افتتاح دژ نظامی 2700 ساله در خراسان شمالی

کشف بقایای یک دژ نظامی 2700 ساله به همراه امپراتوری مادها، گورستان عصر آهن و قطعه سفالی منقوش به پهلوی ساسانی به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای مشترک ایران و ایران مورد تحسین قرار گرفته است. کاوش باستان شناسی آلمان. شی راوی.

محمدجواد جعفری، رئیس پایگاه میراث ملی محوطه تاریخی راوی درباره این یافته ها گفت: نهمین فصل از تحقیقات مشترک ایران و آلمان در محوطه راوی که از اوایل مهرماه امسال آغاز شد، با نتایج قابل توجهی به پایان رسید.

وی افزود: در روند کاوش‌های سال‌های گذشته بخش‌هایی از یک قبرستان عصر مفرغ (3700 سال پیش) در شمال و امسال بقایای یک گورستان دیگر اواخر عصر آهن (2600 تا 2900 سال پیش) در قسمت جنوب شرقی محوطه تاریخی ریه شناسایی شده است.» مشخص شده است که مطالعه بقایای انسانی این دو گورستان برای شناخت جوامع سکونتگاهی گذشته در منطقه بسیار مهم است.

بقایای یک ماده را پیدا کنید
جعفری گفت: کشف بقایای یک دژ نظامی همزمان با امپراتوری صدف در قسمت جنوبی محوطه تاریخی ریه نیز نشان از وجود دولت های کوچک در مناطق همزمان یا غیرقابل دسترس صدف در مناطق شمال شرقی قلمرو خود دارد. .

این باستان شناس با بیان اینکه مرکز امپراتوری مید در نزدیکی همدان امروزی (هگمتانه) قرار داشته و تاکنون شواهد کمی از گسترش امپراتوری به خراسان امروزی وجود داشته است، گفت: سفال های دوره ساسانی در شمال محله و در میان بناهای خشتی. باقی مانده این دوره به دست آمد که نشان دهنده تداوم اهمیت سیاسی و اقتصادی محوطه تاریخی ریه تا دوره ساسانی است.

به گفته وی، این کتیبه حاوی دو کلمه است که به نظر می رسد اشاره به نام خاصی داشته باشد و ممکن است به نام شخص یا مکان تاریخی در دوره ساسانی اشاره داشته باشد.

  خروج قطار زاهدان-تهران از ریل

قلعه نظامی را کشف کنید
رهبر ایرانی فصل نهم کاوش های مشترک باستان شناسی ایران و آلمان در محوطه تاریخی ریه ادامه داد: یکی از مهمترین موضوعات علمی در تحقیقات باستان شناسی محوطه تاریخی ریه، کشف نام تاریخی این شهر است. در پژوهش های تاریخی شمال شرق ایران بسیار مهم است.

وی افزود: با توجه به یافته ها و شواهد باستان شناسی به دست آمده در طی 9 سال تحقیقات باستان شناسی از محوطه تاریخی ریه، این محوطه را می توان یک سکونتگاه مهم دانست که از 3700 سال پیش (اواخر عصر مفرغ) تا هزار سال پیش (اوایل) دوران اسلامی). قرن ها) یک توالی استقرار وجود داشت.

جعفری همچنین گفت: بر اساس دیدگاه های اولیه علمی می توان محدوده ریه را به عنوان یک سکونتگاه شهری معرفی کرد که همزمان با امپراتوری مید شکل گرفته و همچنان در دوره های هخامنشی، اشکانی و ساسانی دارای هویت شهری است.

قبرستان را پیدا کنید
وی افزود: در حدود سال 400 میلادی که اواسط امپراتوری ساسانی است، سکونتگاه شهری این ناحیه تخریب یا متروکه شد و از اوایل دوره اسلامی یک سکونتگاه کوچک روستایی در شرق منطقه شکل گرفت.

این باستان شناس گفت: 2700 سال استقرار از جوامع مختلف به جای مانده، محوطه تاریخی ریه به یکی از مهم ترین آثار تاریخی شمال شرق کشور تبدیل شده است، هم از نظر تحقیقات جدید باستان شناسی و هم از نظر ظرفیت گردشگری و امید است. برای فصل جدیدی از فعالیت های علمی و عمرانی در این زمینه. محوطه در قالب «پایگاه میراث فرهنگی ملی محوطه تاریخی ریه» بستر مناسبی را برای شکوفایی ظرفیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی فراهم خواهد کرد.

  گلایه حبیب رضایی از ترانه علیدوستی و شبنم فرشادجو!

جعفری با بیان اینکه همجواری این شهر تاریخی با جاده ارتباطی گرگان – مشهد فرصت مناسبی را برای ایجاد موزه گردشگری و رشد صنعت گردشگری در منطقه فراهم کرده است، گفت: صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و … موسسه باستان شناسی آلمان از سال 1391.

دیدگاهتان را بنویسید