استرس باعث کم آبی مغز می شود!

445600 594 خبر مرکزی

فرادید| طبق مطالعه ای که در مجله Neurology منتشر شده است، اگر زندگی پر استرسی داشته باشید، ممکن است حافظه خود را از دست داده و قبل از 50 سالگی مغز خود را منقبض کنید.

به گزارش فراد؛ دکتر سودا سشادری، استاد نورولوژی در دانشگاه سن آنتونیو و نویسنده، می گوید: «با نگاهی به سطوح بالای کورتیزول، هورمون استرس، ظاهراً می توانیم کارایی و اندازه مغز و عملکرد آن را در تست های شناختی پیش بینی کنیم. از مطالعه

او گفت: “ما در افراد نسبتاً جوان مدتها قبل از اینکه علائم قابل مشاهده باشند، فرار مغزها و از دست دادن حافظه داریم. برای کاهش استرس هرگز زود نیست.”

کورتیزول یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های استرس در بدن است که در غرایز «دویدن یا مبارزه» ما نقش دارد. وقتی استرس داریم و سطح هوشیاری ما بالاست، غدد فوق کلیوی کورتیزول بیشتری ترشح می کنند. سپس این هورمون فعال می شود و عملکردهای فیزیکی مختلفی را که می توانند مانع بقا شوند را رد می کند.

وقتی بحران تمام شد، سطح کورتیزول باید کاهش یابد و اندام های بدن باید به حالت عادی بازگردند. اما اگر دکمه ذهن شما فشار داده شود، بدن به عملکرد نامناسب خود ادامه می دهد و منجر به اضطراب، افسردگی، بیماری قلبی، سردرد، افزایش وزن، بد خوابی و البته مشکلات حافظه و تمرکز می شود.

کارشناسان می گویند که در این بین، مغز به ویژه در برابر تمام مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد بهینه آسیب پذیر است.

“مغز اندام بسیار گرسنه ای است. مغز برای سالم ماندن و عملکرد صحیح به مواد مغذی و اکسیژن زیادی نیاز دارد.” هر چه به منابع بیشتری نیاز داشته باشیم، منابع کمتری به مغز می رسد.

  اولین تصاویر رسمی از کوچه کابوس های گیلرمو دلوتورو

ارتباط بین استرس زیاد و از دست دادن حافظه

تحقیقات قبلی ارتباطی بین کورتیزول و زوال عقل پیدا کرده است. اما این تحقیق اغلب بر روی افراد مسن و بخشی از مغز به نام هیپوکامپ متمرکز است.

به گفته سشادری، یکی از نقاط قوت مطالعه جدید این است که مردان و زنان با میانگین سنی 48 سال را بررسی می کند و اسکن MRI از کل مغز و نه فقط هیپوکامپ انجام می دهد.

محققان بیش از 2000 نفر را انتخاب کردند که هیچ علامتی از زوال عقل نداشتند و تست های روانشناختی مختلفی را برای سنجش مهارت های ذهنی آنها انجام دادند.

همه آنها بخشی از آزمایشات قلب فارمینگهام بودند. تحقیقات قلب Farmingham یک مطالعه طولانی مدت است که توسط موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا حمایت می شود. در این مطالعه، وضعیت سلامت ساکنان فارمینگهام ماساچوست و فرزندانشان از سال 1948 ثبت شده است.

حدود هشت سال پس از آزمایش اولیه، گروه ها مجدداً ارزیابی شدند. کورتیزول سرم آنها با معده خالی اندازه گیری شد. سپس تصویری از مغز انجام شد و یک سری آزمایش برای حافظه و عملکرد شناختی تکرار شد.

پس از مقایسه داده ها با سن، جنسیت، وزن بدن و سیگار کشیدن، این مطالعه نشان داد که افرادی که دارای بالاترین سطح کریستال هستند، بالاترین سطح از دست دادن حافظه را نیز دارند.

فارگو که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: “از تغییر در عملکرد شناختی تعجب نکردم. اگر کورتیزول بیشتری داشته باشید، احتمالاً استرس دارید و وظایف شناختی شما دشوار خواهد بود.”

استرس بر ساختار مغز نیز تأثیر می گذارد

  توجه؛ نوشیدن آب زیاد شما را مسموم می کند!

به گزارش فارگو، نتایج یک مطالعه در مورد اثرات کورتیزول بر ساختار مغز شگفت انگیز است.

سطوح بالای کورتیزول با آسیب بیشتر به بخش هایی از مغز که اطلاعات را به مغز (corona radiata) و بین دو نیمکره مغز (corpus callosum) حمل می کنند، مرتبط است.

علاوه بر این، مغز افرادی که سطح کورتیزول بالاتری دارند، مغز کوچک تری دارد. مغز دو نیمکره مغز است که وظیفه تفکر، احساسات، گفتار و عملکرد عضلات را بر عهده دارد.

میانگین حجم مغز در افرادی که سطح کورتیزول بالایی دارند 88.5 از حجم کل مغز است که در افرادی با سطح کریستال طبیعی نرمال 88.7 است.

“من از دیدن چنین تغییر بزرگی در ساختار مغز با سطوح بالای کورتیزول در مقایسه با کورتیزول متعادل شگفت زده شدم. “شما عاقل خواهید بود، چه اتفاقی می افتد؟”

جالب توجه است که به نظر می رسد اثرات کورتیزول بالا بر حجم مغز فقط زنان را تحت تأثیر قرار می دهد نه مردان.

دیدگاهتان را بنویسید