اسفناج آب پز بخوریم یا خام؟!

اسفناج یکی از غنی ترین سبزیجات است که طرفداران زیادی دارد. این گیاه منبع خوبی از آهن است که برای بسیاری از عملکردهای بدن، به ویژه برای فرآیند خونسازی مهم است.

کم خونی فقر آهن یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است و رژیم غذایی سرشار از آهن می تواند از آن پیشگیری کند.

یکی از سوالاتی که در مورد اسفناج پرسیده می شود این است که آیا اسفناج به صورت خام مصرف می شود یا پخته؟ برخی از مردم بیشتر در مورد خواص خام آن می دانند، در حالی که برخی دیگر بر خواص پخت و پز آن تاکید می کنند.

کارشناسان می گویند اسفناج حاوی موادی مانند اسید اگزالیک است. این اسید به طور طبیعی با کلسیم و آهن موجود در اسفناج ترکیب می شود که جذب این مواد را برای بدن دشوار می کند. خوشبختانه هنگام پختن اسفناج، این ترکیبات از یکدیگر آزاد می شوند که جذب آهن موجود در آن را تسهیل می کند.

اسفناج را با ماست بخوریم یا نه؟

بنابراین اگر می خواهید با خوردن اسفناج آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کنید، بهتر است از این گیاه به صورت آب پز استفاده کنید. تخمین زده می شود که یک فنجان اسفناج خام فقط 0.8 میلی گرم آهن و 30 میلی گرم کلسیم دارد. یک لیوان اسفناج پخته شده حاوی 6.5 میلی گرم آهن و 245 میلی گرم کلسیم است.

از طرفی وقتی اسفناج پخته می شود به میزان قابل توجهی کوچکتر می شود. بنابراین افراد می توانند 5 برابر بیشتر اسفناج پخته بخورند. افراد مختلف نیازهای متفاوتی به آهن دارند و این می تواند از نظر جنسیت و وضعیت جسمانی تغییر کند.

  اگر نان سفید نخورید چی؟!

یک مرد روزانه به 8 میلی گرم آهن نیاز دارد. زنان قبل از یائسگی باید روزانه 18 میلی گرم آهن مصرف کنند. از سوی دیگر، زنان باردار روزانه به ۲۷ میلی گرم آهن نیاز دارند. به همین دلیل توجه به تامین آهن مورد نیاز بدن ضروری است. با گنجاندن اسفناج به عنوان منبع غنی از این عنصر در برنامه غذایی روزانه خود به راحتی می توانید نیاز بدن خود را تامین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید