اشتباه تکراری در «زمان جدید» چه بود؟!

در اولین برنامه مرحله نیمه نهایی «عصر جدید»، کوهی که به عنوان نماد ملی نیوزلند شناخته می شود، به اشتباه به جای کوه دماوند روی سرود ملی کشورمان ایران نشان داده شد!

این اولین بار نیست که نماد ملی نیوزلند به اشتباه به عنوان کوه دماوند در گوشه و کنار کشورمان از قاب عکس های وزارت کشور گرفته تا پوسترهای ثبت نام کاندیداها در همان وزارتخانه یا بنرهای شهرداری به نمایش گذاشته می شود. خیابان های شهر

حتی پس از انتخاب رئیس جمهور، هنوز نقش نماد ملی نیوزلند قابل مشاهده است.

نشان ملی نیوزلند روی دیوار پشت وزیر امور خارجه

با توجه به شخصیت سیاسی، اساطیری و ملی کوه دماوند در تاریخ و فرهنگ ایران و همچنین تعداد بینندگان برنامه هایی مانند «عصر جدید»، باید تاکید کرد که تصویر بالای سومین اجرای جدید از سریال «دوران جدید» استفاده شده است. مرتبط با تارانکی یا اگمونت.

این کوه در طبیعت شمالی نیوزلند قرار دارد که در دنیا به «تارانکی» معروف است اما در واقع دو نام دارد؛ کوه آگمونت و کوه تاراناکی. نام کوه آگمونت به افتخار کاپیتان جیمز کوک، ملوان و کاشف بریتانیایی گرفته شده است، اما کوه تاراناکی نامی است که مردم محلی آن را به آن می‌خوانند.

نمایش قله ترانکی در سومین اجرای عصر جدید (گروه سرود رسا)

حالا این خطا از کجا میاد؟ مشکل تشابه مخروطی شکل قله دماوند و قله ترانکی است، اما تفاوت اصلی این دو قله در بالای هرم مخروطی شکل است. زیرا قله دماوند در هر جهت یا به گفته کوهنوردان، صورت یا قسمت جلویی که نیاز به نگاه دارد فقط یک انشعاب دارد. اما کوه تاراناکی در بالای آن دو شاخه دارد.

  بازار سهام در حال بازگشت به مرحله صعودی است

یکی دیگر از دلایل این اشتباه، طبیعت سرسبز و خیره کننده کوه تاراناکی است. این کوه در اینترنت به جای کوه دماوند نشان داده شده است.

تصویر اشتباه از دماوند

تاراناکی نماد ملی نیوزلند است

این کوه ۲۵۱۸ متر ارتفاع دارد و یکی از متقارن ترین مخروط های آتشفشانی است. در قسمت جنوبی این کوه کوه انگوری به نام پانی تهی وجود دارد. «تارا» در زبان محلی به معنای قله کوه و «ناکی» به معنای نور است که گمان می رود به زمستان های پوشیده از برف در دامنه های بلند و درخشندگی و نور خورشید اشاره دارد.

کوه تارانکی یکی از نمادهای اصلی نیوزلند است و به گفته بسیاری از مردم این پدیده طبیعی فراتر از طبیعت به نماد این کشور به نام دماوند (یکی از نمادهای ایران) تبدیل شده است.

دماوند نماد ملی ایران است

کوه دماوند نیز در سال 1387 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت و 13 تیرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز ملی دماوند» به ثبت رسید تا ضرورت حفاظت از این زیستگاه برای همه روشن شود.

کوه دماوند را می توان از شرقی ترین شهر استان مازندران یعنی بهشهر دید. مردم هر روز صبح که از خواب بیدار می شوند دماوند را می بینند و به عبارتی با آن زندگی می کنند. این از نظر بصری بسیار مهم است. واضح است که در فرهنگ ما هر چیزی را که می بینیم اظهار نظر می کنیم، در مورد آن شعر می گوییم یا جزو آداب و رسوم ماست.

قله دماوند

قله دماوند یک دوشاخه از هر سطح مخروطی شکل است

  لوگوی فیلم «علف» ساخته بهرام رادان رونمایی شد

دماوند پس از شاهنامه فردوسی به نماد فرهنگی تبدیل شد. مسلماً مهم نیست که نماد فرهنگی ما سابقه طولانی دارد.

شعری که ملک الشعرای بهار با عنوان «دیو سپید در زندان» درباره دماوند سروده بود، نماد فرهنگی دماوند را برای ما پر رنگتر کرد. «در حال حاضر دماوند علاوه بر اینکه میراث طبیعی کشورمان است، میراث معنوی ما نیز هست.

باخمن نامور مطلق، اسطوره‌شناس، در این زمینه، برخی از بینش‌های مربوط به کوه‌ها را چنین توضیح می‌دهد: «اگر دماوند نبود، ما یک نقص اسطوره‌ای داشتیم. تمام تمدن های بزرگ به یک قله توجه ویژه ای داشته اند و آن قله بلندترین قله روی زمین آنهاست و طبق الگوی باستانی همه قله محل زندگی خود را بزرگ ترین قله جهان می دانستند و به همین دلیل غنی ترین قله را احساس می کردند. تو بلندترین قله را داری..»

دیدگاهتان را بنویسید