افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟!

شاخص ارز پس از 15 روز در سطوح قیمتی 28 هزار تن معامله می شود. پس از کاهش قیمت جهانی اونس طلا در روزهای اخیر و متعاقب آن کاهش قیمت سکه در بازار داخلی، حجم تقاضا برای اسکناس آمریکا در بازار ارز تهران افزایش یافته است.

از سوی دیگر انتشار سیگنال های منفی از مذاکرات هسته ای وین در روز گذشته توانست روند صعودی دلار را تشدید کند و عامل دیگری در معاملات شاخص ارز در کانال 28 هزار تنی باشد. با این حال به گفته کارشناسان تغییر کانال دلار در شرایط فعلی را نمی توان قطعی دانست چرا که گفت وگوها در هسته مرکزی بازار ارز در تهران نشان می دهد که انتظارات مردم از آینده بازار همچنان مثبت و مبهم است. . اخبار منفی از مذاکرات هسته ای وین

رشد تقاضا در بازار ارز

دیروز سه شنبه 6 اردیبهشت ماه بازار ارز در تهران شاهد تحرکات رو به رشد در نمودار قیمت دلار بود. نرخ این ارز در ابتدای معاملات دیروز حدود 70 تومان نسبت به نرخ ثبت شده روز دوشنبه 27 هزار و 800 تومان افزایش یافت. قیمت اسکناس آمریکایی تا حوالی ظهر دیروز در محدوده قیمتی 27800 تا 27900 تن در نوسان بود.

حوالی ساعت یک بعدازظهر سه شنبه دلار توانست از سقف قیمتی 27 هزار و 900 تن عبور کند و در نزدیکی مرز دو کانال 27 و 28 هزار تنی معامله شد. روند صعودی نرخ این ارز پس از عبور از سطح قیمتی 28 هزار تومان متوقف شد به طوری که بیشترین نرخ فروش اسکناس آمریکا دیروز 28 هزار و 50 تومان بود.

  راه های بازپرداخت وام از سوی نهضت ملی مسکن اعلام شد

دلار پس از رسیدن به این سطح قیمتی کاهش یافت و به سطوح قیمتی حاشیه ای دو کاناله بازگشت. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با 250 تومان افزایش از نرخ روز دوشنبه به 27 هزار و 980 تومان رسید.

یورو و پوند که در روز دوشنبه با کاهش نسبتا محسوسی در قیمت های بازار مواجه شدند، به ترتیب با 120 و 271 حجم به 29865 و 35502 رسید. برخی تحلیلگران بازار ارز تهران افزایش نرخ اسکناس آمریکا در معاملات دیروز را توجیه می کنند و دلیل آن افزایش تقاضا برای آن است.

این افزایش تقاضا که عمدتا ناشی از کاهش قیمت طلا و سکه بود، با تعدیل قیمت سکه در بازار روز گذشته به آرامی از بین رفت و نرخ دلار نتوانست در قیمت های کانال بالاتر تثبیت شود.

از سوی دیگر با وجود انتشار سیگنال های منفی حول محور مذاکرات، برخی دیگر از کارشناسان بازار ارز همچنان انتظارات عمومی از آینده بازار را مثبت خواندند. این افراد با استناد به تلاش های مکرر و ناموفق دلار برای حضور در کانال 28 هزار جلدی معتقدند قیمت دلار همچنان کشش لازم برای افزایش قیمت را ندارد.

از سوی دیگر، عدم قطعیت اخبار منفی سیاسی نتوانست تقاضای غیرضروری در بازار ارز ایجاد کند.

پس از کاهش قیمت مشاهده شده در قیمت سکه در معاملات روز دوشنبه و بازگشت نرخ این ارز به کانال 12 میلیون تنی در 16 روز، دیروز قیمت سکه باز هم افزایش یافت. این در حالی است که قیمت جهانی طلا روز گذشته بار دیگر کاهش یافت. قیمت هر قطعه سکه امامی در معاملات روز گذشته با 180 هزار تن افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به 180 میلیون و 140 هزار تن رسید.

  تمسخر و شوخی نوجوانان نشانه هوش آنهاست

این در حالی است که حباب این قطعه فلز گرانبها نیز با 140 هزار تن افزایش نسبت به دو روز گذشته به 580 هزار تن رسید. نرخ مبادله حباب با تفاوت بین قیمت بازار سکه و ارزش ذاتی آن محاسبه می شود که از قیمت اونس جهانی و قیمت دلار متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید