانیم انجام دهیم. این بدترین راه ممکن برای اقتصاد کشور است و راه دیگر انتشار است اوراق مالی اسلامی، تامین کسری بودجه و کاری که در مرکز مدیریت بدهی های عمومی و روابط مالی دولتی وزارت اقتصاد انجام داده ایم، پوشش کسری از طریق اوراق است. موسسات مالی بازار سرمایه مانند صندوق های با درآمد ثابت خریداران اصلی اوراق قرضه دولتی هستند.

  جزئیات حمله شیرها به نگهبانان باغ وحش اراک

اوراق بدهی دولت حتی یک ریال هم تاخیر نداشت

س: ویژگی این روش تامین مالی چیست؟

آقای سید رحمت الا اکرمی: یکی از ویژگی های این روش تامین مالی این است که دولت ها می توانند اوراق را به موقع بازپرداخت کنند و یکی از پیش نیازهای کلیدی انتشار اوراق، بازپرداخت به موقع اوراق است. امروز می توانم بگویم که در دولت جمهوری اسلامی ایران حتی یک برگ کاغذ صادر نشده است که اصل و سود آن در موعد مقرر تسویه نشود. بنابراین یک روش تامین مالی این است که دولت پول را با قدرت بالا چاپ کند و نوع دیگر تامین مالی، تامین مالی اوراق قرضه است و روش دوم را در دستور کار قرار داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید