انتشار اسناد محرمانه ترور کندی

دولت آمریکا سند محرمانه دیگری در رابطه با ترور جان اف کندی منتشر کرده است. آزادی رئیس جمهور سابق کندی برخی از اسناد همچنان محرمانه هستند. در همین حال جو بایدن دختر کندی را به عنوان سفیر آمریکا در استرالیا معرفی کرد.

روز چهارشنبه 16 دسامبر، دولت آمریکا نزدیک به 1500 سند مهر و موم شده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) را در ارتباط با ترور رئیس جمهور سابق آمریکا منتشر کرد.

این اسناد که اکنون در وب سایت آرشیو ملی موجود است، در درجه اول تلاش بازرسان آمریکایی برای یافتن سازمان دهندگان و همدستان قاتل جان اف کندی است. کندی نشان می دهند.

کندی در 22 نوامبر 1963 در یک ماشین در فضای باز در دالاس به ضرب گلوله کشته شد. پلیس لی هاروی اسوالد را به عنوان قاتل شناسایی کرده است. اسوالد دو روز بعد توسط جک رابی، مالک کلوپ شبانه کشته شد.

نتایج تحقیقات رسمی در مورد مرگ سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا به شرح زیر است: قاتل رئیس جمهور دموکرات ها به تنهایی عمل کرده و دستیار و فرماندهی نداشته است. این موضع رسمی هنوز توسط نظریه پردازان توطئه و دیگران مورد تردید است. کوبا در این نظریه ها جایگاه ویژه ای دارد زیرا گفته می شد اسوالد از حامیان نظام سوسیالیستی کوبا بوده و کندی قصد براندازی آن را داشته است.

برخی اتحاد جماهیر شوروی، سرمایه داران تسلیحاتی آمریکایی و مخالفان سیاسی داخلی را مقصر دانستند.

هزاران مقاله، کتاب، فیلم و برنامه تلویزیونی درباره ترور کندی منتشر شده است که معروف ترین آنها فیلم آمریکایی تحسین شده بین المللی به کارگردانی الیور استون است.

  معرفی دستیاران مرفاوی در تیم ملی

محتوای اسناد منتشر شده

اسناد فاش شده شامل تلاش های اطلاعاتی ایالات متحده برای یافتن شواهدی مبنی بر ارتباط احتمالی اسوالد با سرویس های مخفی شوروی، گروه های کمونیستی در آفریقا و مافیای ایتالیایی است.

این اسناد همچنین نشان می دهد که ایالات متحده برای جاسوسی از دولت سوسیالیستی فیدل کاسترو در کوبا چه کرده است. مورخان و سایر علاقه مندان به رویدادهای پشت پرده ترور کندی مشتاقانه منتظر انتشار این اسناد بوده اند.

شبکه خبری سیوان به نقل از چندین پژوهشگر می گوید که حجم اطلاعات جدید در این اسناد کم است و گاهی به نظر می رسد کپی اسنادی باشد که قبلا منتشر شده است. بسیاری از آنها حاوی کلمات و خطوط سیاه نیز هستند.

ادعا می شود که هنوز هزاران سند طبقه بندی شده وجود دارد که دولت از انتشار آنها به این دلیل که می تواند منافع ملی ایالات متحده یا سرویس های امنیتی آن را تهدید کند، خودداری می کند.

بیش از 53 هزار سند مربوط به ترور کندی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ منتشر شد. بر اساس گزارش آرشیو ملی، این میزان 88 درصد از کل اسناد موجود در این زمینه است.

شانون فیلیپ شانون، فیلولوژیست آمریکایی، روز چهارشنبه در پورتال خبری پولیتیکو نوشت: «برخی از اسناد احتمالا هرگز منتشر نخواهند شد و این به تئوری توطئه دامن می زند.

انتصاب دختر کندی به عنوان سفیر آمریکا

تقریباً همزمان با انتشار اسناد، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، قصد خود را برای ترور کارولین کندی، دختر جان اف کندی اعلام کرد. کندی را به عنوان سفیر آمریکا در استرالیا معرفی کنید.

  آخرین اخبار استقلال نقره ای استقلال داغ شد

کارولین کندی 64 ساله از سال 2013 تا 2017 در دوران باراک اوباما سفیر آمریکا در ژاپن بود. نامزدی رئیس جمهور برای ریاست سفارتخانه های کشور نیز باید به تصویب مجلس سنا برسد. رای گیری در مورد این موضوع می تواند هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.

منبع: دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید