افزایش تعرفه برق چقدر است و برای چه کسانی؟

فرادید| انتظار می رود تعرفه های برق افزایش یابد، زیرا وزیر نیرو هفته گذشته هرگونه طرحی برای افزایش تعرفه برق و آب را رد کرد. اما اکنون مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران می گوید که مراحل کارشناسی طرح کاهش یارانه های حوزه برق به پایان رسیده و طی روزهای آینده برای تصویب به هیئت دولت ارسال می شود.

به گزارش فرادید; به گفته مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، پس از تصویب این طرح، نرخ برق مصرفی مشترکان پرمصرف به بهای تمام شده محاسبه می شود.

این طرح پس از آن صورت گرفت که علی اکبر محرابیان هفته گذشته اعلام کرد در حال حاضر برنامه ای برای افزایش تعرفه آب و برق در دستور کار وزارت نیرو وجود ندارد.

با این حال، شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرد تا زمانی که این طرح در هیئت دولت تصویب نشود، جزئیات کاملی را منتشر نخواهد کرد.

افزایش تعرفه برق چقدر است و برای چه کسانی؟
تعرفه برق چقدر است؟ رو به رشد؟

برنامه ریزان کاهش یارانه برق می گویند این افزایش قیمت شامل همه مشترکان نمی شود. به گفته رجبی مشهدی، در صورت تصویب طرح تعرفه تنها برای مصرف کنندگان پرمصرف افزایش می یابد.

وی می گوید: مصرف مشترکان پرمصرف به حدی است که گاهی بین 15 تا 20 برابر مشترکان کم مصرف برق مصرف می کنند.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران معتقد است در صورت رعایت مصرف بالا و جلوگیری از توقف کشور، بحران برق تابستانی قابل کنترل است.

بر اساس آمار این شرکت تعداد مشترکان پرمصرف حدود 5 میلیون نفر است که از این تعداد حدود 850 هزار مشترک پرمصرف هستند که بیش از دو برابر برق مصرف می کنند.

  سحر قریشی برای ازدواج عازم ترکیه شد

همچنین از 30 میلیون مشترک خانگی 85 درصد یعنی حدود 25 میلیون در رده کم مصرف و پرمصرف قرار دارند که قبض برق آنها کمتر از 30 هزار تن است.

با این اوصاف قیمت برق پرمصرف باید پس از تصویب در شورای دولت به 1300 تا 1400 تن در هر کیلووات افزایش یابد.

در حال حاضر تعرفه برق پرمصرف 820 تن در هر کیلووات برآورد شده است.

افزایش تعرفه برق چقدر است و برای چه کسانی؟

تعرفه جدید برق برای کیست؟

بر اساس طرح شرکت مدیریت شبکه برق ایران، تعرفه جدید 1300 تا 1400 تن برای مشترکانی که بیش از 300 کیلووات برق مصرف می کنند محاسبه می شود. در چنین شرایطی، اگر مشترکی بدون احتساب ارزش افزوده و آبونمان، 400 کیلووات برق مصرف کند، باید ماهیانه حدود 560 هزار تن بپردازد.

این در حالی است که مسئولان صنعت برق می گویند الگوی مصرف در تابستان 300 کیلووات و در سه فصل باقی مانده 200 کیلووات در ماه است.

اما اگر مصرف مشترکان بالای 600 کیلووات باشد، قیمت برق مصرفی آنها به تدریج افزایش می یابد.

البته شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: کشور از نظر تعرفه به 5 قسمت تقسیم شده است که 4 قسمت آن گرمسیری و عادی است و طیف وسیعی از مشترکان در مناطق عادی هستند. بنابراین الگوی مصرف آنها در فصول مختلف متفاوت است. اما محاسبه مصرف برق آنها بر اساس الگوی مصرف این قطعه است.

دیدگاهتان را بنویسید