اشعه ماوراء بنفش (UV)، سپر در برابر کرونا

فرادید| دانشمندان مدت‌هاست متوجه شده‌اند که نور فرابنفش (UV) می‌تواند عوامل بیماری‌زا را روی سطوح، هوا و آب از بین ببرد. ربات های UV برای ضدعفونی اتاق های خالی بیمارستان، اتوبوس ها و قطارها استفاده می شوند. لامپ های UV در سیستم های HVAC عوامل بیماری زا را در هوای ساختمان از بین می برند. و لامپ های UV حشرات را با آب آشامیدنی از بین می برند.

همچنین ممکن است باتری های UV، تصفیه کننده های هوای LED را دیده باشید که به عنوان گلوله های نقره ای برای محافظت در برابر ویروس کرونا تبلیغ می شوند. در حالی که دهه ها تحقیق بر روی توانایی اشعه ماوراء بنفش در کشتن بسیاری از عوامل بیماری زا متمرکز شده است، هیچ استاندارد ثابتی برای محصولات ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش در رابطه با ویروس طوقه وجود ندارد. این محصولات ممکن است برای از بین بردن SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، کار کنند یا نکنند.

UV چگونه ویروس را از بین می برد؟

اشعه ماوراء بنفش (UV)، سپر در برابر کرونا

نور بر اساس طول موج (فاصله بین قله های موج نور) بر حسب نانومتر اندازه گیری می شود. طول موج UV بین 100 تا 400 نانومتر برای چشم انسان نامرئی است. با کوتاه شدن طول موج، فوتون های نور حاوی انرژی بیشتری هستند. یعنی هر چه طول موج کوتاهتر باشد انرژی بیشتری وجود دارد و بالعکس.

طول موج های مختلف نور فرابنفش بسته به میزان جذب طول موج توسط DNA یا RNA ویروس، بهتر از سایرین برای غیرفعال کردن ویروس ها عمل می کند. هنگامی که نور UV جذب می شود، فوتون های نور انرژی خود را به پیوندهای شیمیایی ماده ژنتیکی منتقل می کنند و به آن آسیب می رسانند. سپس ویروس قادر به تکثیر یا ایجاد عفونت نیست. محققان همچنین نشان داده‌اند که پروتئین‌هایی که ویروس‌ها برای اتصال به سلول‌های میزبان و شروع عفونت استفاده می‌کنند (مانند ستون فقرات، پروتئین‌های ویروس کرونا) نیز در برابر نور UV آسیب‌پذیر هستند.

  استایل های مریم مومن با کیک تولد جالبش + عکس

شدت نور نیز مهم است. شدت نور می تواند متفاوت باشد – نور روشن شدیدتر است و انرژی بیشتری نسبت به نور کم دارد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور شدید می تواند همان دوز UV را ایجاد کند که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در نور کم. شما باید شدت نور مناسب را بدانید تا بتوانید ذرات ویروس کرونا را در هر طول موج UV از بین ببرید.

تامین اشعه ماوراء بنفش برای انسان

اشعه ماوراء بنفش (UV)، سپر در برابر کرونا

سیستم های UV سنتی از طول موج های حدود 254 نانومتر استفاده می کنند. در این طول موج ها، نور حتی در دوزهای کم برای پوست و چشم انسان خطرناک است. نور خورشید حاوی نور UV با طول موج تقریباً یکسان است. هر کسی که تا به حال آفتاب سوختگی بدی داشته باشد می داند که نور UV چقدر می تواند خطرناک باشد.

با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که در برخی از طول موج های UV – به ویژه کمتر از 230 نانومتر – فوتون های پرانرژی توسط لایه های بالایی سلول های مرده پوست جذب می شوند و به لایه های فعال پوست که در آن آسیب رخ می دهد نفوذ نمی کنند. به طور مشابه، لایه اشک دور چشم این اشعه های باکتری کش UV را مسدود می کند.

این بدان معناست که در طول موج های نور فرابنفش کمتر از 230 نانومتر، افراد می توانند آزادانه تر حرکت کنند در حالی که هوای اطراف آن ها به صورت بلادرنگ ضد عفونی می شود.

طول موج های مختلف را تست کنید

اشعه ماوراء بنفش (UV)، سپر در برابر کرونا

دانشمندان پنج طول موج معمولی UV را آزمایش کردند تا ببینند کدام یک از این طول موج ها می تواند 90٪ تا 99.9٪ از ذرات ویروسی موجود در هوا (و در این مورد خاص، ویروس کرونا) را از بین ببرد.

  ساده ترین راه ها برای درمان خشکی بدن

محققان به این نتیجه رسیدند که مناسب ترین طول موج برای حداکثر حذف ذرات ویروس SARS-CoV-2 در هوا، اشعه UV 222 نانومتر است.

در حالی که تمام طول موج‌های آزمایش‌شده می‌توانند SARS-CoV-2 را در دوزهای بسیار پایین غیرفعال کنند، آنهایی که به کمترین دوز نیاز دارند، سیستم‌هایی هستند که نور UV را در ۲۲۲ نانومتر ساطع می‌کنند. در آزمایش ما، دوز کمتر از 2 میلی مول انرژی در هر سانتی متر مربع برای حذف 99.9 درصد از ذرات ویروسی استفاده شد. یعنی در شدت کم نور فرابنفش موج کوتاه، مشابه آنچه در آزمایش استفاده شد، 20 ثانیه طول می کشد تا فضا ضدعفونی شود.

این سیستم‌های 222 نانومتری تقریباً دو برابر لامپ‌های UV معمولی کارآمد هستند که اغلب در سیستم‌های ضدعفونی فرابنفش استفاده می‌شوند. اما نکته مهم این است که این لامپ ها برای افراد نیز ایمن تر هستند. با همان شدت نور فرابنفش که برای از بین بردن 99.9 درصد از SARS-CoV-2 در 20 ثانیه لازم است، یک فرد می تواند تا یک ساعت و 20 دقیقه به طور ایمن در معرض 222 نانومتر قرار گیرد.

این بدان معناست که از انواع رایج لامپ های UV می توان برای تقویت ایمنی در برابر ویروس کرونا استفاده کرد.

از تکنولوژی موجود بهتر استفاده کنید

اشعه ماوراء بنفش (UV)، سپر در برابر کرونا

بسیاری از مکان‌ها یا سازمان‌ها از راه‌هایی برای استفاده از نور UV در محدوده ۲۲۲ نانومتری برای محافظت از سلامت عمومی استفاده می‌کنند یا مطالعه می‌کنند.

یافته‌های این دانشمندان از این جهت مهم است که دوزهای دقیق مورد نیاز برای دستیابی به سطوح مختلف کنترل SARS-CoV-2 را تعیین می‌کنند، خواه 90 درصد یا 99.9 درصد از ذرات ویروسی را بکشند.

  فلورون; در مورد ویروس ترکیبی تاج و آنفولانزا چه می دانید؟!

کافه‌ها، خواربارفروشی‌ها، کلاس‌های مدرسه، رستوران‌ها و سالن‌های کنسرت را تصور کنید که اکنون توسط این فناوری محافظت می‌شوند. این تنها راه حل برای SARS-CoV-2 نیست. این فناوری‌ها می‌توانند با کاهش قرار گرفتن در معرض تهدیدات ویروسی و باکتریایی روزانه، به محافظت از سلامت انسان در مکان‌های عمومی در مواقع حساس آینده، اما همچنین در زمان‌های نسبتاً عادی کمک کنند.

منبع: سالن

دیدگاهتان را بنویسید