افتخار در عراق چقدر است؟

دولت سیزدهم قول افزایش تولید خودرو به سه میلیون دستگاه و کاهش 20 درصدی قیمت تمام شده خودرو را داده است.

در یک ماه اخیر خودروسازان ایرانی برای گام نخست صادرات با عراق وارد مذاکره شده اند اما به نظر می رسد پاسخ مثبتی دریافت نکرده اند و عراق استانداردهای تولید خودروی ایران را رد کرده است.

با این حال اکنون گزارش شده است که ایران همچنان به تولید پراید و پژو در عراق ادامه می دهد. مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان تجارت گفت: سال ها پیش سایت مشترک تولید خودرو در اسکندریه عراق راه اندازی شد. این سایت متوقف نشده و فعال است.

به گفته فرزاد پیلتن، ایران در عراق پراید و پژو تولید می کند. این مقام مسئول می گوید علاوه بر این دو خودرو، سمند و مینی بوس نیز در عراق تولید می شود.

اما آمار تولید خودروهای ایرانی در عراق چگونه است و این خودروها به چه قیمتی به فروش می رسند؟ افسر توسعه تجارت می گوید از میزان گردش خودرو و قیمت آن اطلاعی ندارد و می گوید ما با تیراژ خط تولید خودروهای ایرانی در عراق آشنا نیستیم و این آمار را از خود خودروسازان بگیرید.

عراق یک کاندیدای تمام عیار پراید است

با این شرایط عراق چه خودروهایی از ایران می خواهد؟ بر اساس این گزارش، به نظر می رسد عراق کاندیدای قوی برای قرص های پراید باشد. پیش از این دیاکو افهام، فعال بازار عراق گفته بود: «هرچه مصرف خودرو در بازار عراق کمتر شود، محبوبیت آن ها بیشتر می شود.

به عنوان مثال عراقی ها پراید را خودروی سریع می نامند زیرا مصرف سوخت این خودروها بسیار پایین است اما از سال گذشته عراق تصمیم به واردات کالا در استاندارد روز جهانی گرفت و به همین دلیل در زمینه صادرات خودرو با مشکل مواجه هستیم.

  گران ترین استان کشور کدام استان است؟

قیمت خودروهای ایرانی در عراق

قیمت خودروهای ایرانی اما در عراق چقدر است؟ بررسی آنلاین نشان می دهد که قیمت خودروهای ایرانی در کشورهایی مانند عراق و جمهوری آذربایجان نه تنها از قیمت این خودروها در ایران بیشتر است، بلکه از قیمت خودروهای مشابهی که شهروندان عراقی یا آذربایجانی می توانند خریداری کنند نیز بیشتر است. به همان میزان! (البته در مورد خودروهای دست دوم کاملا برعکس است.)

قیمت صندوق تیبا در عراق چقدر است؟

تبلیغات فروش برخی خودروهای ایرانی در عراق نشان می دهد که قیمت این خودروها در بازار عراق گرانتر از بازار ایران است. به عنوان مثال قیمت «چیبا صندوقدار» (که در عراق به «سایپا طیبه» یا حتی «طیبه» معروف است) حدود 6700 دلار است.

قیمت ساینا جدید در بازار عراق حدود 7500 دلار است.

اکنون اگرچه عراق در گام اول خودروهای ایرانی را به دلیل کیفیت پایین آنها نپذیرفته و خودروهای ایرانی را پس زده است، اما باید دید دولت برای توسعه صادرات خودرو چه برنامه هایی را اجرا خواهد کرد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید