امیرهوشنگ دولو مستأجر دوران پهلوی

424184 581 خبر مرکزی

از خاندان های مهران و سورن در دوران باستان تا خاندان های علم و قوام در دوران پهلوی، خاندان های حاکم از سنت دیرینه تاریخ ایران بوده و همواره یکی از کاربردهای ساختار حکومتی ایران بوده اند.

این خانواده ها پایانی ندارند، آنها فقط از یک سلسله به سلسله دیگر منتقل شده اند و فقط نام یا رنگ خود را تغییر داده اند. آنها خودشان پادشاهان کوچکی شدند که بیهوده مقاومت کردند. چون هیچ جا نمی شد محاکمه کرد و راه فراری از دستش نبود.

در این ساختار هرکس تا جایی که می تواند سهم خود را از بیت المال برداشت می کند و فساد یا به چشم نمی آید یا فساد در خانواده به نوعی سرپوش گذاشته می شود و اگر فردی در این ساختار فساد مرتکب اشتباه نشود، می شود. خیلی زود حذف می شود یا حذف می شود یا تبدیل به یک قهرمان استثنایی در مبارزه با فساد می شود و آنچه فراموش می شود مردم با دستان کوتاه و کف دست و خانواده های حاکم هستند که در یک ساختار بیمار هر کدام در گوشه و کنار دست هستند. سوختگی دارند و اعتراض می کنند برای بیشتر، برای سهم به خانواده دیگری.

یکی از این خانواده‌ها که در تاریخ ایران از صفویه تا پهلوی حضور دارند، سلسله‌های قاجار، از گزلباشان تا امیرهوشنگ، سلسله قاجار هستند که تاریخ آن‌ها را امروز می‌خوانیم.

امیرهوشنگ دولو قاجار نزدیک دربار محمدرضا پهلوی و از افراد مورد علاقه شاه بود. وی در سال 1285 در تهران از پدر و مادر قاجار به دنیا آمد. پدرش محمدولی خان آصفه السلطنه از ایل دولو قاجار و مادرش منیره اعظم دختر کامران، میرزا و عمه احمدشاه نام داشت. کودتای 28 اوت 1943 نقطه شروع دولو بود.

  قیمت خودروهای سایپا، پراید و تیبا امروز یکشنبه 16 آبان 1400

او یکی از کسانی بود که در سال های ملی شدن نفت در کنار محمدرضا ایستاد و از او حمایت کرد و تا انقلاب اسلامی از آن حمایت استفاده کرد. با این حال، شواهدی از حضور او در اقتصاد و فساد او به ویژه در ماجرای پاریس در دهه 1920 وجود دارد.

در سال 1331 دولت دکتر مصدک شیلات را ملی اعلام کرد و شرکت جدیدی به نام شرکت سهامی شیلات ایران تأسیس شد. پس از کودتای 28 مرداد 1332 و بازگشت محمدرضا پهلوی به ایران، انحصار صادرات تمام خاویار ایران را به امیرهوشنگ دولو قاجار سپرد.

از آن زمان تا سال 1357 امتیاز فروش خاویار ایران در اختیار دولو و خانواده اش بود. در سال 1333 بازار بین المللی خاویار در ایران رونق گرفت. زیرا واردکنندگان آمریکایی به جای خرید از روسیه، بازار جدیدی برای خاویار ایران تدارک دیده اند (اینگا سفران، خاویار، گالری اندیشه، 1388، ص 19).

از اوایل دهه 1330 که خاویار ایران وارد اروپا شد، خاویار همواره یکی از مهم ترین ارزهای صادراتی و ملی ایران بوده است.

با قیمت چند میلیون دلاری در سال در دهه 40 سهم این محصول صادرات بود. شرکت شیلات ایران که وظیفه صید و صیادی در کشور را بر عهده داشت صادرات این محصول و فرآوری آن را کنترل کرد. فروش خاویار به گونه ای بود که شیلات در حراج هایی که هر از چند گاهی برگزار می کرد، آن را در انحصار افراد قرار می داد.

این کار کاملاً قانونی و مطابق با مقررات دولتی انجام شد. اما نزدیک به دو دهه، نام دیگری غیر از دولو از صندوق حراج بیرون نرفت و نام دولو و خانواده اش به عنوان «سلطان خاویار ایران» ثبت شد. سود خالص این حراج به جیب دولو رفت.

  7 راه برای پاسخ دادن به افرادی که شما را تحقیر می کنند

او به عنوان دلال خاویار را برای توزیع در اروپا در اختیار ریاحی دوست و آشنا قرار می داد. در سال 1345 به دلیل سوء استفاده از دولو و ریاحی بازار اروپا بر خاویار ایران بسیار تنگ شد. ده ها خاویار عالی ایرانی در ذخایر ماهی باقی مانده و بدون خریدار فاسد شده اند.

هویدا برای حل مشکل خاویار ایران در اروپا و آمریکا هیئتی را به سرپرستی مهندس عزت الله نعیمی اعزام کرد. نعیمی در یک ماموریت یک ماه و نیم گزارش های زیادی را برای هویدا ارسال کرد. گزارش هایی که دعواهای فساد بین دو عامل انحصاری خاویار دوکفه ای در اروپا را نشان می دهد.

دروغ در مورد کیفیت و رتبه خاویار و تقلب در فاکتورهای فروش برای پرداخت مالیات کمتر از مشاغل کمترین آنها بود. مجموعه ای از گزارش هایی که می تواند هر فرد قدرتمندی را سرنگون کند. اما دولو این کار را تا آستانه انقلاب انجام داد و هیچ گزارشی در کار او دخالت نکرد.

مهندس نعیمی در گزارش های ارسالی از پاریس خاطرنشان کرد که ریاحی بدون دعوتنامه در امتحانات شرکت کرده و با لحنی نامناسب و حق طلبانه خود را نماینده امپراتور معرفی کرده است.

همچنین گزارش هایی از فساد و رانت خواری در دهه 1920 وجود دارد. در سال 1324 که مذاکرات تجاری و سیاسی بین تهران و پاریس در جریان بود، به دلیل گزارش محرمانه این مذاکرات متوقف شد. در 14 شهریور 1332 رئیس پلیس پاریس گزارشی محرمانه به وزیر امور خارجه فرانسه داد مبنی بر دست داشتن برخی از کارمندان سفارت ایران در پاریس در قاچاق ارز و طلا.

  حذف تیم ملی بسکتبال ایران از مسابقات قهرمانی آسیا

این مرد امیرهوشنگ دولو بود که در زمان جنگ نوه ژنرال جسی یکی از فرماندهان ارتش اشغالگر نازی در فرانسه بود و یکی از وظایف او تهیه دختران جوان برای ژنرال بود. اما پلیس آلمان او را به اتهام قاچاق و صدور چک های نامناسب دستگیر کرد.

دولو نیز یکی از عاملان اصلی باند قاچاق پاریس-برن بود (عباس میلانی، راز روشن، اختران، ص 125). دولو سال ها انحصار خود را در تجارت خاویار ایران حفظ کرد و در مطبوعات غربی به «سلطان خاویار ایران» معروف شد. او همچنین توانست موقعیت و ثروت را برای خود از بین ببرد، به تدریج به دربار نزدیک شد و حتی توانست منصب «دستیار ویژه شاه» را به دست آورد (عبدالله شهبازی، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، اطلاعات، جلد 2، ص 138). 461).

منبع: هفته نامه تجارت فردا، بخشی از مقاله شادی معرفتی

دیدگاهتان را بنویسید