انکار تجاوز از سوی ترکیه یک شوخی تلخ است

وزارت امور خارجه عراق پنجشنبه شب (30 ژوئیه) در واکنش به این حملات بوقلمون در خاک این کشور تاکید کرد که آنکارا مسئول این تجاوز است.

خبرگزاری رسمی عراق (WAA) به نقل از وزارت امور خارجه این کشور، تکذیب تجاوز توسط بوقلمون یک “شوخی تلخ” است و عراق احتمالاً در پاسخ به این حمله از کارت اقتصادی استفاده خواهد کرد.

این نهاد عراقی تصریح کرد: تاکنون سخت ترین اقدامات ممکن را در راستای اقدامات دیپلماتیک انجام داده ایم. برای بررسی این جنایت و صدور قطعنامه بین المللی اقدام به برگزاری نشست ویژه شورای امنیت کرده ایم.

انکار تجاوز از سوی ترکیه یک شوخی تلخ است

بغداد تلاش می کند با موضع گیری قاطعانه از تکرار این تجاوزات جلوگیری کند و گفت: تجاوزات اخیر خطرناک ترین تجاوز ترکیه به عراق است.

این سازمان عراقی با اشاره به اینکه آنکارا این اقدامات را به بهانه تعقیب عناصر حزب کارگران کردستان انجام می دهد، خاطرنشان کرد: آنچه ترکیه در مورد وجود توافقی که اجازه نفوذ این کشور به عراق را می دهد، صحیح نیست. “

وزارت امور خارجه عراق بعدازظهر امروز یادداشت اعتراضی تند را به سفیر ترکیه در بغداد تسلیم کرد. بغداد در این یادداشت ضمن محکومیت حملات ترکیه به دهوک، تاکید کرد که بغداد حق دارد بر اساس منشورهای بین المللی علیه حملات فوق الذکر اقدام کند.

بغداد با بیان اینکه تمامی نیروهای ترکیه باید از خاک عراق خارج شوند، خاطرنشان کرد: ترکیه باید مشکلات داخلی خود را دور از مرزهای عراق حل کند. عراق از ترکیه می خواهد که رسما از این جنایت عذرخواهی کند.

وزارت امور خارجه عراق خاطرنشان کرد که برای مقابله با تجاوزات ترکیه تمام تلاش خود را انجام خواهد داد.

  بمباران شیمیایی سردشت اوج وقاحت رژیم صدام بود

منابع خبری عراقی شامگاه دیروز از حمله ارتش ترکیه به شمال این کشور و حمله به تفرجگاهی در اقلیم کردستان عراق خبر دادند.

رسانه های عراقی گزارش دادند که در پی این حمله تعدادی غیرنظامی کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند. لحظاتی پس از انتشار این گزارش، مرکز اطلاعات امنیتی عراق با تایید این خبر به رسانه ها از کشته شدن 8 نفر و زخمی شدن 23 تن دیگر در پی این حمله خبر داد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنجشنبه) ادعای مقامات عراقی درباره حمله ترکیه به اقلیم کردستان را تکذیب کرد و گفت: اتهامات وارده به خود را رد می کنیم و آماده همکاری با مقامات عراقی هستیم. چندین سازمان تروریستی از جمله حزب کارگران کردستان (PKK) هنوز در عراق فعال هستند.

با این حال، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در مصاحبه با خبرنگار شبکه السومریه اعلام کرد که کارشناسان نظامی عراق حمله ترکیه به اقلیم کردستان را تایید کرده اند.

حزب کارگران کردستان عراق که با نام پ.ک.ک نیز شناخته می شود، امروز (پنجشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ نقشی در حمله به گردشگران عراقی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید