افزایش و کاهش قیمت های بورس

میانگین موزون قیمت سهام در آخرین روز آبان ماه 0.25 درصد افزایش یافت. در این روز، خالص خریدهای واقعی با وجود بهبود قابل توجه نسبت به روز گذشته، در محدوده منفی باقی ماند و نتوانست جریان ورودی و خروجی پول را نسبت به روزهای گذشته معکوس کند.

او همچنین نتوانست شاخص سهام را به بالای 1.4 میلیون برگرداند. شاخص بورس سپس در پایان معاملات روز یکشنبه در محدوده یک میلیون و 386 هزار واحدی آرام گرفت.

لبخند بازار خودرو

فراز و نشیب قیمت های بورس طی یک روز گذشته منجر به رشد جزئی شاخص کل بورس شد. در این روز افزایش قیمت نمادهایی مانند فولاد، تاپیکو و شستا منجر به رسیدن شاخص بورس به رقم 0.386 میلیون واحد با 0.25 درصد پیشرفت شد.

اما تحولات از آن روز به خصوص در نمادهای کوچک مانع از همگام شدن شاخص همگن با شاخص کل شد و نماگر در آن روز 0.05 درصد کاهش یافت.

به نظر می رسد پس از کاهش مکرر حمایت روانی 1.4 میلیون واحدی، رشد روز جاری بیش از آنکه زمینه ای برای بازدهی صعودی باشد، وقفه ای نسبت به روزهای اخیر است. با این حال، ابهام فضای تصمیم گیری اقتصادی نیز مانع از آن می شود که با اطمینان از آن دفاع شود.

اما با وجود افزایش جزئی میانگین موزون قیمت ها در بورس، وضعیت بورس نسبت به روز معاملاتی قبل چندان بد نبود. تنها یک روز پس از فشار بر فروش بازار که منجر به افت حدود 1.93 درصدی شاخص کل شد و این مشکل منجر به فرار 310 میلیارد تنی پول واقعی شد، اقبال نسبی برخی صنایع، خالص فروش واقعی را به محدوده نزدیک کرد. روز آخر ماه صفر شد.

  مسدود کردن؛ مدل جدید پرخاشگری!

بر این اساس در 24 ساعت گذشته اقدام مذکور که به خالص تغییر مالکیت نیز معروف است، عملاً به 28 میلیارد تن رسیده است. در جریان معاملات دومین روز هفته، بیشترین ارز واقعی متعلق به نمادهای فعال در سه صنعت «خودرو و قطعات»، «چند صنعتی» و «محصولات فلزی» بود.

در مقابل، صنایع «سیمان»، «بانکداری» و «کشاورزی» بیشترین خروجی پول واقعی را داشتند. به نظر می رسد دلیل موفقیت همیشگی خودروها، خوش بینی فعالان خرد بازار نسبت به احتمال افزایش قیمت خودرو برای برون رفت از زیان این شرکت ها باشد.

این فرصت که در اواسط آبان ماه مشخص شد، چنان در سیستم تصمیم گیری کشور متزلزل بود که تنها یک روز دوام آورد. دقیقاً مشخص نیست که چرا این صنعت دوباره با استقبال مردم عادی مواجه شده است. اما در این بازار پرتلاطم که بازگشت سرمایه بسیار کم است، طبیعی است که شاهد افزایش نوسانات و همچنین افزایش اعتماد به شایعات باشیم.

البته ذکر وضعیت صنعت مذکور حائز اهمیت است که دو نماد اصلی این صنعت همچنان راکد هستند و به دلیل از سرگیری معاملات در آنها امکان اطلاع رسانی خارج از موعد وجود ندارد.

به نظر می رسد سرمایه گذاران سایر نمادها بر این باورند که افزایش احتمالی قیمت می تواند وضعیت قطعه سازان را نیز بهبود بخشد چرا که تقاضای روز گذشته برای این نمادها نیز منجر به تشکیل صف خرید شد.

بالاخره یک شرکت طراحی

اما خبر دیگری که دیروز مطرح شد رویکرد استفاده از پتانسیل بازار ثانویه برای ارتقای بازار اولیه و ارتقای جایگاه آن در سبد سرمایه گذاری مردم بود. در سال‌های اخیر، جریان نقدینگی ارسالی به بازار، منجر به افزایش چند برابری قیمت‌ها در این بازار شده و تقریباً هیچ بودجه قابل توجهی در بازار وجود ندارد.

  پرونده قتل عمد یک پزشک خوش خط تبریزی کجاست؟

این سوال بسیاری از کارشناسان را نسبت به وضعیت کنونی بازار سرمایه در فاصله سال های 97 تا 99 نگران کرده و هشداری را در خصوص افزایش بی رویه و هر چند ناچیز قیمت های بورس توسط فعالان قدیمی بازار ایجاد کرده است. اما این شایعات محقق نشد و روند طولانی صدور مجوز تا اضافه شدن سهام جدید به سبد سهامداران، تامین سرمایه برای پروژه های سرمایه گذاری موجود را با مشکل مواجه کرد.

در آن زمان حتی تاکید بر روش هایی مانند افزایش سرمایه از طریق صرف سهام، علیرغم امکان، مورد توجه شرکت ها قرار نگرفت. اما از همان ابتدا جایگاه آزاد شرکت های پروژه محور محسوس بود که البته این نیاز همچنان وجود دارد.

دیروز بالاخره یکی از این شرکت ها صف کشید و شنیده می شود 5 پروژه در حال ساخت است. اگرچه انتظار نمی‌رود بازار در شرایط فعلی عدم اطمینان که امکان برنامه‌ریزی بلندمدت را از مردم سلب می‌کند مشتاق انجام چنین سرمایه‌گذاری‌هایی باشد، می‌توان ادعا کرد که عدم علاقه گسترده به چنین طرح‌هایی لزوماً به این معنا نیست. با توجه به ماهیت دلار در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها، حداقل می‌توان امیدوار بود که در اقتصاد متورم ایران، ارزش دارایی‌ها در بلندمدت حفظ شود و در آینده جریان نقدی داشته باشند.

در آینه اعداد

اما به استثنای شاخص بورس و تغییرات در شبکه اموال حقیقی و حقوقی، روز گذشته بورس تهران شاهد ثبات ارزش معاملات زیر سطح سه هزار میلیارد تنی بود. در آن روز ارزش معاملات خرد سهام به محدوده 2968 میلیارد تن رسید در حالی که ارزش کل معاملات 4128 میلیارد تن بود.

  محرومیت شهاب الدین عزیزی، هادم و همکارانش

در آن روز ارزش بازار به 5 میلیون و 542 هزار تن رسید. در این روز از 339 نماد معامله شده، قیمت پایانی 142 سهم معادل 42 درصد از کل نمادهای معامله شده مثبت و 180 سهم (53 درصد) در سطوح منفی معامله شد.

در جریان معاملات روز یکشنبه 30 نماد (90 درصد) به ارزش 231 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند. از سوی دیگر شاهد تشکیل صف فروش 18 نماد بورسی (50 درصد) به ارزش 117 میلیارد تن بوده ایم. در بازار فرابورس در روزی که آیفکس 0.15 درصد رشد کرد، 139 نماد معامله شد که از این تعداد، قیمت 45 سهم (32 درصد) مثبت و 80 سهم (58 درصد) منفی بود.

در این بازار 12 نماد (90 درصد) به ارزش 451 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 4 نماد بورسی (30 درصد) به ارزش 60 میلیارد تن بودیم.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید