اعترافات صوتی رئیس سابق سیا

در شرایطی که اقرار جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید برای نقش آمریکا در کودتای جنجالی خارجی، برخی از کاربران یادآوری کردند که «جیمز اولسی» رئیس سابق سیا قبلاً اعتراف کرده بود که آمریکا در انتخابات کشورهای دیگر دخالت می کند.

اولسی در مصاحبه ای در سال 2018 گفت: “بله، احتمالا. اما این کار برای یک هدف خوب انجام شد تا کمونیست ها به قدرت نرسند.

اولسی در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون، مدیر سیا بود. اظهارات او در شرایطی است که آمریکایی ها مرتبا روسیه را به دخالت در انتخابات متهم می کنند.

اظهارات او زمانی توجه کاربران را به خود جلب کرد که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» چند روز پیش اعتراف کرد که واشنگتن کودتاهای زیادی در جهان به بار آورده است. او در بسیاری از کودتاها در کشورهای جهان به تلاش های کشورش کمک کرده است.

اعترافات صوتی رئیس سابق سیا

جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، روز سه‌شنبه هفته گذشته گفت که ایالات متحده به طراحی کودتا در کشورهای خارجی کمک کرده است.

بولتون این اظهارات را پس از جلسه استماع کنگره در مورد حمله 6 ژانویه 2021 توسط حامیان ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا به سی ان ان بیان کرد.

قانونگذاران در کمیته استماع کنگره روز سه شنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را به تحریک خشونت در آخرین تلاش برای ماندن در قدرت پس از شکست در انتخابات 2020 متهم کردند.

با این حال، بولتون به جیک تپر، خبرنگار سی ان ان گفت که ترامپ به اندازه کافی صلاحیت انجام یک «کودتای با دقت برنامه ریزی شده» را ندارد.

  هشدار به وزیر نیرو برای قطعی برق در صنعت دارو

بولتون افزود: “به عنوان کسی که به برنامه ریزی کودتا کمک کرد – نه در اینجا، همانطور که در جاهای دیگر می دانید – کار زیادی می طلبد و این کاری نیست که او (ترامپ) انجام داده باشد.”

تپر سپس از بولتون در مورد جزئیات کودتا پرسید و بولتون قبل از اشاره به ونزوئلا گفت: «من وارد جزئیات نمی‌شوم». معلوم شد که ناموفق بوده است. «نه اینکه ما در این راستا کار زیادی انجام داده‌ایم، اما دیده‌ایم که برای سرنگونی رئیس‌جمهور منتخب غیرقانونی توسط اپوزیسیون چه کاری انجام شد و آنها شکست خوردند.

به گزارش رویترز، در سال 2019، بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، علناً از درخواست خوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا برای حمایت از تلاش های ارتش برای برکناری نیکلاس مادورو، با این استدلال که انتخاب مجدد مادورو غیرقانونی بود، حمایت کرد، اما در نهایت مادورو همچنان در این سمت باقی ماند. قدرت.

مجری سی‌ان‌ان گفت: «احساس می‌کنم چیزهای دیگری هم هست که شما (به جز ونزوئلا) به من نمی‌گویید.

بر اساس این گزارش، بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی، سابقه مداخلات واشنگتن در کشورهای دیگر را طی سال‌ها از نقش این کشور در سرنگونی محمد مصدق، نخست‌وزیر ایران در سال 1953 و جنگ ویتنام تا تهاجم سال 1953 به عراق و افغانستان، مورد انتقاد قرار داده‌اند. اما برای مقامات آمریکایی بسیار غیرعادی است که آشکارا به نقش خود در دامن زدن به ناآرامی در کشورهای خارجی اعتراف کنند.

دیکنز اولو، روزنامه‌نگار بی‌بی‌سی در کنیا در توییتر نوشت: جان بولتون که بالاترین مناصب را در دولت آمریکا از جمله سفیر در سازمان ملل داشته است، به طور اتفاقی به کمک به برنامه ریزی کودتا در کشورهای دیگر لاف زده است.

  خداحافظ «عیسی القطر» از فوتبال به خاطر لجبازی؟!

دیدگاهتان را بنویسید