از چرخ تعادل خارج شوید

محمد شری| رئوس ابهامات در بازار سرمایه به ناخوشایندترین شکل ممکن روند بازگرداندن تعادل در این بازار را کند کرده است. تداوم این شرایط و احتمال از دست دادن کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی بازار، وارد فاز جدیدی از تغییر می شود.

تغییراتی که بدون شک اهالی بازار سرمایه دوست خواهند داشت. بدون توجه به وضعیت سایر بازارهای سرمایه گذاری، سه عامل تاثیرگذار باعث کاهش ارزش سهام و ایجاد موجی از ناامیدی برای سهامداران شد.

اما این موارد در حال حاضر مهمترین تاثیر را بر بورس دارد. به این ترتیب علیرغم افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، شاخص کل بورس نزول کرد به طوری که روز گذشته بورس با افت 23 میلیون و 730 هزار واحدی به پایان رسید.

بر این اساس مسلم است که تا رفع تمامی ابهامات، وضعیت معاملات بورس در همین محدوده و حتی کمتر خواهد بود. مذاکرات هسته ای و اخباری که از نتیجه این جلسات به دست می آید همچنان برای بازار بسیار مهم خواهد بود و مسیر بازار را مشخص می کند.

قیمت ارز به عنوان عاملی محرک در نوسانات قیمت سهام، پس از مذاکرات، نقش اساسی در ادامه مسیر سرمایه گذاری دارد.

لایحه بودجه 1401 و میزان هزینه‌های تحمیلی بر صنایع از یک سو و تعرفه‌های انرژی و تاثیر آن بر صنایع مختلف از سوی دیگر، از جمله موضوعات مهمی است که صنایع بورسی را به اخبار واکنش نشان می‌دهد.

این عوامل در حالی رو به افزایش است که هنوز درباره مسائل مربوط به حوزه مالیاتی صنایع مختلف حرف و حدیث زیاد است. مجموعه این عوامل تاثیرگذار و جزئیات آنها در شرایط کنونی نه تنها نمی تواند به بازگشت قوی به بازار کمک کند، بلکه حتی می تواند خروج سهامداران واقعی را تسریع کند و قدرت جبهه فروشندگان را در مقابل خریداران نشان دهد.

  خواص درمانی "کاه جو"

شرایط نامناسب بازار سرمایه می تواند با رفع هر یک از ابهاماتی که به عنوان محرک مقطعی ذکر شده است، بازار را به حالت تعادل بازگرداند. بازار سرمایه به این نتیجه رسیده است که گزینه توافق فرابخشی در جلسات مذاکرات هسته ای، گزینه محتمل تری نسبت به سایر گزینه ها است.

با توجه به این موضوع، برخی سرمایه گذاران با فرض کاهش ارزش دلار، بازار را ترک کرده اند، اما از سوی دیگر و با فرض سقوط موقت بازار سرمایه در صورت توافق هسته ای و کاهش جزئی قیمت، می توان گفت: نوسانات منفی موقتی خواهد بود.

تحلیلگران بازار سرمایه همچنین پیش بینی می کنند که در صورت دستیابی به توافق هسته ای، سرمایه گذاران بورسی در کل و به نفع کارگزاران بورس از این توافق منتفع خواهند شد. اگرچه این روند ممکن است چندین ماه طول بکشد، بازگشت به بازار دور از انتظار نخواهد بود.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید