اسکیزوفرنی یا جنون نوجوانی چیست؟

جامعه 24 – بیماری روانی اسکیزوفرنی یک اختلال مغزی مزمن و جدی است که طرز تفکر، احساس و رفتار بیمار را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند او را ناتوان کند زیرا این دسته از بیماران در تفکر و ابراز احساسات ضعیف هستند و با مشکلاتی مواجه می شوند. اکثر این بیماران از سایر اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و اعتیاد رنج می برند.

ابتلا به این بیماری اطرافیان بیمار را با چالش جدی مواجه می کند، زیرا این افراد در توانایی هایی مانند اشتغال و توانایی مراقبت از خود مشکل دارند. همچنین این افراد در تعامل با جامعه با مشکلاتی مواجه می شوند، زیرا به دلیل برخی باورهای غلط در جامعه نسبت به این دسته از بیماران، بسیاری از افراد از مبتلایان به اسکیزوفرنی دوری می کنند و تمایلی به صحبت و ارتباط با این افراد ندارند.

جالب است بدانید که احتمال خطرناک بودن فرد مبتلا به اسکیزوفرنی بسیار اندک است و در صورت درمان و مراقبت مناسب، این خطر کمتر می شود. همچنین باید تاکید کرد که هوش این دسته از بیماران کاملا طبیعی است و در گروه افراد کم توان ذهنی قرار نمی گیرند.

برخی مطالعات نشان می دهد که ابتلا به سایر اختلالات روانی، عوارض ناشی از مصرف داروهای مختلف و همچنین افکار و اعمال خودکشی می تواند طول عمر این بیماران را 10 سال کاهش دهد.

علائم اسکیزوفرنی

به گزارش جامعه 24، علائم اسکیزوفرنی معمولا در سنین 16 تا 30 سالگی ظاهر می شود. شایع ترین علائم این بیماری توهم شنوایی است، به این معنا که فرد صداهایی را می شنود که واقعی نیستند.

شیوع اسکیزوفرنی در مردان و زنان برابر است و حدود 1 درصد از جمعیت عمومی به این بیماری مبتلا هستند. از آنجا که علائم بیماری در سنین نوجوانی ظاهر می شود، این بیماری را جنون نوجوانی نیز می نامند.

  مراسم تشییع جنازه استاد محمدعلی کریم هانی

علاوه بر این، آمار نشان می دهد که علائم این بیماری در حدود 40 درصد از مردان و 23 درصد از زنان قبل از 19 سالگی ظاهر شده است و از هر هزار نفر، تقریباً 7 یا 8 نفر در طول زندگی خود به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند. سن شروع این بیماری در مردان معمولا بین 10-25 سال و در زنان بین 25-35 سال است.

علائم اسکیزوفرنی چیست؟

علائم اسکیزوفرنی

علائم اسکیزوفرنی ممکن است شامل علائم اولیه، علائم مثبت، علائم منفی و علائم شناختی باشد. در ادامه با هر یک از این علائم به صورت جداگانه آشنا می شویم.

علائم اولیه: از آنجایی که این اختلال اغلب در نوجوانان و اوایل 20 سالگی دیده می شود، می توان آن را رفتار عادی نوجوان تلقی کرد و نادیده گرفت.

علائم اولیه عبارتند از:
– کناره گیری از دوستان و خانواده
– کاهش تمرکز
– مشکلات خواب
– تحریک پذیری
– عملکرد تحصیلی ضعیف


بیشتر بخوانید: اختلال بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان


علائم مثبت اسکیزوفرنی شامل موارد زیر است:

  • توهمات تجربیاتی غیر واقعی هستند که بیمار آنها را واقعی می داند، مانند دیدن چیزهایی که واقعی نیستند.
    – شنیدن صداها یا بوییدن چیزهایی که اطرافیان آن را حس نمی کنند.
    – هذیان
    – اختلالات روانی
    – اختلالات حرکتی که به معنای حرکات آشفته بدن یا بروز موقعیت های عجیب و غریب توسط فرد است.

اسکیزوفرنی یا جنون نوجوانی چیست؟

علائم منفی: علائمی وجود دارد که احساسات، رفتار و توانایی های معمول بیمار را مختل می کند. این علائم عبارتند از: – اختلال در تفکر یا گفتار
– کاهش توانایی کنترل تکانه ها
– واکنش های هیجانی غیرعادی به موقعیت ها
– فقدان احساسات یا بیان
– از دست دادن میل و انگیزه برای زندگی
– ایزوله سازی اجتماعی
– اختلال در فعالیت های روزمره

  "بدون رزرو"؛ در ستایش هویت ایرانی

علائم شناختی اسکیزوفرنی: این گروه از علائم گاهی به قدری ظریف هستند که تشخیص آن دشوار است، اما این اختلال بر حافظه و تفکر فرد تأثیر می گذارد.

مهمترین علائم شناختی اسکیزوفرنی عبارتند از:
– تفکر آشفته
– کاهش تمرکز و توجه
– تضعیف کارکرد اجرایی
– مشکل در جذب اطلاعات و استفاده از آن

انواع اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی انواع مختلفی دارد، از جمله اسکیزوفرنی پارانوئید، اسکیزوفرنی هبافرنی، اسکیزوفرنی بی تفاوت، اسکیزوفرنی بی تفاوت و اسکیزوفرنی باقیمانده.

اسکیزوفرنی پارانوئید: این نوع بیماری اغلب در اواخر نوجوانی یا اوایل جوانی شروع می شود و با توهم و تردید همراه است. افرادی که از این نوع بیماری رنج می‌برند، کمتر شغل خود را حفظ می‌کنند و مشکلاتی را در روابط دوستانه تجربه می‌کنند. این افراد اغلب کمتر به پزشک مراجعه می کنند.

اسکیزوفرنی هبفارنیک: مبتلایان به این نوع بیماری معمولا علائم آشفتگی در گفتار و رفتار، بی نظمی یا بی نظمی، گوشه گیری و بی تفاوتی را نشان می دهند.

اسکیزوفرنی بی تفاوت: این نوع اسکیزوفرنی اغلب علائم بی تفاوتی، بی حساسیتی و عدم تمایل را نشان می دهد و باعث می شود فرد نسبت به دنیای اطراف و مشکلات مختلف هیچ اشتیاق نشان ندهد.

اسکیزوفرنی باقیمانده: این نوع معمولاً با افرادی مرتبط است که قبلاً اسکیزوفرنی را تجربه کرده اند و اکنون فقط علائم خفیف آن را دارند. در این نوع بیماری هذیان و توهم وجود ندارد، بلکه رفتار گوشه گیر، اختلال در عملکرد روزانه و بی توجهی به بهداشت فردی وجود دارد.

اسکیزوفرنی کاتاتونیک: این نوع بیماری با اختلالات حرکتی خاصی همراه است که از بی حرکتی شدید تا حرکات شدید و حتی خشن را شامل می شود.

اسکیزوفرنی یا جنون نوجوانی چیست؟

علل اسکیزوفرنی

اگرچه علت خاصی برای شروع اسکیزوفرنی در انسان یافت نشده است، اما کارشناسان معتقدند که عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز و ایجاد اسکیزوفرنی موثر است.

  5 دلیل برای افزودن گریپ فروت به رژیم غذایی

عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارند تا جایی که برخی از کارشناسان معتقدند سابقه ابتلا به این بیماری در خانواده درجه یک بیمار می تواند زمینه را برای ابتلای فرد به این بیماری فراهم کند.

عوامل محیطی نیز می توانند نقش مهمی در بروز یا ایجاد این بیماری داشته باشند. این عوامل شامل محیط زندگی فرد، استرس های دوران بارداری و بلوغ می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

به گزارش جامعه 24، همچنین انزوای اجتماعی، مهاجرت به دلیل مشکلات اجتماعی، مواجهه با هر نوع تبعیض، ناهنجاری های خانوادگی، ناسازگاری خانوادگی، آزار جسمی، عاطفی و جنسی و بیکاری می تواند نقش مهمی در بروز علائم اسکیزوفرنی داشته باشد.

از سوی دیگر، برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف برخی از مواد اعتیادآور به ویژه مواد روانگردان مانند ماری جوانا و حشیش، کوکائین، شیشه و ال اس دی می تواند خطر ابتلا یا ابتلا به این بیماری را افزایش دهد تا جایی که برخی گزارش ها نشان می دهد نیمی از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی سابقه مصرف مواد مخدر یا الکل سنگین دارند. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر از دیگران نیکوتین مصرف می کنند.

روش های درمان اسکیزوفرنی

فردی که از این بیماری رنج می برد در طول زندگی خود نیاز به درمان دارد و در واقع هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. اقدامات درمانی تنها می تواند به کاهش علائم یا کاهش شدت علائم کمک کند. درمان می تواند شدت علائم را کنترل یا کاهش دهد. با این حال، بسیار مهم است که بیمار از روان درمانگر یا روانپزشک کمک بگیرد.

دارودرمانی، بستری شدن بیمار در بیمارستان، مداخلات روانی اجتماعی و توانبخشی حرفه ای از روش های موثر برای کاهش علائم این بیماری است.

2022-08-15 08:20:03

دیدگاهتان را بنویسید