افسردگی یک اختلال رایج در بین زنان خانه دار است

جامعه 24- بسیاری از زنان در سراسر جهان به انتخاب یا دلایل دیگر خانه دار هستند، جمعیتی که بسیاری از آنها از افسردگی رنج می برند. خانم های خانه دار امروزی معمولاً این احساس منفی را دارند که فعالیت هایشان کار محسوب نمی شود.

در واقع خانه داری شغلی بدون مرخصی، بدون حقوق و بیمه و حتی گاهی بدون توجه و قدردانی از سوی اعضای خانواده است. در واقع کاری که زنان خانه دار انجام می دهند و در مواردی از خودگذشتگی خود را نشان می دهند به تدریج به عنوان وظیفه آنها تلقی می شود و حمایت کافی از اعضای خانواده نمی شود.

در عین حال که زنان خانه دار باید کارهای خانه را انجام دهند، باید تا جایی که می توانند به تربیت فرزندان و دامپروری نیز بپردازند و در صورت لزوم نقش مربی خصوصی کودکان را بر عهده بگیرند.

شیوع افسردگی در زنان خانه دار

جالب است بدانید زنان خانه دار بیش از سایر زنان از افسردگی رنج می برند، زیرا طبق گزارش ارائه شده توسط موسسه گالوپ، زنان خانه دار بیشتر از زنان شاغل در معرض افسردگی هستند، اما تنها 28 درصد از آنها افسردگی خود را گزارش می کنند، در حالی که خطر ابتلا افسردگی در بین زنان بی فرزند یا شاغل 17 درصد است.

در این تحقیق زنان خانه دار گفتند که بیشتر از موفقیت و پیشرفت احساس رنج و چالش می کنند و همچنین از کم ارزشی برای کار خود که سخت و منزوی است شکایت داشتند. توجه به وضعیت جسمی و روحی زنان خانه دار به قدری مهم است که سومین روز آبان ماه مصادف با 12 آبان ماه روز جهانی زن خانه دار اعلام شده است.

  سرگرمی مردم در مصر باستان چگونه بود؟!

زنان خانه دار در تمام دنیا با وظیفه مادر و خانه دار بودن بدون توقع غرامت از خانواده مواجه هستند، مشکلات جسمی مانند نارسایی قلبی و ریوی، مشکلات ستون فقرات و مشکلات جدی حرکت دست ها، پاها و گردن ناشی از مشکلات روحی و روانی است. مشکلات ناشی از بی توجهی اعضای خانواده به ویژه همسر. افسردگی شایع ترین اختلال روانی در بین زنان خانه دار است.

علل افسردگی در زنان خانه دار

انجام کارهای تکراری روزانه، گرفتار شدن در زندگی روزمره، کاهش تفریح ​​و معاشرت با دوستان و خانواده، نداشتن هدف و برنامه ریزی برای آینده، کسالت و کسالت، معاشرت کمتر با دوستان و خانواده، تنها ماندن در خانه، استفاده زیاد از تلویزیون و اجتماعی شبکه های. احساس بی ارزشی، بی تحرکی و عدم هیجان و تغییر در زندگی از جمله دلایلی است که باعث افسردگی در زنان می شود.

از سوی دیگر، تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مادران خانه‌نشین، تحت فشار مالی و عدم دریافت حقوق را مهم‌ترین عامل در احساسات منفی و افسردگی خود گزارش کرده‌اند. همچنین کارشناسان استرس ناشی از کارخانه و تربیت فرزندان را در دراز مدت عاملی برای ابتلای زنان خانه دار به افسردگی و اختلالات خواب می دانند.


بیشتر بخوانید: چگونه از کودک قربانی تجاوز حمایت کنیم؟


علائم افسردگی در زنان خانه دار

افسردگی در بین زنان خانه دار علائم خاصی دارد که به راحتی قابل تشخیص است. اگر مادر، همسر یا هر یک از دوستان خانه دار خود را مشاهده کردید که این علائم را دارند، حتما او را تشویق کنید تا سبک زندگی خود را تغییر دهد تا زمانی که به مشاور مراجعه می کنید.

  واکسیناسیون 40 هزار کارگر در شهرهای صنعتی استان قزوین آغاز شده است

زنان خانه دار افسرده کمتر به وضعیت خود اهمیت می دهند و لباس های شلخته و ژولیده می پوشند.
آنها عادات معمول زنانه مانند تراشیدن سر و صورت، حمام کردن، مرتب کردن رختخواب، شانه کردن و سایر وظایف شخصی زن را کنار گذاشته اند و واقعاً انرژی لازم برای انجام این گونه فعالیت ها را ندارند، در حالی که این وضعیت باعث می شود احساس پوچی و پوچی کنند. افسرده. اضافه می کند

زنان خانه دار افسرده از همراهی هر روزه همسر و فرزندان خود در محل کار و مدرسه و همچنین انتظار بازگشت او و ماندن در خانه احساس ناراحتی می کنند، اما انرژی کافی برای خروج از خانه و ماندن در خانه را ندارند.

این زنان فاقد قدرت و انگیزه برای تغییر شرایط هستند. علاوه بر این، با وجود میل درونی، ترجیح می دهند در خانه تنها بمانند.

آنها حوصله و انگیزه کافی برای سر و کله زدن با بچه ها را ندارند و همیشه احساس خستگی می کنند.

افسردگی زنان خانه دار

خانم های خانه دار در کنار زنان شاغل احساس راحتی نمی کنند و از آنها کناره گیری می کنند زیرا کاری به آنها ندارند و اغلب از مسائل روز بی اطلاع هستند.

عصبانیت از کوچکترین اتفاقات و شخصی سازی رفتار دیگران، عصبانیت و عصبانیت، بیزاری از کارهای روزمره خانه و بیکاری گذراندن روز، کاهش میل جنسی و مشکلات جدی با همسر از دیگر علائم افسردگی در زنان خانه دار است.

به یاد داشته باشید که اگرچه شباهت هایی بین افسردگی و سندرم افسردگی زنان خانه دار وجود دارد، اما این دو با یکدیگر متفاوت هستند، اما اگر علائم افسردگی در این زنان جدی گرفته نشود، احتمالا افسردگی تشدید شده و منجر به افسردگی می شود. منجر به افکار خودکشی شود اگرچه در بسیاری از موارد این افسردگی می تواند پس از مدتی فروکش کند.

  ایران تنها گزینه ممکن برای بازی دوستانه الجزایری ها

راه حل های درمان افسردگی برای خانه داران

– احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنید و دلایل احساسات منفی خود را کشف کنید.

– تعریف و دیدگاه خود را از خانه نشینی دوباره بررسی کنید.

– از شبکه های اجتماعی برای اطلاع از موضوعات روز و پیگیری علایق خود استفاده کنید، اما در فضای مجازی غرق نشوید.

– از مقایسه خود با دیگران بپرهیزید، زیرا این کار افسردگی زنان خانه دار را تغذیه می کند.

– به جایگاه خود برسید، لباس نو بخرید و زیباتر شوید، از رنگ های شاد استفاده کنید.

– با کمک اعضای خانواده، چیدمان خانه را به گونه ای تغییر دهید که خوشایند شما باشد.

– برقراری نظم و نظافت در خانه.

– برای خود وقت بگذارید و هویت خود را خارج از همسر یا مادر بودن، یعنی. مطالعه کنید، فیلم ببینید، ورزش کنید، با دوستان خود معاشرت کنید، در کلاس ها و برنامه های گروهی شرکت کنید، برنامه ها و اهداف شخصی و خانوادگی داشته باشید.

2022-08-05 08:45:02

دیدگاهتان را بنویسید