افتتاح مدرسه و دانشگاه؛ فرش قرمز برای تاج

بهاره شبانکاریان| «چرا باید دانشگاه ها تعطیل شوند وقتی همه اماکن عمومی و خصوصی در این مدت باز است؟» به این ترتیب حدود یک سال و نیم.

ویروسی که به دلیل مدیریت ضعیف سطح تحصیلات در کشور نمی تواند روش درستی را در مجموعه آموزشی کشور ارائه دهد.

روش آموزش الکترونیکی در سراسر کشور هم برای دانش‌آموزان و هم برای دانش‌آموزان توسعه یافته است و برخی هنوز سلامت را به یادگیری ترجیح می‌دهند و برخی دیگر در کلاس‌های حضوری شرکت می‌کنند، اما چرا با وجود پیک تاج ششم، دروس حضوری برگزار می‌شود؟

با توجه به تورم و تورم موجود در کشور، اکثر دانش آموزان کشور به دلیل کمبود امکانات و مشکلات مالی نتوانستند در کلاس های آنلاین شرکت کنند.

برخی از دانش آموزان نیز از نحوه آموزش آنلاین ناراضی بودند، زیرا سیستم آموزش آنلاین از کیفیت کافی برخوردار نبود. اکنون با گذشت یک ماه و چند روز از شروع ترم پاییز دانش آموزی و همچنین شروع سال تحصیلی دانش آموزی؛ هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. در همین حال، کمال حیدری معاون وزیر بهداشت در روزهای اخیر گفته بود؛ اوج ششم احتمالا آغاز خواهد شد.

شروع فصل سرما و اوج ششم بیشتر دانشجویان سراسر کشور را مجبور کرده است که سلامت خود را به دلیل شرایط اجباری از دست بدهند و منتظر اعلام نهایی دانشگاه های مربوطه برای شروع کلاس های مستقیم باشند. در این بین با چند دانشجو مصاحبه کردیم.

شروع کلاس های حضوری بدون اطلاع قبلی

مریم رحیمی 22 ساله و دانشجوی ترم 7 رشته ارتباطات است: «به شدت با بازگشایی دانشگاه مخالفم. مخصوصا خوابگاه ها چون این مکان ها را به درستی ضدعفونی نمی کنند. حتی زمانی که ویروس کرونا در سراسر جهان شیوع پیدا نکرد، نمی‌توانستند خوابگاه‌ها را ضدعفونی کنند. اکنون حتی اگر کلاس ها به صورت حضوری تدریس شود، قطعاً در یک کلاس دانش آموزان زیادی حضور خواهند داشت که این خود خطرناک است».

مریم از تجربه خود در خوابگاه می گوید: «در این مدت تجربه زندگی در خوابگاه را داشتم. چند نفر از دوستانم تاج گرفتند، طبقه ای را که در خوابگاه بودند قرنطینه کردند، اما به هر حال اشتراک در حمام و آشپزخانه مشترک خطرناک بود.

  قیمت کامل رهن آپارتمان در جنوب تهران

مثلاً در خوابگاه ما طبقه سوم بودیم و طبقه دوم که تاج دانشجویی داشت قرنطینه بود. با این حال، دانش آموزان دیگری که در طبقه بالا بودند، باید از همان کلاس عبور می کردند. بنابراین تاثیری ندارد و خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب کاهش نمی یابد. با اینکه کیفیت کلاس های مجازی پایین بود ولی ترجیح میدم. برای من سلامتی در اولویت است. با این حال هنوز شروع ساعت حضور را اعلام نکرده اند.»

وضعیت خوابگاه ها

علیرضا چمنزار اهل شیراز است و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی تحصیل می کند. با نگرانی از شروع پیک تاج ششم گفت: شاهد شیوع ششمین پیک تاج هستیم و در برخی شهرها از نظر درصد مبتلایان به تاج وضعیت مناسبی نیست.

چمن زار در خصوص بازگشایی دانشگاه ها و برگزاری کلاس های حضوری گفت: بی صبرانه منتظر بازگشایی دانشگاه ها تا یکی دو ماه دیگر هستم. در این مدت آمادگی خاصی برای برگزاری کلاس های حضوری نداشتند، نمی دانم الان کلاس های حضوری مفید خواهد بود یا نه.

در حال حاضر از خوابگاه استفاده می کنم. خوابگاه ها در اسفند ماه افتتاح شدند. ضریب بهره برداری از ظرفیت خوابگاه نیز یکی دو نفر کاهش یافته است. مثلا اتاقی که قبلا سه نفره بود الان یکی دو نفره شده. کتابخانه دانشگاه نیز هر روز تا ساعت 16 باز است.

بازگشایی دانشگاه و پیک ششم

همه جاهای باز، دانشگاه ها تعطیل است!

در پاسخ به سوالی درباره بیوگرافی و بازگشایی دانشگاه ها و نظر کلی در این زمینه از دانشجو پرسیده شد: «هستی امیری هستم. کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی از دانشگاه علامه طباطبای. چرا باید دانشگاه ها تعطیل شوند در حالی که تمام امکانات دولتی و خصوصی در این مدت باز است؟ چرا با باز بودن ادارات و شرکت ها دانشگاه ها و مدارس تعطیل می شوند؟ این به این معناست که اگر دانشگاه ها و مدارس تعطیل شوند، مشکل حل می شود؟

  گربه هایی که هیولاهای انسانی هستند

وی با ابراز نارضایتی از کلاس های آنلاین گفت: کلاس های آنلاین کیفیت خوبی نداشت. استاد ما همیشه گفته است؛ فکر می کنم در مورد در و دیوار تدریس می کنم. ما دانشجوها معلم هایمان را نمی شناسیم، اگر واقعاً آنها را بیرون از دانشگاه ببینیم.

کلاس های ارشد به صورت آنلاین کار نمی کردند و شخصا به دلیل آنلاین بودن کلاس ها هیچ اطلاعاتی به اطلاعات اضافه نکردم.

بعد از یک ربع یا بیست دقیقه معلم سر کلاس می آمد یا اینترنت قطع می شد یا برق یا گاهی اوقات سایت بی دلیل ارتباط خود را با کلاس قطع می کرد. از برخی از دوستانم هم شنیدم؛ برخی از دانش‌آموزان واقعاً به لپ‌تاپ و تبلت یا گوشی‌های هوشمند دسترسی نداشتند.

حذف فعالیت های دانشجویی

فاطمه مهدوی 24 ساله و دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی است. من خودم یک سال مرخصی تحصیلی گرفتم به این امید که در کلاس ها شرکت کنم.

تدریس در کلاس های آنلاین اصلا راه درستی نبود. گاهی معلم گروه اعلام می کرد؛ تا نیم ساعت دیگر کلاس تشکیل یا اعلام می شود. من وارد کلاس شدم و دانش آموزان وارد کلاس شدند. در کلاس هیچ گفتگویی صورت نگرفت و موضوع مورد مناقشه قرار نگرفت».

او گفت: «به طور کلی، کلاس های آنلاین کار نمی کند. با توجه به رشته تحصیلی من که علوم انسانی است، حتماً یک گفتگوی کلاسی بین دانشجویان و اساتید انجام شده است. معلم فقط درس می دهد و می رود. از روزی که کلاس های دانشگاه به صورت مجازی راه اندازی شد، عملاً هیچ فعالیت دانشجویی صورت نگرفته است».

هشدار پیک ششم کرونا با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، زنگ خطری است که در صورت بی‌توجهی، سلامت دانش‌آموزان را به خطر می‌اندازد.

در حالی که وزیر بهداشت اعلام کرده بود که موج ششم تاج در آبان ماه اتفاق می افتد و بیمارستان ها آماده هستند، همچنان صحبت از افتتاح مدارس در ماه گذشته بود. دورکاری در تهران اخیراً لغو شده است. این در حالی است که یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است که حذف 100 درصدی دورکاری به معنای باز شدن دست پیک ششم است.

  والیبال ایران در جمع 8 تیم برتر لیگ ملت ها؟!

مصطفی رضایی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: پروتکل ها از 90 درصد به حدود 45 تا 50 درصد افزایش یافته است. «به نظر می رسد مردم فکر می کنند با شنیدن اخباری مانند لغو دورکاری و بازگشایی مدارس و سرعت واکسیناسیون خطر تاج گذاری از بین رفته است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون 54 میلیون و 764 هزار و 71 نفر نوبت اول، 37 میلیون و 784 هزار و 542 نفر نوبت دوم و 129 هزار و 124 نفر نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و تعداد کل واکسن های تزریق شده در کشور به 92 میلیون و 677 هزار و 737 دوز رسیده است.

شب گذشته 930 هزار و 805 دوز واکسن کرونا به کشور تزریق شد. از دیروز تا امروز 14 آبان ماه 1400 بر اساس معیارهای تشخیصی نهایی، 8633 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شدند که از این تعداد 1163 بیمار بستری شده اند. مجموع مبتلایان به کووید ۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۴۵۷ نفر رسید.

متاسفانه در 24 ساعت گذشته 132 بیمار مبتلا به کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 127 هزار و 53 نفر رسید.

تا امروز 5574246 نفر از بیماران بهبود یافته یا ترخیص شده اند. 3 هزار و 732 بیمار مبتلا به کووید 19 در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت درمان هستند. تا امروز 36 میلیون و 57 هزار و 315 آزمایش تشخیصی کووید 19 در کشور انجام شده است که در حال حاضر 29 شهر کشور با رنگ قرمز، 112 شهر نارنجی، 221 شهر با رنگ زرد و 86 شهر به رنگ آبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید