اسید؛ بهای سنگین «رد جوابیه» خواستگار

422182 368 خبر مرکزی

سیما فراهانی| وقتی عشق به دیگری در او ایجاد می شود، چیزی جز پاسخ مثبت به ازدواج نمی خواهد. او برای پاسخ به رد آماده نمی شود. به همین دلیل به محض شنیدن پاسخ منفی به فکر انتقام می افتد. درک منطق برای او معنایی ندارد. چون مخالف است، تصمیم وحشتناکی می گیرد.

ظرف پر از اسید را بالا می برد. او نزد دختر مورد علاقه اش می رود و در یک لحظه زندگی او را به جهنم تبدیل می کند. فقط با او موافق نبود. غذایی که به راحتی و بدون هیچ ترسی درست می کنند تا وحشتناک ترین انتقام را بگیرند. انتقام که از قتل هم بدتر است.

قربانیان چنین افرادی کسانی هستند که زندگی خود را تعیین کرده اند. آنها برای آینده خود برنامه ریزی می کردند و نمی خواستند با کسی که به او علاقه ای نداشتند زندگی کنند، اما این مخالفت پرهزینه بود.

قیمتی مانند از دست دادن زیبایی، چهره و سلامتی و حتی جان شما. قربانی علاقه یک طرفه یک فرد بیمار شده اند که منطق و درک دیگری جز شخص مقابل ندارد.

عود عدم قطعیت

«اسیدپاشی لجوجانه به دختر مورد علاقه اش»، «انتقام اسیدپاشی پس از شنیدن پاسخ منفی» اینها عناوینی هستند که هر از گاهی جامعه را شورش می کنند. داستان های دردناکی که ریشه هایشان ناشناخته است و تکرارشان باعث ایجاد ناامنی و ترس در جامعه می شود.

خواستگاران انتقامی که با شنیدن پاسخ منفی به خود حق می دهند زندگی دختر جوان را برای همیشه نابود کنند. یک دیگ اسید وجه مشترک همه این داستان هاست. همان کشتی که دختر جوان و زندگی اش را در ورطه نابودی فرو می برد.

اسیدپاشی ۷ نفر در اصفهان

درست مثل آخرین موردی که در شاهین شهر اصفهان اتفاق افتاد. مرد 45 ساله ای به دختر مورد علاقه اش و خانواده اش حمله کرد که تلاش های او برای ازدواج با دختر مورد علاقه اش ناکام ماند.

این اتفاق هولناک شامگاه ۱۴ دی ماه امسال در خیابان نظامی شاهین شهر اصفهان رخ داد. بعدازظهر امروز مردی 45 ساله در حالی که قصد داشت خود را با اسید بسوزاند، مقابل خانه ای ایستاد و فریاد زد. او ادعا می کند که ظرف حاوی اسید است.

لحظاتی بعد اعضای خانواده ساکن در خانه به خیابان ها ریختند. آنها سعی کردند جلوی این مرد را بگیرند، اما او حمله کرد و هفت نفر را سوزاند.

مخالفت با خواستگاری

بررسی ها نشان می دهد این مرد دختری را که در همان خانه زندگی می کند محاکمه کرده است. او سال ها عاشق دختر جوان بود و در این سال ها بارها به او پیشنهاد داده بود، اما هر بار جوابش را می شنید. به خاطر همین مخالفت ها ظرفی پر از اسید تهیه کرد. او جلوی درب خانه آنها رفت و تهدید کرد که اگر جواب مثبت ندهند خود را می سوزاند.

  بدهی سهام عدالت متوفی مشخص شد!

مرد 45 ساله به خود و دیگران اسید پاشید. همچنین هفت نفر دیگر که بیشتر آنها از خانواده دختر جوان بودند دچار سوختگی شدند. خود خواستگار انتقام جو به دلیل سوختگی در بیمارستان بستری شد.

در این حادثه هفت نفر دچار اسید سوختگی شدند که چهار نفر از آنها جراحات سطحی و سه نفر دیگر دچار سوختگی شدید شدند. آنها به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان منتقل و در آنجا بستری شدند.

چند فایل مشابه را بررسی کنید

وقتی صحبت از اسیدپاشی می شود همه به یاد آمنه می افتند. پرونده آمنه، بدنام ترین مورد اسیدپاشی در ایران است. با نه گفتن دختر جوان به خواستگارش زندگی او تباه شد. 17 سال از این نوامبر وحشتناک می گذرد.

3 نوامبر 2004 مصادف با شب نوزدهم رمضان؛ آن شب عابران در پارک روبروی بیمارستان رسالت صدای فریاد دختر جوانی را شنیدند که از سوختگی فریاد می زد. با انتقال دختر جوان به بیمارستان مشخص شد قربانی اسیدپاشی خواستگاری انتقام جو بوده که با پاسخ منفی مواجه شده است.

در این حادثه آمنه هر دو چشم خود را از دست داد و تمام بدنش سوخت. مجید خواستگار او و عامل اسیدپاشی به قصاص محکوم شد که توسط آمنه تبرئه شد.

در 12 مرداد 89 ماجرای اسیدپاشی عشقی تیتر یک روزنامه شد. همه در مورد آن صحبت می کردند. در این حادثه در اسلام شهر یک دختر 23 ساله با امتناع از خواستگارش اسیدپاشی شد. فریبا قربانی این حادثه نیز در این حادثه به شدت مجروح شد.

اسیدپاشی به دو خواهر

در سال 94 ماجرای اسیدپاشی به دو خواهر جوان رایج شد. ساعت 17:00 روز شنبه 9 آبان 94، دو خواهر در حوالی پل یالدور مرند مورد حمله با اسید قرار گرفتند. هدف اصلی انگیزه اصلی مرد جوان از اسید پاشی شکست در خواستگاری بود.

چون یکی از دو خواهر که متوجه شده بود نامزدش زن و بچه دارد و جواب منفی می داد، این کار را کرد. دو خواهر 20 و 22 ساله به نام های رباب و رویا هدف اسیدپاشی قرار گرفتند که هر دو به بیمارستان سینای تبریز منتقل شدند.

اینها نمونه های شناخته شده اسیدپاشی در کشور است که شنیدن آن حس ترس و ناامنی را در جامعه ایجاد می کند، اما داستان این انتقام هولناک همچنان ادامه دارد و خواستگاران عصبانی راه وحشتناکی را برای شکست عشقی انتخاب می کنند.

در پرداختن به این موضوعات در مرحله اول، منافع یکجانبه مورد بحث قرار می گیرد. پسری به دختری علاقه دارد و می خواهد به هر طریقی توجه دختر را به خود جلب کند اما دختر به دلایلی به او توجهی نمی کند و همین کافی است تا پسر تصمیم بگیرد دختر را از زندگی عادی برای همیشه خارج کند. اسیدپاشی برای همیشه. این انتخابی است که آنها انجام می دهند اما چرا برخی افراد دست به چنین اقدامی می زنند و به خود این حق را می دهند؟

  ویژگی های Sorento Plugin Hybrid 2022 چیست؟

ضعف نظام آموزشی کشور

دکتر ابوالقاسم پورزا، روانشناس و محقق، درباره ریشه این اتفاقات می گوید: «در واقع علاقه به جنس مخالف یک جاذبه طبیعی است. وقتی افراطی شد اسمش را می گذاریم عشق، اما متاسفانه در جامعه ما مدیریت احساسات را به بچه ها یاد نمی دهیم.

ما حقوق فردی را به کودکان آموزش نمی دهیم و مفهوم مالکیت مشکلی است که برای فرزندان ما ناشناخته است. اگر انسان یاد گرفته باشد که یک نفر حق دارد ما را دوست نداشته باشد، پس با کوچکترین مخالفتی دست به چنین کارهای وحشتناکی نمی زند.

به نظر من همه اینها ناشی از ضعف نظام آموزشی کشور است. این مسائل را باید در دوران کودکی و دبستان به کودکان آموزش داد، اما این آموزه ها خلأهای مهمی در زندگی هر فردی است. همه ما در مدرسه علوم و هنرهای مختلف را می آموزیم، اما اصل و ماهیت مهم زندگی حلقه مفقوده در آموزش و پرورش در مدارس ما مورد توجه قرار گرفته است.»

وی گفت: 90 درصد افراد ازدواج می کنند و تشکیل خانواده می دهند، اما بیشتر آنها نمی دانند چگونه عاشق شوند و به چه کسی عشق بورزند.

چون بستری برای تربیت آنها وجود ندارد. عاملان چنین اعمال خشونت آمیز افرادی خودخواه هستند که گوش دادن را یاد نگرفته اند و مهارت کنار آمدن با موقعیت های دشوار را ندارند. این افراد از کودکی سرسخت و با اعتماد به نفس بوده اند.

به همین دلیل است که آنها باید در مقطعی از زندگی خود به روانپزشک مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرند. «متاسفانه مراجعه به روانپزشک در جامعه ما به معضلی ناشناخته برای خانواده ها تبدیل شده است.

بررسی روانشناختی خواستگاران اسیدپاشی

وی گفت: مردی که اسیدپاشی می کند و فکر می کند در صورت شنیدن جواب منفی دختر مورد علاقه اش حق پاسخگویی به خواستگار دیگری را ندارد، بدون شک بیمار روانی است. این افراد نیاز به درمان دارند.

زیرا اگر کسی به دختری علاقه داشته باشد، نابودی او خلاف آن را ثابت می کند. در واقع این افراد خود را دوست دارند. از آنجایی که هیچ وقت قلمرو مال را نشناختند، به حوزه عاطفی طرف مقابل دست درازی می کنند. در واقع این مسائل و توجه به حقوق دیگران باید در قالب حقوق شهروندی و شهروندی به طور مداوم به کودکان آموزش داده شود.»

  پدیده ای نادر در بازار خودرو؛ قیمت کارخانه شاهین بیشتر از قیمت بازار بود

وی عدم آموزش صحیح در جامعه را مهم ترین چالش در این زمینه دانست و گفت: علاقه به جنس مخالف نیاز طبیعی است که برخی افراد در صورت عدم دریافت پاسخ منطقی به این مشکل پاسخ های نامتعارف بدهند. .

افرادی که مرتکب چنین جنایاتی می شوند در واقع از یک بیماری روانی رنج می برند و مهارت های کنترل آن را نیاموخته اند. بنابراین، ابتدا باید به این افراد مهارت های برخورد با مخالفان و «نه» شنیدن و کاهش عصبانیت آنها آموزش داده شود.

تصمیم عاقلانه را تقویت کنید

دکتر مسعود اسلامی مقدم نیز به این موضوع می پردازد و درباره عواقب این گونه اتفاقات می گوید: «زیبایی هر فردی تمام سرمایه او برای زندگی مادی است. وقتی این سرمایه از بین برود در واقع از حق زندگی سالم محروم می شود.

فردی که با اسید می سوزد هرگز صورت خود را به حالت اولیه باز نمی گرداند. این جرم هیچ تفاوتی با قتل ندارد و قانون باید با این جرم به عنوان قتل برخورد کند.»

حاکمیت قانون را اجرا کنید

این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه بیشتر اسیدپاشی ها به مسئله ازدواج و پاسخ منفی دختر برمی گردد، گفت: ازدواج یک راه دو طرفه است و وقتی جواب منفی می شنوید پایان زندگی نیست. . باید بتواند به طرف مقابل حق انتخاب بدهد اما این در بین مردم فرهنگی نیست. متاسفانه نه خانواده ها و نه سیستم آموزشی بحث تصمیم گیری عاقلانه را در بین کودکان تشدید نمی کند.

وقتی یک جوان با مشکلی مواجه می شود چون نمی داند چگونه آستانه تحمل خود را بالا ببرد، به راحتی درگیر فعالیت هایی می شود که هم به او و هم به جامعه آسیب می رساند. در واقع این جوان یاد گرفته است که الهام بخش و نظر خود را به دیگران تحمیل کند.

در حالی که در جامعه دادن حق انتخاب به طرف مقابل باید نهادینه شود. البته مشکل از بچگی هست. کودک در خانواده یاد می گیرد که چاره ای ندارد. او در مدرسه چاره ای ندارد و در یک برنامه خشک آموزش می بیند. آنها با هم به خشونت فردی کمک می کنند.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین قانون باید بسیار دقیق و غیر متعارف اجرا شود زیرا عذرخواهی نمی تواند جان از دست رفته یک دختر را جبران کند. به همین دلیل است که قانون برای این افراد باید مستقیم و محکم اعمال شود تا همه نتوانند به راحتی از عهده نابودی بروند.»

دیدگاهتان را بنویسید