اغراق های مکرر تل آویو درباره برنامه هسته ای ایران

رژیم موقت صهیونیستی تنها مالک آن است یک سلاح هسته ای در خاورمیانه، مجدداً تقاضا برای توقف اغراق ها وجود دارد برنامه هسته ای ایران بلند شد

به گزارش منابع خبری، وزارت خارجه اسرائیل عصر یکشنبه به وقت تهران در توئیتی نوشت: ایران هسته‌ای تنها تهدیدی برای ایران نیست. اسرائيل اما برای کل منطقه و جهان. برنامه هسته ای ایران باید قبل از اینکه دیر شود متوقف شود.

بر اساس آن گزارش، کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم موقت صهیونیستی در سال های اخیر ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران قویا این ادعاها را رد کرده است.

ایران مدعی است که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اند اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه برنامه انرژی هسته ای صلح آمیز این کشور برای اهداف نظامی منحرف شده است، پیدا نکرده اند.

همچنین ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود به توافق رسید. با وجود تشخیص آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تمامی تعهدات خود، دولت آمریکا در ماه می 2017 به‌طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر رژیم صهیونیستی تنها دارنده تسلیحات هسته ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت آمریکا برنامه هسته ای خود را از نگاه بین المللی دور نگه می دارد.

  معرفی رسمی تیگو 8 پرو با حضور طولانی مدت کامبیز

رژيم صهيونيستي تاكنون به طور رسمي داشتن سلاح هسته اي را تاييد نكرده است. توانمندی های هسته ای رژیم موقت صهیونیستی از دهه 1960، زمانی که برای اولین بار راکتور هسته ای دیمونا را در صحرای نقب راه اندازی کرد، هدف اصلی ارزیابی اطلاعاتی بوده است.

اگرچه این رژیم همچنان از اعتراف به تولید تسلیحات هسته ای در تاسیسات خود یا افشای میزان ذخایر خود امتناع می ورزد، اما مردخای وانونو، کارشناس سابق هسته ای این رژیم، تصاویری از کلاهک های هسته ای اسرائیل در اواسط دهه 1980 را در اختیار رسانه ها قرار داد.

اسرائيل

در سال های اخیر تخمین زده می شود که رژیم موقت صهیونیستی بین 100 تا 200 کلاهک هسته ای دارد. در همین حال، کارشناسان پیش بینی می کنند که این تعداد تا کنون دو برابر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید