افزایش قیمت خودروهای دوگانه سوز

بر اساس آخرین آمار وزارت صمت، تولید محصولات دوگانه سوز توسط خودروسازان 50 درصد کاهش یافته است. در این شرایط آیا قیمت خودروهای پرطرفدار دوگانه سوز افزایش یافته است؟

کاهش عرضه منجر به نوسانات قیمت خودروهای دوگانه سوز شده است. آمارهای جدید وزارت صمت نشان می دهد خودروسازان تا پایان دی ماه 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 50 درصد از تولید محصولات دوگانه سوز خود را کاهش داده اند.

حمیدرضا حیدری، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو مشهد گفت: با کاهش عرضه، قیمت ها در بازار افزایش چشمگیری داشته است.

وی به قیمت خودروهای دوگانه سوز اضافه می کند: پراید، پژو 405 و سمند از پرطرفدارترین خودروهای دوگانه سوز هستند. سایپا دیگر نمونه اول را تولید نمی کند و ایران خودرو عرضه بقیه را قطع کرده است. این امر باعث ایجاد نوساناتی در بازار شد.

حیدری توضیح می دهد: اگر تا قبل از کاهش شدید عرضه، اختلاف قیمت کارخانه و بازار این نوع خودرو حدود 10 میلیون تن بود، اکنون این اختلاف دو برابر شده است.

این فعال صنفی گفت: تا زمانی که خودروسازان به تعهدات خود به موقع عمل نکنند و محصولات را به صورت قطره ای به خریداران تحویل دهند، قیمت ها متفاوت است.

تا پایان ژانویه، خودروسازان در مجموع 10149 محصول دوگانه سوز تولید کرده اند که نسبت به تولید سال گذشته در مدت مشابه حدود 50 درصد کاهش داشته است. تا پایان ژانویه 1999، آنها موفق به تولید 19919 خودروی سواری دوگانه سوز شدند.

سایپا تولید محصولات دوگانه سوز در خطوط تولید خود را متوقف کرد. در نتیجه تنها ایران خودرو بار تولید محصولات دوگانه سوز را به دوش می کشد. این شرکت خودروسازی از مجموع هفت خط تولید ایران خودرو در شش سایت توانایی تولید محصولات دوگانه سوز را دارد. این در حالی است که قیمت خودروهای دوگانه سوز افزایش یافته است.

  انتشار کد ریالی ملی در سال 1401 ؟!

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید