افزایش قیمت خودرو؛ خریدهای قبلی چطور؟

قیمت خودرو در هفته گذشته افزایش یافت. نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس سپس از احضار و دعوت وزیر صمت و مدیران ایران، خودرو و سایپا به این کمیته خبر داد.

سیداحمد رسولی نژاد، عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با تهران 20 گفت: مجلس در شرکت های خودروسازی داخلی دخالت نمی کند، بلکه کنترل های وظیفه ای را انجام می دهد. در روزی که وزیر صمت در جلسه علنی مجلس برای اخذ رای اعتماد در مجلس حاضر شد، نمایندگان موافقت کردند که وی از بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت است و از همه مسائل مطلع است.

وی در ادامه توضیح داد: اکنون شاهد اظهارنظرهای عجولانه در حوزه خودرو هستیم که به نظر می رسد ناشی از تحقیقات ناکافی و یا توصیه های اشتباه باشد. در همین راستا روز یکشنبه (۲۱ آذر) وزیر صمت را به همراه مدیران عامل ایران خودرو و سایپا برای پاسخگویی به سوالات به مجلس دعوت کردیم.

رسولی نژاد نایب رئیس دوم کمیسیون صنعت و معدن درباره افزایش قیمت خودرو توضیح داد: حدود یک ماه پیش دو خودروساز بزرگ کشور بدون مشورت با مراجع قانونی مربوطه و با دستور وزیر صمت اقدام به افزایش قیمت کردند که در نهایت لغو شد. توسط رئیس جمهور

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه همچنین درباره اظهارات وزیر صمت مبنی بر اینکه در گذشته سیدرضا فاطمی امین تصمیماتی عجولانه و غیرکارشناسی گرفته است، توضیح داد. رسولی نژاد وزیر را مقصر افزایش قیمت خودروهای چراغ سبز دانست و توضیح داد: خودروسازان طی چند سال گذشته به بهانه کاهش زیان انباشته شاهد افزایش قیمت بوده اند.

  طوفان شن قطار کرمان - زاهدان را از ریل خارج کرد

وی افزود: با این حال شاهد هستیم که در سال های اخیر با وجود افزایش های متعدد قیمت ها، زیان انباشته خودروسازان افزایش یافته است.

ماشین ارزانتر است؟

این نماینده مجلس به نشستی با مدیران اجرایی خودروساز و وزیر صمت اشاره کرد و توضیح داد: در جلسه امروز (یکشنبه 21 آذرماه) کمیسیون صنعت و معدن مجلس انتظار شنیدن پاسخ خودروسازان و فاطمی امین را دارد. وزیر سکوت

رسولی نژاد گفت: اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس به عنوان نمایندگان مردم به دنبال اتخاذ تصمیماتی هستند که به نفع مردم باشد. وی در پاسخ به این سوال که آیا خودرو ارزان می شود، گفت: اگر این اتفاق بیفتد عمر کوتاهی خواهد داشت و با توجه به شرایط فعلی در نهایت افزایش قیمت خودرو رخ خواهد داد.

جیانی عباسپور سخنگوی کمیسیون صنعت و معدن مجلس روژولا نیز درباره کاهش احتمالی قیمت خودرو توضیح داد: تعیین جهت قیمت ها به جلسه فردا بستگی دارد. وی گفت: باید منتظر نشست روز یکشنبه با وزیر و خودروسازان باشیم تا نتیجه مشخص شود.

تاثیر خودروهای گران قیمت در بازار

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو نیز توضیح داد که افزایش قیمت خودرو تاثیری در بازار ندارد. به گفته وی، تنها اثر این افزایش قیمت ها کاهش درصد اجاره بها در بازار است. این فعال صنفی از رکود در بازار خودرو خبر داد و توضیح داد: بازار فروشندگان خودرو رشد کرده اما تقاضا و خریداران کم است.

موتمنی در ادامه به نابسامانی های بازار خودرو پرداخت و توضیح داد که با افزایش قیمت کارخانه های خودروسازی در بازار اتفاق خاصی نیفتاده و همچنان رکود در بازار خودرو وجود دارد.

  از عفونت کشنده سپسیس چه می دانید؟!

دلیل افزایش قیمت خودرو چه بود؟

موتمنی در خصوص افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان معتقد است ممکن است خودروسازان با این افزایش قیمت قصد افزایش عرضه در بازار را داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو یکی دیگر از دلایل این افزایش قیمت را نوسانات ارزی در هفته گذشته عنوان کرد.

خریدهای قبلی چطور؟

از برخی خریداران خودرو که قبل از افزایش قیمت خودرو خریداری کرده اند، پرسیده شد که آیا با این افزایش قیمت خودرو را تحویل بگیرند؟

در مورد افزایش قیمت خودرو فقط یک سوال دارم، من نیمی از پول خودرو را در چند ماه پرداخت کردم، با چه منطقی باید این افزایش را به طور کامل پرداخت کنم؟ “فقط یک پاسخ منطقی به ما بدهید.”

در بخشی از بخشنامه های فروش خودروسازان آمده است: در این بخشنامه سود مشارکت و انصراف از لحظه واریز تا زمان تحویل خودرو پرداخت نمی شود. در این مورد ذکر شده است که مشتری باید با قیمت جدید خودرو تسویه حساب کند و خودرو را تحویل بگیرد.

اقدام غیر قانونی؟

نایب رئیس دوم کمیسیون صنعت و معدن مجلس گفت: در چند سال اخیر شاهد خریداران خودروهایی بوده ایم که از قبل برای خرید خودرو با قیمت جدید ثبت نام کرده اند. رسولی نژاد گفت: بر اساس برخی معاهدات این موضوع با مفاد معاهده مغایرت داشت.

با توجه به اینکه افزایش قیمت خودرو در آبان ماه با دستور رئیس جمهور لغو شد و یک ماه بعد خودروسازان مجددا قیمت ها را افزایش دادند، بعید است که این افزایش دوباره معکوس شود.

از سوی دیگر برخی از کارمندان و کارشناسان بازار خودرو معتقدند خودروسازان برای کاهش رانت های تولیدی از این طریق تلاش می کنند قیمت کارخانه و بازار را کاهش دهند. بر این اساس خواهیم دید که در جلسه روز یکشنبه وزیر صمت با کمیسیون صنایع مجلس چه تصمیمی برای قیمت خودرو اتخاذ خواهد شد.

  ناسا تصویری جالب از طوفان گرد و غبار در ایران منتشر کرده است

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید