اعلام وضعیت اضطراری بهداشت عمومی توسط سازمان بهداشت جهانی

طبق اظهارات که شیوع این بیماری تاکنون به 75 کشور سرایت کرده و بیش از 16000 مورد به طور رسمی ثبت شده است.

اعلامیه PHEIC مستقیماً از سوی تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO منتشر شد، پس از جلسه اضطراری کارشناسان نتوانسته‌اند در مورد اینکه آیا شیوع فعلی آبله میمون‌ها به عنوان یک وضعیت اضطراری واجد شرایط است یا خیر، به اجماع برسند.

تنها 6 نفر از 15 عضو هیئت کارشناسی از بیانیه PHEIC علیه آبله میمون حمایت کردند، اما مدیرکل با این توصیه ها مخالفت کرد و رای تعیین کننده داد.

به طور خلاصه، ما شیوعی داریم که به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان است، از طریق روش‌های جدید انتقال که اطلاعات کمی درباره آن داریم و معیارهای مقررات بین‌المللی بهداشت را برآورده می‌کند.

به همه این دلایل، من تصمیم گرفته ام که اپیدمی جهانی آبله میمون یک اورژانس بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی است.

طبق گزارش‌ها، جوامع در برخی کشورها نشان داده‌اند که به حداقل رساندن انگ مرتبط با آبله میمون – که برخلاف عفونت HIV، می‌تواند یک بیماری قابل مشاهده باشد – نیازمند توسعه رویکردهای جدیدی است که ممکن است در زمینه PHEIC چالش‌برانگیز باشد.

گزارش اپیدمیولوژیک اخیر تهیه شده توسط WHO نشان می دهد که تا 21 ژوئیه، 15328 مورد تایید شده آبله میمون در 74 کشور وجود داشته است.

این گزارش نشان می دهد که 98.8 درصد از موارد با داده های موجود مرد و 98.1 درصد از این مردان همجنس گرا یا دوجنسه بوده اند.

آبله میمون یک بیماری مقاربتی نیست، اما اعتقاد بر این است که عمدتاً از طریق قطرات تنفسی و تماس نزدیک منتقل می شود. مطالعه جدیدی که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، بیش از 500 مورد از این همه گیری مداوم را ردیابی کرده است تا اولین نگاه پایدار به این بیماری را ارائه دهد. تظاهرات بالینی این بیماری

  قوانین شروع صحیح مکالمه

جان تورن‌هیل، نویسنده این مطالعه جدید از دانشگاه کوئین مری لندن، توضیح داد: «توجه به این نکته مهم است که آبله میمون به معنای سنتی یک عفونت مقاربتی نیست، بلکه می‌تواند از طریق هر نوع تماس فیزیکی نزدیک به دست آید.

با این حال، کار ما نشان می دهد که اکثر موارد انتقال تاکنون مربوط به فعالیت جنسی در میان مردانی بوده است که با مردان رابطه جنسی دارند. گسترش می‌یابد، به شناسایی سریع موارد جدید کمک می‌کند و به ما امکان می‌دهد راهبردهای پیشگیری مانند واکسن‌ها را به افراد در معرض خطر بیشتر ارائه دهیم.

تحقیقات نشان می دهد که این ویروس به طور متوسط ​​دوره نهفتگی هفت روزه دارد، اگرچه این دوره می تواند از سه روز تا 20 روز طول بکشد.

اولین علائم تب بالا، بی حالی و سردرد است و ضایعات آبله به صورت درد در بازوها، پاها و اندام تناسلی ظاهر می شود. ضایعات غیرمنتظره گسترده در همه موارد مشاهده نشد.

Thornhill گفت: در حدود 10 درصد موارد، تنها یک ضایعه تناسلی ایجاد می شود و این بیماری را از نظر علائم مشابه سایر بیماری های مقاربتی می کند.

اگرچه مهم است که تأکید شود که اکثریت قریب به اتفاق موارد تأیید شده در حال حاضر به احتمال زیاد به دلیل تماس جنسی صمیمی است، تعداد کمی از موارد با راه های ناشناخته انتقال رخ داده اند.

گزارش WHO به 72 مورد تایید شده آبله میمون در کودکان اشاره کرده است که حدود یک سوم آن در کودکان زیر 4 سال بوده است. یک مورد خاص که اخیراً در گزارش Eurosurveillance برجسته شده است، مربوط به کودکی در هلند بود که به بخش اورژانس مراجعه کرد. با الگوی میمون او صحبت می کند.

  خواص منحصر به فرد کنگر فرنگی از کنترل دیابت تا کاهش وزن

ردیابی تماس کامل نمی تواند تعیین کند که چگونه یک کودک به ویروس مبتلا شده است، و محققان پیشنهاد کرده اند که انتقال تنفسی ممکن است نقشی داشته باشد. اعتقاد بر این است که واکسن آبله موجود در حال حاضر در برابر آبله میمون موثر است اگر بتوان منابع را به گروه های صحیح هدایت کرد. ، می توان بر آبله میمون غلبه کرد.

از بسیاری جهات، اعلام PHEIC یک حرکت نمادین است، اما در واقعیت به تقویت توانایی WHO برای گرد هم آوردن آژانس های مختلف سلامت در سراسر جهان با یک هدف واحد می انجامد.

فرآیند PHEIC نسبتاً جدید است، اولین بار پس از شیوع سارس در سال 2002 توسعه یافت. از زمان آغاز رسمی آن در سال 2009، هفت PHEIC اعلام شده است. اعلامیه جدید به این معنی است که سه PHEIC در حال حاضر در جریان است: فلج اطفال، کووید-19 و آبله میمون.

اعلام وضعیت اضطراری بهداشت عمومی توسط سازمان بهداشت جهانی

منبع: سایت نیواطلس

دیدگاهتان را بنویسید