استروژن از زنان مسن در برابر بیماری عروق کرونر قلب محافظت می کند؟!

مطالعات Covid-19 نشان داده است که سطوح پایین استروژن می تواند منجر به مرگ در زنان مسن مبتلا به این بیماری شود.

یک مطالعه جدید ارتباط بین افزایش سطح استروژن در زنان مسن و کاهش خطر مرگ ناشی از کووید-19 را نشان داده است. این مطالعه به آزمایش‌های بالینی نیاز دارد تا ببیند آیا مکمل استروژن می‌تواند از ابتلا به کووید-19 شدید در برخی افراد جلوگیری کند یا خیر.

یکی از اولین مشاهدات اپیدمیولوژیک انجام شده در چین در روزهای اولیه اپیدمی کووید-19 این بود که احتمال ابتلای مردان به این بیماری بیشتر از زنان بود. یک مطالعه بزرگ در اواخر سال 2020 این سوء ظن ها را تأیید کرد و نشان داد که مردان تقریباً سه برابر بیشتر به مراقبت های ویژه نیاز دارند و در معرض خطر بیشتری برای مرگ هستند.

تعدادی از مطالعات سعی کرده اند بفهمند که چرا مردان نسبت به زنان از نوع شدیدتر کووید-19 رنج می برند. بسیاری از محققان بر این باورند که تستوسترون نقش دارد، اما از سوی دیگر، محققان در حال حاضر شروع به یافتن شواهدی کرده‌اند که نشان می‌دهد استروژن ممکن است نقش محافظتی در کاهش شدت بیماری در زنان داشته باشد.

این مطالعه داده های سوابق بهداشت عمومی در سوئد را بررسی می کند. محققان زنان 50 ساله مبتلا به کووید-19 را با تمرکز بر سه گروه تقسیم کردند. زنانی که داروهای مسدودکننده استروژن مصرف می‌کنند، زنانی که تحت درمان جایگزینی هورمونی (HRT) قرار می‌گیرند و گروه کنترل‌شده‌ای از زنان که درمان افزایش یا کاهش استروژن دریافت نمی‌کنند.

نتایج این مطالعه نشان داد که زنانی که در گروه کاهش دهنده استروژن قرار داشتند، دو برابر بیشتر از زنانی که تحت درمان جایگزینی هورمون قرار داشتند، در معرض خطر مرگ ناشی از کووید-19 بودند.

  حل معمای 60 ساله شراره های خورشیدی

خطر مرگ ناشی از کووید-19 برای زنان دارای استروژن 1.2 درصد است. در حالی که گروه مسدودکننده استروژن 10/1 درصد خطر مرگ داشت. گروه کنترل در وسط قرار داشت و خطر مرگ ناشی از کووید-19 6.4٪ را نشان داد.

محققان به این نتیجه رسیدند که این مطالعه ارتباط بین سطح استروژن و مرگ ناشی از کووید-19 را نشان داد. در نتیجه، داروهایی که سطح استروژن را افزایش می‌دهند ممکن است در تلاش‌های درمانی برای کاهش شدت کووید-۱۹ در زنان یائسه نقش داشته باشند و ممکن است در کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده مورد مطالعه قرار گیرند.

استفان ایوانز، محقق دانشگاه لندن و یکی از اعضای تیم، می گوید: «این یافته های جدید بعید است به این معنا باشد که زنان مسن باید مکمل های استروژن را به عنوان راهی برای کاهش خطر مصرف کنند. از Covid-19 به شدت استفاده کنید.

ایوانز خاطرنشان کرد که این نوع تحقیقات مشاهده ای اغلب جانبدارانه هستند.

وی افزود: باید سابقه طولانی مطالعات مشاهده ای به ویژه در رابطه با هورمون درمانی را در نظر داشته باشیم. ما باید بسیار مراقب این واقعیت باشیم که هورمون درمانی در دوران یائسگی می تواند مزایای قابل توجهی در برابر کووید-19 داشته باشد.

در حال حاضر آزمایش هایی برای ارزیابی اثر استروژن بر کووید-19 در بیماران بستری در بیمارستان در حال انجام است. بنابراین، این احتمال وجود دارد که به زودی پاسخ هایی در مورد اینکه آیا مکمل استروژن می تواند محافظت در برابر کووید-19 شدید را ارائه دهد، وجود خواهد داشت.

با این حال، مطالعات قبلی ارتباط بین سطوح پایین استروژن و کووید-19 شدید را نشان داده است. یک مطالعه بزرگ در بریتانیا نتایج یک مطالعه سوئدی را بازتولید می کند و نشان می دهد که مرگ و میر ناشی از کووید-19 در زنانی که تحت درمان جایگزینی هورمون قرار می گیرند کمتر است.

  تجربه؛ عنصر نامرئی محیط کار 2022

مطالعه جالب دیگری که در سال 2020 انجام شد، نشان داد که زنانی که از قرص‌های ضدبارداری ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون استفاده می‌کنند، نسبت به کسانی که این قرص‌ها را مصرف نمی‌کنند، کمتر دچار علائم شدید کووید-19 می‌شوند.

این مطالعه در مجله BMJ Open منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید