اطلاعیه آخرین تغییرات کنکور 1402

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه در سال آینده کلیات از کنکور حذف می شود، گفت: بر اساس قانون جدید داوطلب می تواند دو بار در سال در کنکور شرکت کند.

دکتر عبدالرسول پورعباس ضمن تشریح اعمال قانون جدید سنجش و پذیرش در دانشگاه ها در سال 1402 گفت: تغییر در کنکور از سال 1384 مورد بحث بوده و از آن زمان لغو کنکور مطرح شده است. این موضوع در سال های بعد به ویژه در سال 1395 بازنگری شد و در نهایت به تصمیم اصلاح و تکمیل سیاست های ارزشیابی و پذیرش در دانشگاه ها رسیدیم که در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تصویب شد.

وی همچنین تاکید کرد: قوانین مصوب در زمینه پذیرش در دانشگاه ها و برگزاری آزمون ورودی متکی به توانایی وزارت آموزش و پرورش در زمینه سوابق تحصیلی برای برگزاری آزمون استاندارد ملی و سراسری است.

پورعباس تاکید کرد: در کنکور سال آینده اولا دروس مشترک نخواهیم داشت و تمامی سوالات درس عمومی از کنکور حذف می شود و بررسی آنها به سوابق تحصیلی دانش آموزان منتقل می شود. در طی سالهای 1402-1405 بررسی و اعمال شد. همچنین از سال آینده آزمون ورودی دوره های اختصاصی دو بار در سال برگزار می شود و نتایج و سنجش داوطلبان این آزمون حداکثر تا دو سال اعتبار دارد.

به گفته وی، یک روش پذیرش در دانشگاه ها تنها بر اساس سوابق تحصیلی بر اساس میانگین موفقیت دانشجویان است و هم اکنون حدود 85 تا 86 درصد ظرفیت دانشگاه ها را تشکیل می دهد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: پذیرش داوطلبان بر اساس آزمون استاندارد و سوابق تحصیلی از سال آینده حدود 15 درصد ظرفیت دانشگاه ها را شامل می شود که بر اساس 40 درصد تأثیر نتایج تحصیلی و 60 درصد آزمون سراسری بر پذیرش داوطلبان تأثیر می گذارد.»

  با کیک به مونالیزا حمله کنید!

وی با بیان اینکه از سال آینده هر داوطلبی برای ورود به دانشگاه می تواند در دو آزمون سراسری شرکت کند، خاطرنشان کرد: از آنجایی که نتیجه این آزمون ها تا دو سال اعتبار دارد، می توانند بر اساس آن تصمیم به ورود به دانشگاه ها بگیرند و البته نتیجه این است که آنچه داوطلب از آزمون به دست می آورد با تأثیر تجربه تحصیلی داوطلب تلفیق می شود و در نهایت نتیجه کلی در هنگام پذیرش داوطلب برای داوطلب اعمال می شود.

معاون وزیر علوم در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه تاثیر نتایج تحصیلی در کنکور سال آینده قطعی خواهد بود، گفت: تاثیر نتایج تحصیلی در کنکور امسال نیز مثبت خواهد بود به این معنی که اگر داوطلب نمره کسب کند. معدل در کنکور و پیشرفت تحصیلی او باعث کاهش نتیجه کنکور نمی شود اما اگر معدل بالا باشد می تواند همین نتیجه را افزایش دهد.

به گفته وی، از سال آینده نمره کنکور تحت تاثیر سوابق تحصیلی کم یا زیاد می شود، یعنی اگر موفقیت تحصیلی خوبی باشد، نمره کنکور افزایش پیدا می کند و اگر موفقیت تحصیلی بد باشد. نمره کنکور کاهش می یابد. بنابراین، نتیجه کنکور و سوابق تحصیلی یک نتیجه کلی برای داوطلب است و موفقیت تحصیلی بر شانس پذیرش داوطلبان تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین توجه داوطلبان به دو بعد یعنی تحصیلات تحصیلی و نتیجه کنکور ضروری است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه زیرمجموعه ها در کنکور سال آینده حذف می شود، گفت: این تغییر بسیار مهم است و متقاضیان باید خود را برای این تغییر آماده کنند. ما فقط یک زیرمجموعه خواهیم داشت – یک دسته و بدون زیرمجموعه دو، سه یا چهار.”

  7 راه عملی برای تغییر طرز فکر و تغییر زندگی

دکتر پورعباس تاکید کرد که کنکور کاغذی از سال 1403 لغو شده است و این آزمون به صورت الکترونیکی برگزار می شود و فرم آزمایشی در نظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید