از سیل های گذشته درس بگیرید

452364 636 خبر مرکزی

مهدی زارع| بر اساس گزارش های هواشناسی، از اوایل مرداد ماه سال 1401، حدود دو هفته است که ورود سامانه بارانی تحت تأثیر بادهای موسمی هند، نزدیک به 40 درصد از کشور ما را تحت تأثیر قرار داده است و جو ناپایدار و بارندگی ها در بسیاری از آنها بیش از حد نرمال است. بخش هایی از کشور و استان ها به جز غرب و شمال غرب را تجربه خواهند کرد.

فعالیت قدرتمند سامانه بارشی موسمی در استان سیستان و بلوچستان آغاز شده و به سمت شمال و مرکز کشورمان در حال توسعه است، با افزایش بارندگی و رعد و برق، بارش باران در استان های گیلان، مازندران، گلستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و غرب یزد تشدید خواهد شد. فعالیت این سامانه بارشی قدرتمند در ارتفاعات می تواند شدید باشد.

بادهای موسمی هند به رژیم فعلی اقیانوسی با تغییرات فصلی در شمال اقیانوس هند استوایی اشاره دارد. موسمی به بادهایی اطلاق می شود که شبیه نسیم های دریا هستند. اما با آنها سرعت باد شدیدتر است.

ماه‌های تیر و مرداد هر سال فصل باران‌های موسمی دریایی در بندر چابهار و سواحل مکران است که افزایش جریان هوا در شبه قاره هند محیطی کم‌فشار ایجاد می‌کند و این هوا ابتدا منبسط می‌شود و سپس سرد می‌شود و سپس رطوبت را با خود حمل می‌کند. تبدیل به ابر و در نهایت باران می شود.

گردش بادهای موسمی به دلیل تفاوت دما بین توده های خشکی و اقیانوس های مجاور ایجاد می شود. از آنجایی که آب ظرفیت گرمایی بیشتری نسبت به هوا دارد، سطح زمین در تابستان سریعتر گرم می شود. در طول تابستان نیمکره شمالی، توده خشکی آسیا (به ویژه شبه قاره هند) به طور قابل توجهی گرم می شود و یک منطقه کم فشار در شمال ایجاد می کند.

  این قاتل فراری را شناسایی کنید

از آخرین هفته ژوئیه 1401، عمان در معرض باران های موسمی و سیل بوده است. در سی و پنجمین سالگرد سیل 13 مرداد 1366 در گلابدره طیریش که با حدود 300 کشته، دومین سیل ویرانگر تاریخ کشور از نظر تلفات جانی بود، بررسی وضعیت خطر سیل در ایران ضروری است. روز یکشنبه 13 مرداد 1366 بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل در دره دربند و گلابدره سیل عظیمی در شمال شهر تهران رخ داد.

ریزش خاکریزی که در بالادست گلابدره ساخته شده بود عاملی شد و ناگهان حجم عظیمی از آب و آوار و سنگ و گل به سمت میدان تجریش و خیابان شریعتی و اطراف سرازیر شد. در 107 دقیقه، 28 میلی متر باران بارید و سیل، مقدار زیادی آوار، به دره های دربند و گلابدره ریخت. به گونه ای که تمام محوطه بازار تجریش و پشتوانه تاریخی آن پر از گل شد.

آقای میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت، بعدازظهر روز حادثه و ساعاتی پس از وقوع سیل طی بازدید هوایی از عملیات امداد و نجات در مناطق سیل زده بازدید کرد. در پایان این بازدید مهندس موسوی دستورات لازم را برای کاهش خسارات و جلوگیری از پیشرفت خسارات سیل و ادامه عملیات امدادی و پیش بینی های لازم از نیروهای امدادی صادر کرد.

نخست وزیر در این زمینه گفت: تا اطلاع ثانوی کمک به هموطنان سیل زده در اولویت خواهد بود و ستاد پیگیری نیازهای سیل زدگان مستقر در دفتر نخست وزیری به طور مستقیم بر عملیات امداد و نجات حادثه دیدگان سیل نظارت خواهد کرد. .

  مرگ سالانه 100 تا 120 نفر در ایران بر اثر مشروبات الکلی تقلبی

مرحوم محمدنبی حبیبی شهردار وقت تهران در پیامی رادیویی از احتمال سرایت جریان آب به مناطق جنوبی شهر، ساکنان مناطق شمالی، شرقی و جنوبی تهران که در حوالی ساکن شده اند، خبر داد. کانال های آب در بلوار ابودر می خواستند خانه هایشان را موقتا تخلیه کنند.

نگارنده در زمان وقوع سیل تجریش دانشجوی سال اول زمین شناسی دانشگاه تهران بود و در روز دوم حادثه به همراه مادرش در محدوده میدان قدس تجریش به بازدید از این منطقه رفت. میدان، خیابان دربند و گلابدره، منطقه مقصود بیک و سپس شمال خیابان شریعتی، یادش می‌آید که تمام محوطه را گل‌باران کرده است، به‌ویژه محوطه پل و میدان تجریش، بازار تجریش و بازار تکه و منطقه امامزاده صالح. .

در 29 شهریور 1366، مهندس موسوی، نخست وزیر وقت، اعلام کرد که دستور داده چند مغازه در میدان تجریش در اختیار کسانی قرار گیرد که کسب و کارشان در جریان سیل از بین رفته است.

تکیه تجریش یکی از بناهای خشتی برجسته شمیران که بر اثر این سیل به کلی تخریب شده بود، بعدها بازسازی شد. پس از وقوع سیل در تجریش، بسیاری از اشیاء تاریخی و مذهبی که در داخل تجریش بود جمع آوری و توسط مردم نگهداری شد.

با وقوع سیل، ساکنان مناطق بالادست سعی کردند تا ساکنان پایین دست را از خطر آگاه کنند و به همین دلیل از آژیر قرمز استفاده کردند. جایی که در میدان تجریش زیرگذر حفر کرده بودند، در زمان سیل، مردم به گمان بمباران هوایی (سیل در سال آخر جنگ تحمیلی رخ داد) در زیرگذر پنهان شدند و سیل آنها را مدفون کرد. نمازگزاران در مسجد همت تجریش نیز قربانی سیل شدند.

  ماجرای حذف دانشجویان نظامی توسط دانشجویان دکتری

سیل ویرانگر 30 مرداد 1380 گلستان که جان بیش از 500 نفر را گرفت، همچنان عنوان فاجعه بارترین سیل از نظر تلفات انسانی در سه دهه گذشته را به خود اختصاص داده است. تخریب جنگل ها و مراتع که در بالادست حوضه آبریز گرگان رود رخ داده حدود پنج هزار کیلومتر مربع است. درست یک سال بعد، در 29 مرداد 1387، دوباره همان مکان زیر آب رفت.

دیدگاهتان را بنویسید