انگلی که 10000 سال است رابطه جنسی نداشته است

فرادید| مطالعات نشان می دهد که انگل میکروسکوپی که باعث بیماری خواب آفریقایی می شود در 10000 سال گذشته رابطه جنسی نداشته است.

به گزارش فراد، در بررسی ژنوم انگلی بیماری خواب، کمبود میل جنسی [زیست مایه و به معنای شور جنسی] در این نوع انگل یافت می شود. این نشان داد که تمام انگل های بیماری خواب که هزاران سال انسان را آلوده کرده بودند با شبیه سازی غیرجنسی یک انگل تقویت شدند.

انگل / موجودی که 10000 سال است رابطه جنسی نداشته است!

انگل آفریقایی تریپانوزومیازیس عامل بیماری خواب است

بیماری خواب ناشی از نیش مگس آلوده است. سپس ناحیه قرمز، دردناک و متورم می شود و انگل ها وارد جریان خون می شوند. تب، سردرد، تعریق و تورم در مراحل اولیه ظاهر می شود. در نهایت پس از مدتی طولانی، انگل ها به سیستم عصبی مرکزی مغز حمله کرده و باعث ایجاد تغییرات گسترده رفتاری، اضطرابی و عاطفی می شوند. در یکی از انواع این بیماری، التهاب عضله قلب گاهی باعث نارسایی کامل قلب در عرض شش ماه می شود. نوع دیگری از انگل دارای دوره طولانی تری دو ساله است که با خواب آلودگی در طول روز و کما کامل مشخص می شود.

محققان بر این باورند که ناتوانی این انگل در تولید مثل جنسی در نهایت منجر به مرگ تکاملی آن خواهد شد. البته این کار چندین هزار سال طول می کشد.

انگل / موجودی که 10000 سال است رابطه جنسی نداشته است!
مگس تسه تسه بیماری خواب آفریقایی را منتقل می کند

این انگل سالانه بیش از 6000 نفر را در جنوب صحرای آفریقا می کشد. بیماری خواب از طریق نیش مگس تسه تسه منتقل می شود. دانشمندان می گویند که این مگس در ابتدا در میان حیوانات وحشی زندگی می کرد، اما حدود 10000 سال پیش و با شروع دامپروری به انسان منتقل شد.

  قتل در حضور کودکان

محققان مرکز آسیب شناسی مولکولی Wellcome Trust در دانشگاه گلاسکو دریافتند که تغییرات در ژنوم انگل ها نشان دهنده شبیه سازی غیرجنسی آنهاست.

طبق نظریه تکاملی، موجوداتی که رابطه جنسی ندارند در دراز مدت ناپدید می شوند. همچنین، نوترکیبی جنسی که صفات ژنتیکی را در ساختار DNA به جا می گذارد، به تدریج محو می شود.

انگل / موجودی که 10000 سال است رابطه جنسی نداشته است!
آپنه خواب آفریقایی سالانه باعث مرگ 6000 نفر در جنوب صحرای آفریقا می شود

آنت مک‌لئود، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «از آنجایی که جنسیت در انگل وجود نداشت، کروموزوم‌های تک سلولی در تکثیر ثابت باقی می‌ماندند.

به عبارت دیگر، انگل تریپانوزومیازیس یا انگل بیماری خواب آفریقایی، کمبود جنسیت را با بازنویسی جهش ها با «کپی و چسباندن» ساختار DNA یک کروموزوم در کروموزوم دیگر جبران می کند.

مک‌لئود می‌گوید: از نظر علمی، این انگل‌ها نمی‌توانند برای همیشه بدون رابطه جنسی زنده بمانند و باید منتظر بمانند تا در درازمدت ناپدید شوند.

منبع: مستقل
ترجمه: وب سایت فاراد

دیدگاهتان را بنویسید