اصفهان تنها 100 روز ذخیره آب دارد

مریم رحیمی| استاندار اصفهان از دوام آب پشت سد زاینده رود تنها حدود 100 روز خبر داد. حسین هاشمی، دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار تجارت نیوز، گفت: آب این سد معادل 100 روز مصرف است و بسیاری از سدها با همین مشکل مواجه هستند.

وی ادامه می دهد: ورودی و خروجی آب اعلام شده است. ورودی جدید ممکن است بخشی از کمبود آب را جبران کند، اما سد همچنان بحرانی است.

به گفته استاندار اصفهان، ورودی آب سد از حوضه های آبریز کوهرنگ 10.9 مترمکعب بر ثانیه و خروجی سد 12 مترمکعب است. یعنی ظرفیت سد بیش از ورودی است و استان با وضعیت قرمز مواجه است.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی می افزاید: پیش بینی ورودی جدید سد بر اساس شبهه است. به همین دلیل نشت آب مشکلات را بیشتر می کند. آن هم تا این که هفته گذشته نماینده مردم اصفهان گفت که اقدامات انجام شده برای این رودخانه کافی نیست و امروز مردم از نبود زاینده رود خوشحال نیستند.

هاشمی خاطرنشان می کند: حتی اگر آب این رودخانه باز شود، دو هفته بعد دیگر آبی برای تصمیم گیری برای باز شدن یا نشدن آن وجود ندارد. چنین راه حلی حتی آب آشامیدنی کافی را برای مردم تامین نخواهد کرد.

وی گفت: بقیه ایران وضعیت بهتری ندارند و همه با کسری ذخیره مواجه هستند. در بهترین حالت پیش بینی می شود بارش ها نرمال باشد و اگر این اتفاق نیفتد ذخایر سدها به شدت کاهش می یابد.

وی گفت: ما در آب های زیرزمینی و سدها کسری آب زیادی داریم که با بارش باران حل نمی شود. هاشمی در نهایت ابراز تاسف کرد: مشکلات این طایفه در دنیا وجود دارد و حل نشدنی نیست. کارشناسان از راه حل صحبت می کنند اما مسئولان هنوز اقدامی نکرده اند.

  قیمت طلای جهانی امروز 1400/08/27 می باشد

خشکسالی در سال های اخیر مشکلات ثانویه دیگری در اصفهان داشته است. کارشناس مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان چند روز پیش گفته بود که تعدادی از ارزیابان یونسکو به زودی برای بازدید از برخی کاروانسراها و ثبت جهانی به اصفهان خواهند آمد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید