اشکالات امنیتی آیووا

هیچ تلفن هوشمندی وجود ندارد که تولید انبوه و کاملاً ایمن باشد. حتی آیفون هم هک شده است.

کاربران اپل همیشه بر این باور بوده اند که محصولات این شرکت امنیت دیجیتال را تامین می کند و از اپلیکیشن ها و گشت و گذار در فضای مجازی در آرامش لذت می برند. اما آیا واقعا محصولات اپل ایمن هستند و آیفون را نمی توان هک کرد؟

اپل دو روز پیش نسخه 16 سیستم عامل موبایل خود را معرفی کرد که از نظر ظاهری با نسخه های قبلی تفاوت زیادی دارد.

در جریان معرفی iOS 16، ویژگی ها و تفاوت های ظاهری با شکوه فراوان به طرفداران محصولات اپل ارائه شد. اما کمتر برای امنیت و حفظ حریم خصوصی انجام شده است.

اولاً نباید گفت که مقایسه آیفون با گوشی های اندرویدی منصفانه نیست. طبق آخرین آمار حدود 85 درصد از گوشی های دنیا از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند. تلفن های IOS تنها 13 درصد از بازار را تشکیل می دهند. بنابراین اندروید محیط بسیار جذاب تری برای هکرها و سازندگان بدافزار است.

از سوی دیگر، اندروید به گونه ای طراحی شده است که بسیار انعطاف پذیرتر از iOS است و کاربر را برای استفاده آزاد می گذارد. به طور کلی، کاربران اندروید در هنگام استفاده از تنظیمات، ویجت ها، برنامه ها و غیره انتخاب های زیادی دارند. اما در iOS اینطور نیست.

این قابلیت اندروید باعث موفقیت بیشتر هکرها در فریب کاربران شده و بدافزارهای بیشتری برای این سیستم عامل طراحی شده است. البته این مشکلات به این معنی نیست که سیستم عامل آیفون همچنان در برابر بدافزارها محافظت می شود.

  جدایی مجیدی از استقلال جدی شد

نگاهی به باگ های iOS بیندازید

اگر به تاریخچه بدافزارها و باگ های iOS نگاهی بیندازیم، شاهد بدافزارهای خطرناکی در آن خواهیم بود. به عنوان مثال، چند سال پیش، برنامه تماس آیفون به طور خودکار با قطع ارتباط با مخاطب تماس می گرفت و تمام صداهای اطراف بدون اطلاع کاربر از مخاطب شنیده می شد.

یا باگ های زیادی که در اوایل iOS 15 وجود داشت و صدای کاربران را به گوش می رساند. در آن زمان، اپل مجبور شد چندین به روز رسانی را پشت سر هم منتشر کند تا تعداد باگ ها را به حداقل برساند.

مدیران اپل نیمی از انرژی خود را صرف تبلیغات محصولات خود می کنند و این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. شاید به همین دلیل است که بسیاری از مشتریان اپل دلیل قانع کننده ای برای خرید محصول شرکت ندارند. اکثر این افراد محصولات اپل را فقط به خاطر برندشان می خرند.

سیب

ممنوعیت استفاده از آیفون در پنتاگون

بسیاری از مردم بر این باورند که اپل متعهد به محافظت از حریم خصوصی افراد و جلوگیری از افشای اطلاعات به هر طریقی است.

شاید لازم به ذکر باشد که پنتاگون استفاده از هر گوشی هوشمندی را توسط مقامات و مدیران ارشد خود ممنوع کرده است. البته این افراد می توانند از برخی مدل های خاص بلک بری استفاده کنند. این قانون تا حدی در کاخ سفید اجرا می شود و روسای جمهور آمریکا مجاز به استفاده از تلفن برای تماس های کاری نیستند.

این نشان می دهد که نه گوشی های اندرویدی و نه آیفونی حریم خصوصی افراد را خیلی جدی نمی گیرند. این وسایل می توانند در هر زمان به سلاح جاسوسی تبدیل شوند.

  آمار فوت تاج امروز 9/11/1400

فرار از زندان را فراموش کنید

موضوع نقض حریم خصوصی اغلب توسط شرکت های گوشی های هوشمند مطرح می شود. این حتی برای اندروید و آیفون نیز شناخته شده نیست. به طور کلی، سازندگان گوشی های هوشمند هر زمان و هر کجا که بخواهند از کاربران خود جاسوسی می کنند.

اما مشکل زمانی خطرناکتر می شود که شخص ثالثی به نام هکر درگیر شود.

برای حفظ امنیت محدودیت های زیادی از سوی اپل بر روی محصولات این شرکت اعمال شده است. به همین دلیل، او مصرف کنندگان جوان تر و کنجکاوتر را تشویق می کند تا راهی برای فرار از این محدودیت ها بیابند.

جیلبریک کردن آیفون ممکن است تنها راه غلبه بر این محدودیت ها باشد. اما این راه عاقلانه ای نیست.

به زبان ساده، جیلبریک راهی برای غلبه بر محدودیت های اپل و دریافت امکانات بیشتر در آیفون است. محدودیت اصلی که همه کاربران آیفون دارند استفاده اجباری از Appostor است. همه کاربران بدون استثنا باید از اپ استور برای نصب اپلیکیشن ها بر روی آیفون خود استفاده کنند.

اما با جیلبریک شدن آیفون این رویه کاملا تغییر می کند. دیگر برای نصب اپلیکیشن های مختلف نیازی به Appostor ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنلاین شوید و فایل اپلیکیشن مورد نظر را دانلود و بر روی آیفون خود نصب کنید.

اما از طریق جیلبریک گوشی محیط بسیار مساعدی برای هکرها و بدافزارها وجود دارد. با این کار گوشی یا تبلت از ضمانت امنیتی اپل حذف می شود و در صورت بروز مشکل امنیتی، اپل به هیچ وجه مسئولیتی نخواهد داشت.

  بچه را ربودم تا به زندان برگردم

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید