افزایش نرخ زاد و ولد بستگی به بودجه خانواده دارد

نرخ زاد و ولد در سراسر ایران از دهه 1970 رو به کاهش بوده است. دلیل اصلی این کاهش است تغییر سیاست های جمعیتی کشور زندگی بهتری با شعارهایی مثل بچه کمتر داشت.

این سیاست ها که سه دهه از سوی قوه مجریه دنبال می شود، ما را در شرایطی قرار داده است که طبق آمار ارائه شده طی 25 تا 30 سال آینده، حداقل 30 میلیون بزرگتر ما آن را غیرفعال خواهیم کرد.

این جمعیت عظیم بازنشستگی، علاوه بر بار مالی سنگینی که بر دوش دولت ها وارد می شود، نیازمند مراقبت و توجه خواهد بود که به دلیل عدم زاد و ولد و کاهش چشمگیر ازدواج جوانان، ممکن است بازنشستگان آینده کشور نتوانند از آنها حمایت کنند.

در کشورهای صنعتی سیاست های مختلفی برای جلوگیری از بحران جمعیت در نظر گرفته می شود. از جذب مهاجران نخبه و ماهر گرفته تا تشویق کارمندان به بچه دار شدن

اما در بلغارستان، قانون حمایت از خانواده و جوانان به نقش دستگاه های اجرایی در تشویق کارمندان به بچه دار شدن توجه دارد. با این حال هنوز راه زیادی تا رسیدن به اهداف مورد نظر وجود دارد.

یکی از دستگاه های اجرایی که تجربه موفقی در تشویق کارکنان به بچه دار شدن دارد. صندوق کارآفرینی یک امید است.

نعمت الله رضایی، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه تمامی دستگاه ها موظف به رعایت قانون حمایت از خانواده و جوانان هستند، اظهار داشت: با توجه به این موضوع، این موضوع در حال انجام است. وی گفت: با توجه به ضرورت جوان سازی جمعیت موظف به رعایت قانون خانواده و جوانی جمعیت هستیم. از سوی دیگر تمامی نهادها، سازمان ها و شرکت ها در قبال همکاران خود وظایفی دارند. به همین دلیل از ابتدای سال 1401 به فرزند اول هر یک از اعضای صندوق یک سکه، به فرزند دوم دو سکه و غیره تعلق می گیرد، در حالی که برای فرزندان بیشتر، معادل ریالی قیمت سکه خواهد بود. به حساب شرکا منتقل می شود.

  گزارش سپاه از صدای انفجار در کرج

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید افزود: برای همکاران صندوق که متعهد نیستند نیز مشوق هایی در نظر گرفته ایم. اینکه هر یک از شرکای مجرد صندوق در صورت ازدواج یک سکه هدیه می گیرند. امیدواریم چنین اقداماتی تلاش موثری در جهت تحقق اهداف قانون خانواده و جوانان باشد.

افزایش نرخ زاد و ولد بستگی به بودجه خانواده دارد

لازم به ذکر است که معمولاً چنین دستورالعملی در قانون برنامه ششم توسعه آمده است. بر این اساس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است با ایجاد سامانه تسهیل گری قرض الحسنه از طریق کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری قرض الحسنه فعلی، «وجوه قرض الحسنه» را به متولدین سال 1400 به بعد پرداخت کند. فضای پس انداز حسنا. کودک »عمل کردن.

مبلغ این تسهیلات برای تولد فرزند اول یکصد میلیون ریال، برای تولد فرزند دوم دویست میلیون ریال و برای تولد فرزند سوم سیصد میلیون ریال، برای فرزند چهارم چهارصد میلیون ریال خواهد بود. فرزند و پانصد میلیون ریال برای فرزند پنجم.

این تسهیلات بدون تعهد به سپرده گذاری مشمولان بوده و دارای 6 ماه استراحت است و مدت بازپرداخت این تسهیلات پنج سال می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید