انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

جامعه 24 – اگرچه روز به روز بر تعداد معتادان متجاهر در کشور افزوده می شود، اما همچنان مواد مخدر سنتی بیشترین مصرف را در کشور دارد. داروهایی که بالاخره بعد از چند سال تورم به آنها سر زد و در سال گذشته بسیار گران شد.

اگرچه گرانی مواد مخدر به ویژه داروهای سنتی باعث می شود افراد به مواد مخدر صنعتی روی بیاورند، اما هنوز افراد زیادی هستند که ترجیح می دهند از رابطه جنسی خوب استفاده کنند و اکثر این افراد بالای 40 سال سن دارند.

مواد موجود در ایران دارای دسته بندی های مختلفی می باشد و اخیراً داروهای جدیدی وارد بازار شده است که با کمترین قیمت قابل تهیه و مصرف می باشد.

انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

تریاک بیشترین مصرف را در بین ایرانیان دارد

تریاک قدیمی ترین ماده مخدر موجود در ایران است. این ماده مخدر که از گل های خشخاش به دست می آید، مهم ترین ماده مخدر سنتی جهان است که بیشتر آن در افغانستان تولید می شود.

افغانستان بیش از 75 درصد تریاک جهان را تامین می کند. این ماده مخدر که عمدتاً از داروهای آرامبخش تشکیل شده است توسط افراد بالای 40 سال مصرف می شود، البته از تریاک به مواد مخدر جدید نیز گرفته می شود که برخی از آنها طی فرآیندهای مختلف به مواد مخدر صنعتی تبدیل می شوند.

انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

حشیش هنوز در ایران مصرف می شود

یکی دیگر از مواد مخدری که تا سال ها پیش دومین ماده مخدر پرمصرف ایران بود، حشیش است.

حشیش از گلبرگ و ساقه شاه بلوط به دست می آید. گیاه شاه بلوط عمدتاً در مناطق گرمسیری رشد می کند و شامل دو گونه شاه بلوط نر و ماده است.

وقتی گل آماده شد، جوانه هایی دارد که برای استخراج صمغ و تولید حشیش روی آن ضربه می زنند.

  قیمت خودروهای سایپا، پراید و تیبا امروز پنجشنبه 20 آبان 1400.

حشیش گسترده ترین ماده مخدر غیرقانونی در جهان است که منشاء آن ابتدا در مراکش بود. این دارو اثرات روانگردان دارد و مصرف کننده را خیلی زود پس از اعتیاد دائمی دچار بیماری ها و اختلالات روانی می کند.

انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

شیشه سومین ماده مخدر پرمصرف در ایران است

شیشه دارویی است که چند سالی است در ایران رواج یافته و سومین داروی پرمصرف کشور شده است. ماده مخدر شیشه از متامفتامین هایی تهیه می شود که در گذشته برای درمان برخی بیماری ها به شکل خفیف استفاده می شد، اما اکنون این ماده پودری و کریستالی توسط بسیاری از معتادان در کشور مصرف می شود.

شیشه قوی ترین مت آمفتامین است که بی بو، تلخ و سفید رنگ است. برخی آن را در آب یا الکل حل کرده و تزریق می کنند.


بیشتر بخوانید: با بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر جهان آشنا شوید


این ماده مخدر برخلاف هروئین و تریاک منبع طبیعی ندارد و در آزمایشگاه ها، آشپزخانه ها و مراکز زیرزمینی تولید می شود.

مدت زمان مصرف لیوان از 20 تا 30 دقیقه است و پس از مصرف، 50 درصد آن در ساعت اول از بدن دفع می شود.

این دارو در درجه اول با استفاده از لوله مصرف می شود، اما روش تزریقی نیز وجود دارد.

انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

گل، داروی مورد علاقه جوانان

ماری جوانا حاوی ماده شیمیایی حشیش است که به عنوان یک ماده توهم زا شناخته می شود. این مواد بر خلاف مواد دیگر وابستگی جسمی شدیدی دارند به گونه ای که فرد پس از مصرف کاملاً به آنها معتاد می شود.

گل بین دو تا شش ساعت پس از مصرف اثر خود را نشان می دهد. این در حالی است که این ماده مخدر به دلیل وجود حشیش توهم زا است و گاهی ممکن است فرد پس از مصرف طولانی مدت به فکر خودکشی یا ارتکاب جرم بیفتد.

  سیل مرگبار در تهران پس از انقلاب

متأسفانه این دارو با این باور اشتباه که اعتیاد آور نیست در بین نوجوانان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در حال حاضر دومین ماده مخدر پرمصرف در ایران شده است.

انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

کراک دارویی است که بدن را از بین می برد

کراک دارویی بود که در دهه 1980 توسط بسیاری از معتادان به مواد مخدر به دلیل در دسترس بودن آن استفاده می شد.

سال ها بعد که مشخص شد این ماده علاوه بر ایجاد توهم، به قسمت هایی از بدن آسیب می رساند و به قول معروف بدن مصرف کننده را چرب می کند، مصرف آن کاهش یافت.

در حال حاضر معتادان معدودی از این دارو استفاده می کنند. این ماده مخدر از کوکائین گرفته می شود، اما به دلیل ترکیب مواد خطرناکی مانند جوش شیرین و برخی نمک های مضر، یکی از وحشتناک ترین و خطرناک ترین مواد مخدر در ایران نامیده می شود.

بسیاری از کاربران آن به دلیل مصرف زیاد جان خود را از دست دادند و با عفونت های زیادی مواجه شدند. کراک در زمان عرضه مورد استقبال مافیای مواد مخدر قرار گرفت زیرا قیمت بسیار کمتری نسبت به سایر داروها داشت اما به زودی این دارو از چرخه مصرف خارج شد.

انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

یک ماده شیمیایی دارویی که به تازگی در حال ظهور است

چند سالی است که این ماده شیمیایی به یکی از داروهای جدید ایران تبدیل شده است. این ماده مخدر که از ترکیب مریم گلی و مارازویت تولید و تهیه می شود از خانواده ماری جوانا جوآنا می باشد.

برخی برای سود بیشتر سعی می کنند این دارو را با مواد شیمیایی مانند نمک جوهر تولید کنند که اثرات بسیار مخرب و توهم زا دارد.

  ۷ درمان خانگی فوق العاده برای درمان سنگ کلیه

این مواد شیمیایی به صورت سیگار یا اسپری استفاده می شود، اما پس از مصرف منجر به اعتیاد می شود زیرا باعث ایجاد سرخوشی در فرد می شود و از خوابی خوش لذت می برد و فرد پس از بیدار شدن از خواب تمایل بیشتری به مصرف آن دارد.

ماده شیمیایی ارزان ترین داروی ایران است، با پنج هزار تومان می توان یک بار مصرف کرد و در ورطه نابودی فرو رفت.

انواع داروهای موجود در ایران و عوارض خطرناک آنها

قارچی که کاربران را می کشد

یکی از جدیدترین داروهایی که در سال های اخیر در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده و بیشتر در مهمانی ها و مهمانی های شبانه استفاده می شود، دارویی به نام قارچ است.

این قارچ ها بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری رشد می کنند و به آنها قارچ روانگردان می گویند.

میزان صید این قارچ ها بسیار بالاست و مصرف کننده معمولا تا دو ساعت پس از مصرف اثرات آن را احساس می کند.

عوارض جانبی هر بار استفاده از قارچ جادویی تا شش ساعت ادامه دارد و فرد دچار توهم سرخوشی، اضطراب، تب و لرز می شود.

در برخی موارد اثرات مضر مصرف این داروها تا ۷۲ ساعت ادامه داشته است. افرادی که از قارچ های توهم زا استفاده می کنند، دوبینی، بی خوابی روان پریشی، توهمات غیرقابل پیش بینی و نوسانات خلقی را تجربه می کنند.

اگر فردی به طور مداوم قارچ جادویی مصرف کند، در دراز مدت دچار روان پریشی می شود.

2022-08-16 08:20:03

دیدگاهتان را بنویسید