اعلام جزئیات جدید کمک هزینه; آیا مردم بدون خودرو برای بنزین یارانه می گیرند؟!

دولت باید روند سهمیه بندی بنزین را تغییر دهد و به جای خودرو به مردم سهمیه بنزین بدهد. بر این اساس افرادی که خودرو ندارند به زودی یارانه بنزین دریافت خواهند کرد. اما آیا این یارانه نقدی است یا سهمیه ای برای بنزین؟

سخنگوی دولت در گفت و گوی تلویزیونی جزئیات جدیدی از تغییر سهمیه بنزین را اعلام کرد. به گفته وی، پس از آن سهمیه بنزین به افرادی که خودرو دارند و ندارند تعلق می گیرد.

به گفته جهرمی، در این طرح دولت به سرپرستان خانوارهایی که خودرو ندارند به عنوان یارانه بنزین واریز می کند.

جهرمی در توضیح تغییر سهمیه خودروها گفت: سهمیه بنزین قبلا متعلق به خودروها بود. اما به این ترتیب افرادی که خودرو دارند یا افرادی که چند خودرو دارند از یارانه بنزین بهره مند شده اند. اما افرادی که خودرو ندارند از این یارانه محروم شده اند.

حالا دولت تصمیم گرفته روش سهمیه بندی بنزین را تغییر دهد و به جای خودرو، سهمیه بنزین را به مردم بدهد.

یارانه جدید سهمیه بنزین است یا یارانه نقدی؟

همانطور که تاکنون اعلام شده، قرار است سهمیه بنزین تمام خودروها لغو شود و این سهمیه به افراد اختصاص یابد. در این صورت افراد فاقد خودرو نیز مشمول یارانه بنزین می شوند.

سوال ما این است که آیا سهمیه بنزین باید به صورت بنزین به افراد داده شود یا به صورت یارانه نقدی؟ جهرمی در پاسخ به این سوال گفت: در این زمینه به مردم بنزین نمی دهیم. به بنزین یارانه می دهیم.

یعنی این سهمیه به صورت بنزین نیست و به صورت نقدی به افراد پرداخت می شود. یارانه بنزین باید هر ماه به سرپرستان خانوار پرداخت شود. وی در تشریح جزئیات یارانه جدید گفت: بنزین هم اکنون هم به قیمت آزاد و هم سهمیه ای عرضه می شود.

  8 ماهیگیر اهل کاناراکی هنوز در اسارت دزدان دریایی هستند

قیمت بنزین آزاد 3000 تن و بنزین یارانه ای 1500 تن است. در این صورت افرادی که خودرو دارند به ازای هر لیتر بنزین مصرفی 1500 تن یارانه از دولت دریافت می کنند.

اکنون در طرح جدید افرادی که خودرو دارند باید از این یارانه برای خرید بنزین استفاده کنند. اما افرادی که خودرو ندارند باید از یارانه نقدی آن بهره مند شوند.

به گفته سخنگوی دولت، طرح جدید حذف سهمیه بنزین و واریز مبلغ یارانه به حساب سرپرستان خانوار است. خانوارهای دارای خودرو می توانند از یارانه برای خرید بنزین استفاده کنند و خانوارهای بدون خودرو می توانند از یارانه به روش های مختلف استفاده کنند.

بر این اساس، به نظر می رسد دولت علاوه بر سه یارانه وعده داده شده – یارانه نقدی، یارانه معیشتی و یارانه ورشکستگی، چهارمین یارانه به نام یارانه بنزین را نیز پرداخت خواهد کرد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید