افزایش ظرفیت دانشجویی در دانشگاه های کم درآمد مجاز نیست

مسعود گنجی گفت: وام های دانشجویی برای دانشجویان متاهل امسال 95 درصد افزایش یافته است و این میزان افزایش وام ازدواج می تواند کمک خوبی در تشکیل خانواده برای دانشجویان باشد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم می گوید: در دانشگاه هایی که دانشجویان رشته های پزشکی و غیرپزشکی دارند، خوابگاه هایی را می بینیم که نسبت به هتل پنج ستاره مدرن ترند، اما در عین حال خوابگاه هایی با امکانات رفاهی را می بینیم. از مسافرخانه ها در حالی که 92 درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم تحصیل می کنند.

وی گفت: امسال تمامی آشپزخانه های سنتی دانشگاه های کشور لغو و به آشپزخانه های صنعتی تبدیل می شود. آشپزخانه های نیمه صنعتی نیز باید در آینده نزدیک به آشپزخانه های صنعتی تبدیل شوند.

گنجی همچنین از تغییر رتبه خوابگاه های دانشجویی خبر داد و گفت: رتبه بندی فعلی خوابگاه های دانشجویی مشکل دارد و این رتبه بندی نیاز به تغییر دارد. در حال حاضر خوابگاه های دانشجویی بین یک تا پنج رتبه بندی شده اند. طبق رتبه بندی فعلی امسال دیگر رتبه پنج خوابگاه دانشجویی را نخواهیم داشت.

رئیس صندوق حمایت از دانشجویان وزارت علوم همچنین به نامه جدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به روسای دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: هر دانشگاهی باید آمار دانشجویان خود را در سامانه مربوطه ثبت کند. دانشگاه، یعنی اگر امکانات دانشگاه جوابگوی نیاز این تعداد دانشگاه نباشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشگاه افزایش نمی یابد.

گنجی گفت: 50 درصد وام مسکن دانشجویان متاهل باید توسط وزارت علوم پرداخت شود که مشکلی ندارد و این مبلغ در تهران 150 میلیون تن، در شهرهای بزرگ 120 میلیون تن و در شهرهای کوچک 65 میلیون تن است.

  برای کاهش وزن ماست را با این 5 ماده مغذی بخورید

در سال های 1400 و 1401 وام های دانشجویی 30 درصد افزایش یافت.

افزایش ظرفیت دانشجویی در دانشگاه های کم درآمد مجاز نیست

گنجی گفت: کمبود ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاهی برای هر دانشجو 5 میلیون تن در تهران، 4 میلیون تن در شهرهای بزرگ و 3 میلیون تن برای هر دانشجو در شهرهای کوچک هزینه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید