افزایش اندک قیمت دلار

با رشد فروش در بازار ارز در روزهای ابتدایی هفته، روز دوشنبه قدرت خریداران اندکی افزایش یافت. دلار در سومین روز هفته در سطح 27 هزار و 500 تن مورد حمایت معامله گران قرار گرفت و با 40 تن افزایش به قیمت 27 هزار و 570 تن رسید.

روز دوشنبه، نوسانات فزاینده توانست برخی از خریداران را به بازار بازگرداند و تردیدها را در مورد نتیجه مذاکرات هسته ای آینده افزایش داد. با این حال، حجم معاملات همچنان پایین بود و اکثر فعالان ارز تمایلی به خرید یا فروش نداشتند.

این در حالی است که برخی از معامله گران می گفتند در صورت آغاز مذاکرات هسته ای فضای تردید تا حدودی برطرف می شود و دوباره فروش ارز افزایش می یابد.

معامله گران در شرایط فعلی نشان داده اند که به راحتی حاضر نیستند حمایت 27500 تنی را از دست بدهند. از سوی دیگر، رشد بازار در روزهای اخیر نتوانست اسکناس های آمریکا را به بالای محدوده 27800 تن برساند.

بدین ترتیب می توان گفت دلار در آبان ماه بسته شده و محدوده قیمتی محدودی در محدوده 27500 تا 27800 تن دارد. با نوسانات محدوده دلار، تمایل نوسانگرها برای ورود به بازار کاهش می یابد.

یکی از متغیرهایی که نوسانات قیمت دلار در روز دوشنبه را تحت تاثیر قرار داد، افزایش قیمت حواله به درهم بود. دیروز درصد انتقال درهم از خط 7500 تنی گذشت و همین عامل زمینه ساز افزایش انتظارات شد.

در سال های اخیر رابطه مستقیمی بین قیمت دلار و درهم وجود داشته است، بنابراین طبیعی است که رشد یکی منجر به افزایش دیگری شود.

  توجه؛ این سبزیجات را خام نخورید!

به گفته تحلیلگران فنی، اگر قیمت واگذاری بالای خط ۷۵۰۰ تن باقی بماند، خریداران بیشتری وارد بازار ارز خواهند شد. برخی از معامله گران بر این باورند که در روزهای آینده بازارساز برای جلوگیری از رشد بیشتر درهم، عرضه حواله را افزایش خواهد داد.

اگر درهم به زیر خط 7500 تن بازگردد، فروش داخلی افزایش می یابد. این در حالی است که اکثر فعالان بر این باورند که با توجه به نامشخص بودن آینده مذاکرات هسته ای در شرایط فعلی، قیمت دلار افزایش یا کاهش چشمگیری نخواهد داشت و در محدوده محدودی نوسان خواهد داشت.

روز دوشنبه با توجه به افزایش جزئی دلار، سکه امامی نیز افزایش یافت. فلز گرانبهای بومی در سومین روز هفته با 10 هزار تن افزایش در محدوده 11 میلیون و 840 هزار تن قرار گرفت. یکی دیگر از دلایل رشد محدود سکه، توقف اونس طلا در بازارهای جهانی تا ساعت 3 بعد از ظهر بود.

طلا که در اواخر هفته گذشته به شدت کاهش یافت و قیمت 1800 دلار را از دست داد، تغییرات محدودی را در محدوده 1780 دلار تا ساعت 15 روز دوشنبه تجربه کرد. اگر اونس طلا به کاهش خود ادامه دهد، اپراتورهای سکه احتمالا در موقعیت فروش قرار می گیرند و افزایش محدود دلار را نادیده می گیرند.

در روزهای اخیر با نزدیک شدن سکه به محدوده 11 میلیون و 800 هزار تنی، میزان خرید در بازار افزایش یافته است. در شرایط فعلی اگر سیگنال مثبتی از مذاکرات آتی هسته ای به بازار برسد و قیمت دلار کاهش یابد، سکه می تواند تا محدوده 11 میلیون و 600 هزار تن سقوط کند.

  معاون رئیس جمهور: برای تغییر نظام رفراندوم نمی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید