اعلام آمادگی غرب برای احیای برجام فقط یک تعارف است

دکتر احمد فاطمی نژاد با اشاره به تصویب قطعنامه ضد ایرانی که در هیئت دولت وی گفت: این مصوبه از دو منظر قابل تحلیل است. اولاً می توان گفت ادبیات ایشان شبیه ادبیاتی است که در قطعنامه های آقای احمدی نژاد دیده می شود و در نهایت ایشان پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دادند. اگرچه در جریان است مذاکرات وین آژانس با بسته شدن پرونده PMD در ایران موافقت کرد، اما اکنون وضعیت دوباره به همان سمت و سو پیش می رود.

وی افزود: از این منظر اگر به این قطعنامه نگاه کنیم، با توجه به رای بالای آن، می توان این قطعنامه را خطرناک و نوعی تکرار ادعای فعالیت های هسته ای ایران در سازمان ملل دانست. همچنین می تواند منجر به ورود مجدد شورای امنیت به برنامه هسته ای ایران شود.

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: اما رفتار آمریکا و ترویکای اروپایی به عنوان سازندگان این قطعنامه با رفتاری که 10 سال پیش پس از صدور قطعنامه ها علیه ایران داشتند متفاوت بود. این بار طرفین به صراحت اعلام کردند که قصد ندارند پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ببرند و هدفشان احیای برجام است و این قطعنامه برای مجبور کردن ایران به همکاری بیشتر با آژانس صادر شده است. آمریکا و تروئیکا می خواستند این بیانیه را بیان کنند و گفتند که هنوز خواهان احیای برجام هستند و پیش نویس قطعنامه را صرفاً به این دلیل تهیه کردند که نگران توسعه بیشتر برنامه هسته ای ایران هستند.

فاطمی‌نژاد گفت: «اما امکان ورود پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت را نمی‌توان رد کرد». البته رای منفی چین و روسیه به این قطعنامه اتفاق خوبی بود و می توانست به غرب این پیام را بدهد که حتی در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، هر قطعنامه ای علیه ایران توسط چین و روسیه وتو خواهد شد. ; علاوه بر این، چین و روسیه همچنان اذعان دارند که وضعیت کنونی ایالات متحده مقصر خروج از برجام است. البته ایران نیز باید قوانین آژانس را رعایت کند و از غرب عذرخواهی نکند.

  قیمت جهانی طلا امروز 02/03/14

وی با بیان اینکه روابط ایران و غرب مدت هاست وارد فصل جدیدی شده است، اضافه کرد: عواملی مانند توسعه بین المللی (تحولات آمریکا، چین و روسیه) و همچنین تغییر دولت و تیم دیپلماتیک در ایران و آمریکا همگی از عوامل تحریک کننده بودند. روابط ایران و غرب وارد فصل جدیدی شده است و این بن‌بستی که در ماه‌های اخیر در مذاکرات به وجود آمده ناشی از همین وضعیت جدید است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: یک سال پیش حتی بدبین ترین مردم هم انتظار نداشتند که مذاکراتی که در فضایی خوش بینانه برگزار شد، ناگهان متوقف شود و برای تصمیم گیری شورای حکام تلاش شود. در دو سال گذشته در شرایطی بودیم که حتی درخواست آمریکا برای صدور قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت مورد تایید قرار نگرفت و حتی اروپا نیز با آن مخالفت کرد، اما اکنون شاهد نوعی نزدیک شدن به آمریکا هستیم. ایالات و اروپا دوباره. همه اینها نشان می دهد که فصل جدیدی در روابط ایران و غرب آغاز شده است و همه کشورها باید مراقب باشند که اوضاع بدتر نشود.

اعلام آمادگی غرب برای احیای برجام فقط یک تعارف است

اگر آمریکا و تروئیکای اروپایی واقعاً آماده بازگشت به شورای امنیت هستند، پس پذیرش قطعنامه علیه ایران در شورای حکام و تهدید جمهوری اسلامی چه معنایی دارد؟

وی ادامه داد: همانطور که از فضای داخلی آمریکا برمی آید، تیم مذاکره کننده آمریکا قدرت چندانی ندارد. در ماه های اخیر قانونی در کنگره به تصویب رسیده است که دست و پای دولت آمریکا را بر احیای برجام بسته است. یعنی اگر اراده قوی در دولت بایدن برای دستیابی به توافق با ایران وجود داشته باشد، باز هم بعید به نظر می رسد که توافق حاصل شود. در مجموع فکر می‌کنم احتمال تمدید توافق کم است و همه طرف‌ها می‌دانند که صحبت‌ها برای تدارک احیای برجام تا حدودی تملق‌کننده است و همه تاکنون نشان داده‌اند که در حال بررسی گزینه‌های جایگزین هستند و روی آن کار می‌کنند. هستند.

  قیمت هر آپارتمان تا 3 سال ساخت در تهران

دیدگاهتان را بنویسید